Slovensko rôzne správy ZOO v Stropkove po zime otvorili
ZOO v Stropkove po zime otvorili PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 14 Apríl 2009 17:22
Stropkovský ZOO park otvorí po zimnej prestávke svoje brány v nedeľu 19. apríla. Do veľkej rodiny 50 druhov zvierat pribudli v týchto dňoch malé opičky druhu Tamarín Pinčí a Maki myšovitý. Najväčšou atrakciou ZOO parku je statný 24-ročný tiger Dany.Návštevníci si môžu naplánovať prehliadku zoologickej záhrady na ktorýkoľvek deň v čase od 10:00 do 17:00. Deti do troch rokov majú vstup zdarma. Rodinám tu vychádzajú v ústrety zľavnenými vstupenkami. Malí návštevníci majú v areáli ZOO parku detské ihrisko. Majitelia psov si počas prehliadky môžu zdarma odložiť svojho miláčika do útulku. Sezóna potrvá do konca októbra, kedy ZOO park pre verejnosť zatvoria.

Malé opičky, ktoré sú v Stropkove novinkou, by mali potešiť hlavne deti. Dospelé jedince nevážia viac ako jeden kilogram. Pôvodným domovom tamarínov je Južná Amerika, konkrétne Kolumbia a Panama, Maki pochádza z Madagaskaru. Tiger Dany sa zrejme o stratu záujmu návštevníkov obávať nemusí. Je pravdepodobne najstarším žijúcim tigrom v zajatí na svete. Podľa riaditeľa stropkovského ZOO parku Alexandra Soóša tigre sa v prírode dožívajú v priemere okolo 13 rokov. Danyho priviezol do Stropkova pred 20 rokmi zo Zoologickej záhrady v Hodoníne. Staršie papiere naňho nemá, lebo za totality si na to úrady nepotrpeli. Teraz nemôže dokázať Danyho skutočný vek. Naozajstné starosti mu však robí opakujúce sa zarastanie pazúrov na Danyho labách. Tiger bol už štyrikrát v umelom spánku. Pred rokom mu zverolekár operoval jednu labu. Či by to zvládol opätovne, o tom musia rozhodnúť odborníci.

Riaditeľ ZOO parku sa od začiatku roka, kedy prepukla hospodárska kríza, trápi aj s nedostatkom krmiva pre zvieratá. Jeden z obchodným reťazcov im zastavil denné dodávky po spotrebnej lehote. Dovážať vyradené potraviny z Bardejova či Prešova je pre nich neefektívne. Soóš musí pre zvieratá zabezpečiť na jeden deň 80 kilogramov mäsa, dve vrecia chleba, jedno vrece zrna, dva fúriky zeleniny, šalátu a ovocia, svrčky, chrobáky a v lete čo najviac trávy.

Vedenie ZOO parku sa po prvýkrát od svojho vzniku rozhodlo požiadať o finančnú dotáciu na krmivo vo výške 1 000 € svojho zriaďovateľa, ktorým je mesto. Či budú úspešní, rozhodnú na najbližšom zastupiteľstve poslanci.

PREŠOV/STROPKOV 13. apríla (WEBNOVINY) – SITA

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.