Slovensko rôzne správy ZOO v Bratislave otvára letnú sezónu
ZOO v Bratislave otvára letnú sezónu PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 14 Apríl 2009 17:12
Bratislavske ZOOV bratislavskej zoologickej záhrade (ZOO) sa začala letná sezóna, ktorá potrvá až do konca októbra. „Všetky práce spojené s prípravou na sezónu sú vždy závislé od počasia. Tento rok bola síce pomerne dlhá zima, ale od apríla je nám počasie nesmierne naklonené, a tak máme všetci plné ruky práce,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca oddelenia vzdelávania a propagácie v ZOO Silvia Pirošková.
Na príprave areálu sa podieľajú všetci zamestnanci ZOO - od záhradníkov, cez chovateľov, údržbárov až po administratívnych pracovníkov. Po zime je nutné vyčistiť chovné zariadenia, vonkajšie výbehy zvierat, ponatierať ploty, namoriť drevené komponenty chovných zariadení a lavičky pre návštevníkov. „Značná časť prác spočíva vo vyhrabaní lístia, vyčistení plôch pre návštevníkov, výsadbe a úprave vegetácie. Zvieratám vo vonkajších výbehoch vymieňame po zime kôrovú drvina, zariadenie výbehov ako konáre, pne, laná, búdky a piesok,“ konštatovala Pirošková. Ďalej pripravujú voliéry vtákov, ktoré postupne sťahujú zo zimoviska do expozičnej časti ZOO.

Súčasťou úprav chovných zariadení sú aj menšie rekonštrukčné práce a opravy brán preddvorčekov, kŕmidiel a napájačiek, prípadne dostavba prístreškov a odpočívadiel. Pracovníci záhrady tiež čistia a upravujú senník, sklad krmív a detské ihriská. „Aj tento rok sú pre deti prichystané tradičné atrakcie, ako lanová preliezačka, trampolína, rodeo býček a víkendové vozenie na koníkoch,“ doplnila Pirošková.

S jarným upratovaním začali podľa nej aj nájomcovia bufetov, celkovo pribudne v ZOO viac nápojových, kávových a snackových automatov. V ZOO by aj v tomto roku mali pribudnúť nové druhy zvierat. „Vo februári sme doviezli nový druh bažanta, ide o samca tragopana Temminckovho zo ZOO Ostrava, ktorému dovezieme samičky.

Ďalej máme dohovorený dovoz páru kusu líščieho, tamarínov andských, koncom roka dvoch samcov orangutana zo ZOO Praha a pár šimpanzov - tieto zvieratá dovezieme už do nového pavilónu ľudoopov, ktorý však bude pre verejnosť otvorený až na jar 2010,“ spresnila Pirošková. Ďalej chcú doviezť dve samičky psa hyenovitého zo ZOO Dvůr Králové nad Labem. Okrem nových druhov budú dopĺňať chov ostatných zvierat, plánujú dopárovanie samice ary zelenej novým samcom, rovnako aj dopárovanie samice výra skalného a doplnenie chovného páru kosmáča trpasličieho. „Niektoré zvieratá si s inými ZOO vymeníme, iné z našej ZOO vyvezieme. Napríklad si vymeníme so ZOO Zlín samice ťavy dvojhrbej a samcov jeleňa milu. Našu ZOO opustí samec kulana turkménskeho, ktorý poputuje do ZOO Helsinki,“ uviedla.

Na základe odporúčaní európskych koordinátorov chovu odtransportujú do iných ZOO prebytočné jedince tamarínov pinčích a žltorukých a dvoch samcov adaxa núbijského. Odpredajú alebo vymenia aj odchovy svine domácej vietnamskej a v ponuke je aj samčia skupina antilopiek jeleňovitých. Transporty zvierat robí ZOO počas celého roka.
„Dôvodom týchto presunov je doplnenie chovných skupín či párov, prevencia proti inbreedingu a posilnenie chovov ďalších ZOO odchovanými jedincami u nás,“ vysvetlila Pirošková. Termíny transportov sú plánované podľa potreby a aktuálnych požiadaviek, väčšina transportov sa uskutočňuje na jar, v lete a na jeseň. V zime je transportný útlm, a to z dôvodu zníženej zjazdnosti ciest a riziku prechladnutia prevážaných zvierat.

Od začiatku tohto roka sa v ZOO narodilo niekoľko mláďat, napríklad vo februári samček a samička kozy kamerúnskej, mláďatko zebry Chapmannovej a samička zubra európskeho, v marci samička kozy kamerúnskej a začiatkom apríla deväť prasiatok svine divej. „Očakávame, že v najbližších dňoch sa narodia mláďatá nosáľa červeného, nakoľko gravidná samica si už začala budovať hniezdo,“ doplnila Pirošková.

Aj v tomto roku pripravuje ZOO niekoľko akcií, napríklad od 25. do 26. apríla v rámci podujatia Bratislava pre všetkých alebo 30. mája Deň detí v ZOO Bratislava s TV Minimax. „Od mája plánujeme počas víkendov uskutočňovať pre našich návštevníkov tzv. komentované kŕmenia zvierat, ktoré sme zaviedli minulý rok. Tento rok ich chceme robiť atraktívnejšie, a to stimuláciou prirodzeného správania zvierat prostredníctvom tzv. enrichmentu - hračky, preliezačky či netradičnej formy kŕmenia,“ povedala Pirošková. Zvieratám žijúcim v zajatí tak chcú obohatiť život zábavou, rovnako sa môžu zabaviť aj návštevníci, ktorým budú zvieratá s patričným výkladom predstavovať. Oznam o čase konania kŕmenia s krátkou prednáškou bude vždy pri pokladni ZOO a pri expozícii vybraného druhu zvieraťa. Komentované kŕmenia budú prebiehať len v prípade priaznivého počasia do konca septembra, alebo polovice októbra.

V júni uvažuje ZOO o zorganizovaní podujatia k medzinárodnej kampani na záchranu európskych šeliem s názvom Lovci v ohrození, avšak uskutočnenie podujatia bude podľa Piroškovej závisieť od rozpočtu ZOO ako aj získania potrebných sponzorov.

Soboty počas júla a augusta budú patriť rodinným zoologiádam s BKIS. V septembri pripravuje ZOO podujatia ako Európska noc netopierov či ZOO na oblohe, v októbri Svetový deň zvierat a v decembri Mikuláša v ZOO.

Bratislavská ZOO je otvorená denne, počas letnej sezónu ju možno navštíviť od 9:00 do 18:00 s tým, že o 18:00 je posledný vstup a areál je otvorený do 19:00.

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 14 Apríl 2009 17:21