Slovensko rôzne správy
Správy | rôzne
Dražovce oslávia 900. výročie prvej písomnej zmienky PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 07 Jún 2013 00:00
Mestská časť Nitry Dražovce oslávi 29. a 30. júna 900. výročie prvej písomnej zmienky. Prvá správa o obci sa zachovala v Zoborskej listine z roku 1113. Dražovce boli do roku 1975 samostatnou dedinou, dnes sú súčasťou Nitry.

Posledná úprava Štvrtok, 20 Jún 2013 16:43
Čítať celý článok...
 
Cyklotrasa spojí hrady Budatín a Strečno PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 05 Máj 2013 00:00
Hrady Budatín a Strečno už spája cyklotrasa vedúca popri brehoch Váhu, cyklisti ju budú môcť prvýkrát otestovať v piatok počas Žilinského cyklodňa. Obidva brehy žilinského vodného diela od priehradného múru až po Mojšovu Lúčku a ďalej popri ceste až po hrad Strečno sú vyasfaltované už tri roky, úplne nový 12-kilometrový úsek medzi priehradným múrom a Budatínskym hradom dokončila žilinská krajská samospráva začiatkom tohto roka. 
Čítať celý článok...
 
Bratislava pre všetkých 2013 ponúkne bezplatné podujatia PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 19 Apríl 2013 22:27
Bratislava už po desiaty raz otvára svoje brány obyvateľom i návštevníkom mesta.Tohtoročná Bratislava pre všetkých sa nesie v znamení jubilea mesta, uplynulo totiž už 20. rokov odkedy je Bratislava hlavným mestom republiky. Dni otvorených dverí samosprávy slávnostne odštartujú v sobotu o 11:00 pri Michalskej bráne, kde bratislavský primátor Milan Ftáčnik symbolicky odomkne mesto pre jeho obyvateľov i návštevníkov.
Posledná úprava Sobota, 20 Apríl 2013 07:45
Čítať celý článok...
 
Medzinárodný deň kultúrneho dedičstva na Slovensku PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 18 Apríl 2013 00:00

Slovensko sa môže pýšiť tisíckami nehnuteľných a hnuteľných národných kultúrnych pamiatok a aj piatimi lokalitami v zozname Svetového kultúrneho dedičstva. Medzinárodný deň pamiatok je pre odborníkov na pamiatky sviatkom pracovným. Pamiatkari ho oslavujú rôznymi odbornými podujatiami, prezentáciou pamiatok verejnosti, ale aj udeľovaním cien.  Tento deň tiež pripomína, že u nás sú tisícky pamiatok a aj päť lokalít zo zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva.

Čítať celý článok...
 
Nová sezóna na Dunajci zahájená PDF Tlačiť E-mail
Streda, 17 Apríl 2013 00:00
Na Dunajci sa už začala nová plavebná sezóna. Sezónu začnú so štyri plťami, podľa záujmu budú postupne pridávať ďalšie. Ján Hubcej predpokladá, že počas letnej sezóny bude na slovenskej strane k dispozícii do 40 pltí, ako tomu bolo aj minulého roku. Momentálne sú podľa Hubceja na Dunajci ideálne podmienky na splav. 
Čítať celý článok...
 
Slovenskí jaskyniari, úspešní aj vo svete, ocenení PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 13 Apríl 2013 00:00
Slovenská speleologická spoločnosť v sobotu na stretnutí jaskyniarov Speleomíting 2013 vo Svite ocenila najvýznamnejšie počiny slovenských jaskyniarov doma i v zahraničí.  „Jaskyniari majú vždy naporúdzi dosť objavov a noviniek, ktoré zaujímajú nielen ich, ale aj širokú verejnosť. Napríklad vlani sa podarilo jaskyniarom prepojiť na troch miestach jaskyne, napríklad v Demänovskej doline, jaskyne Stará garda a Majkova, ako aj Četníkovu svadbu so Strážovskou priepasťou,“ uviedol pre SITA predseda Slovenskej speleologickej spoločnosti Bohuslav Kortman. 
Čítať celý článok...
 
Slovenský platan skončil piaty v európskej súťaži PDF Tlačiť E-mail
Streda, 06 Marec 2013 00:00
Slovenský 140-ročný platan z Komjatíc sa dostal do prvej päťky súťaže Európsky strom roka 2013. Titul najsympatickejší strom získal platan z Maďarska. V treťom ročníku medzinárodnej ankety súťažili stromy so svojimi príbehmi z Bulharska, Česka, Írska, Maďarska, Poľska a zo Slovenska, informuje o tom na svojej internetovej stránke Nadácia Ekopolis. V ankete hlasovalo za svojho favorita dovedna viac ako 45-tisíc ľudí.
Čítať celý článok...
 
Múzeá na Slovensku sú každú prvú nedeľu zdarma PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 01 Február 2013 18:40
Každá prvá nedeľa v mesiaci zdarma pre návštevníkov expozícií Slovenskej národnej galérie (SNG) sa rozšíri o možnosť bezplatného vstupu každú prvú nedeľu v mesiaci aj pre návštevníkov múzeí. Ide o múzeá, ktoré patria do zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu kultúry. Túto možnosť môžu milovníci kultúry premiérovo využiť v nedeľu 3. februára.
Čítať celý článok...
 
Košice odštartovali ako hlavné mesto kultúry 2013 PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 20 Január 2013 00:00

Slávnostným oficiálnym otváracím ceremoniálom v historickej budove Štátneho divadla Košice odštartoval maratón akcií, ktoré sa budú realizovať v Košiciach a v regióne východného Slovenska v rámci získania titulu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013.

Čítať celý článok...
 
V nitrianskom archíve je najstaršia listina v národnom jazyku PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 30 December 2012 22:48
Podľa neho dlžil Stibor Benešovi Herníkovi zo Slupna a jeho manželke 600 uhorských zlatých. Listina je národnou kultúrnou pamiatkou a objavuje sa aj v učebniciach dejepisu. 
Čítať celý článok...
 
Preslávenú Sacherovu tortu prvý krát vymyslel a upiekol Slovák zo Želiezoviec PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 27 Október 2012 00:00

Autor zrejme najslávnejšej čokoládovej torty na svete, ktorá sa nezameniteľne spája s Viedňou, pochádza zo Želiezoviec v okrese Levice. Dokladá to matričný záznam, ktorý uchováva Štátny archív v Ivanke pri Nitre. Podľa neho sa Edvárd Sacher narodil 8. februára 1843 v Zelizi a je legitímnym dieťaťom pánskeho kuchára Ferencza Sachera a Rózi Veininger. 

Posledná úprava Utorok, 06 November 2012 12:30
Čítať celý článok...
 
Viac článkov...
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 14

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie