Slovensko rôzne správy Opálové mestečkou má byť veľkou atrakciou Slánskych vrchov
Opálové mestečkou má byť veľkou atrakciou Slánskych vrchov PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 13 Október 2009 17:25
Mesto Prešov chce kooperovať na projekte opálového mestečka na Dubníku, ktoré by sa mohlo stať najväčším lákadlom cestovného ruchu v regióne. Projekt je zameraný na prezentáciu histórie ťažby opálu a sprístupnenie štôlni.
Návštevník opálového mestečka by sa dozvedel o zaujímavostiach ťažby ako aj spracovaní opálu. Mohol by navštíviť staré banské diela, hľadať zostatky opálu po ťažbe, zažiť adrenalín potápaním sa v zatopenej bani Viliam. Veľkou atrakciou sú netopiere, v opustených štôlňach zimuje 4 000 jedincov, ktoré patria k 16 zisteným druhom netopierov. Ako uviedol pre agentúru SITA prešovský primátor Pavel Hagyari, projekt počíta s ubytovacími možnosťami, informačným centrom s predajom suvenírov a kaviarničkou. Je pripravená štúdia pre agroturistiku.

Prešovská radnica chce byť iniciátorom projektu, na ktorý by mohla získať európske fondy. Mesto spolupracuje s občianskym združením a súkromnými investormi, čo však nestačí. „Chcelo by to kooperáciu s vyšším územným celkom a štátom. Ide o taký unikátny projekt, že by ho mal štát podporiť ako najhlavnejší projekt v oblasti turizmu pre celé Slovensko,“ uviedol Hagyari. Podľa prešovského primátora investícia do cestovného ruchu je najlepší spôsob na riešenie nezamestnanosti.

Ľudia chcú vidieť niečo výnimočné. Dubnícke opálové bane im túto túžbu dokážu naplniť. Sú najväčším a najstarším ložiskom drahého opálu. Bolo tu ručne vyrazených viac ako 30 štôlní s celkovou dĺžkou cez 22 kilometrov. V koryte tunajšieho potoka Oľšavka sa našiel dosiaľ najväčší drahý opal na svete o rozmeroch 13 x 7 x 7 centimetrov s hmotnosťou 594 gramov. Dostal názov Harlekýn a je vystavený vo Viedni. Banská ťažba sa oficiálne skončila v roku 1922. Opál patrí medzi drahé kamene, môže mať až 60 farebných odtieňov a v minulosti mu pripisovali magické účinky. Dubnícke opálové bane sa nachádzajú 28 kilometrov od Prešova, v strede Slánskych vrchov, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica.

PREŠOV 30. septembra (SITA)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.