Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...
Reklamný prúžok
Bardejov | kúpele PDF Tlačiť E-mail
Image
Kúpele Bardejov ležia v  blízkosti starobylého mesta Bardejov, obklopené hustými ihličnatými lesmi, ležia kúpele, ktoré už v minulom storočí boli vyhľadávané pre svoje mimoriadne liečivé účinky pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny a pri nešpecifických chorobách dýchacích ciest. Zvláštnu atmosféru Bardejovským kúpeľom dodáva kombinácia moderných nových objektov i štýlových víl a liečební z konca minulého storočia, v ktorých počas svojho pobytu bývala aj obľúbená Sisi - manželka cisára Františka Jozefa.
Vnútorné bazény vo wellnesse je možné využiť denne v čase 11.00-21.00 h. a saunový svet v čase 13.00-21.00 h. V stredu až nedeľu sú prístupné aj fitness, masáže a solárium v čase 13.00-21.00 h. Kľudový bazén má teplotu vody 36 oC a rozmery 4 x 11 m, s hĺbkou 1,20 m. Jeho súčasťou sú tieto atrakcie: vodná čaša, vodné delo, hydromasážne trysky v stene, dnová perlička, rúrkové ležadlo, sedacia lavica so vzduchom, protiprúd, podhladinové LED osvetlenie zabudované do stien bazéna. Detský bazén s teplotou vody 32 oC, rozmermi 6,5 m x 2,5 m a hĺbkou 0,20 m má šmýkačku, vodného ježka a vodný zvon. Bazény z nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele majú hladký jednoliaty povrch bez špár a miest náchylných na mikróby, ktoré ovplyvňujú kvalitu vody. Saunový svet má suchú saunu, parnú saunu, inhalačnú saunu, infrasaunu a jeho súčasťou je Kneippov kúpeľ, vyhrievaná lavica, ľadové vedro, prívalová sprcha, tropická a masážna sprcha, tepidárium.

Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest a od minulého roka aj choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia.

Dominantou kúpeľov je kolonáda, kde možno podľa doporučenia lekárov aplikovať pitné kúry z 8 prameňov rôzneho chemického zloženia. Kúpeľní hostia veľmi oceňujú pestré možnosti prechádzok a krátkych výletov v blízkom lesoparku s rozlohou 300 ha a vyhliadkovými miestami na panorámu malebných okolitých vrchov. Kolorit Bardejovských kúpeľov dopĺňa múzeum ľudovej architektúry vo volnej prírode, situovaný na ich okraji s originálnymi objektmi drevených stavieb regiónu. Bohatý je kultúrny a spoločenský život v kúpeľoch - pravidelné koncerty v ústrednom koncertnom pavilóne, filmové i divadelné predstavenia, spoločenské zábavy i mnohé podujatia pravidelne organizovaného medzinárodného kúpeľného leta. Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva mestskej pamiatkovej rezervácie - historického jadra Bardejova s dominantou gotického chrámu sv. Egídia. Nádherné sú goticko-renesančné a klasicistické meštianske domy s cennými umelecko-historickými pamiatkami najmä z obdobia gotiky.

Bardejovské kúpele patria k trom najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok najväčším slovenským kúpeľom. Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Kúpele si vychutnávala na liečení v roku 1895 aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

liečba: choroby tráviaceho traktu, dýchacích ciest

Viac info: www.kupele-bj.sk

Mapa

Vaše hodnotenia

avatar Ad
+1
 
 
Pondelky platí špeciálna akcia - vstup dvoch osôb za cenu jednej vstupenky. Kúpele od 1.8.2012 predĺžili vstupy do wellness centra z 2 na 3 hodiny za nezmenenú cenu. Zároveň otvorili aj vonkajšiu terasu s barom a možnosťou opaľovania sa na teraskách.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 02 November 2012 14:22