Slovensko rôzne správy Sad Janka Kráľa čaká ďalšia revitalizácia
Sad Janka Kráľa čaká ďalšia revitalizácia PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 14 Apríl 2009 17:26
Sad Janka Krala pri DunajiV Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke by mohli pribudnúť pamätné lavičky venované významným osobnostiam. Prvá takáto pamätná lavička by mala byť venovaná práve Jankovi Kráľovi, po ktorom je sad pozdĺž petržalského nábrežia pomenovaný. Súčasťou tejto lavičky by pritom mohla byť aj mreža, keďže tento známy slovenský básnik, publicista či revolucionár a predstaviteľ štúrovskej generácie bol za svojho života väznený. "Mohol by tam byť aj nejaký verš. Všetko je ale v štádiu riešenia tak, ako celý projekt," povedala pre agentúru SITA PR manažérka spoločnosti Aupark, a.s., Mária Juritková.

S takýmto návrhom prišla spoločnosť, ktorá má záujem spolupodieľať sa na zveľaďovaní známeho nákupno-zábavného centra. Súčasťou pripravovaného projektu by mala byť aj oprava všetkých existujúcich lavičiek, z ktorých mnohé sú už dlhšiu dobu v dezolátnom stave. I

niciatívu spoločnosti pomôcť pri revitalizácii Sadu Janka Kráľa miestna samospráva privítala. Lokalita totiž prešla pred približne troma rokmi prvou etapou revitalizácie, v súčasnosti sa pripravuje projekt pre druhú etapu. Mestská časť chce požiadať aj o peniaze z eurofondov, časť nákladov však musí hradiť sama. Práve finančná pomoc zo strany podnikateľských subjektov by mohla pomôcť. "Vítame túto aktivitu. Myslíme si, že lavičky je nutné opraviť. Už minulý rok sme upozorňovali, že stav niektorých lavičiek a dlažby pri niektorých sedeniach je katastrofálny," povedala pre agentúru SITA miestna poslankyňa Iveta Plšeková (SDKÚ-DS).

Revitalizácia Sadu Janka Kráľa by mala trvať dva roky. Náklady na projekt sa v júni minulého roka, kedy miestni poslanci odsúhlasili daný zámer, odhadovali na 1,83 mil. € (55 mil. korún). Projekt počíta s rekonštrukciou existujúcej infraštruktúry, asfaltových chodníkov a dlažby vo zverokruhoch, zefektívniť by sa malo verejné osvetlenie. Úprave sa nevyhne ani mobiliár, lavičky či fontány, uvažuje sa tiež o rekonštrukcii sociálneho zariadenia, ktoré by sa malo prispôsobiť v rámci európskych noriem aj imobilným občanom.

Zároveň sa hľadá možné využitie priestoru starého amfiteátra, ktorý by po niekoľkých rokoch mohol opäť slúžiť pre kultúrne podujatia. Z projektu revitalizácie Sadu Janka Kráľa vypadlo „sporné“ vybudovanie oplotenia okolo sadu v dĺžke tri kilometre. „Bola to snaha chrániť priestor, ktorý nemá prirodzenú ochranu, ale je verejným parkom. Poslanci ani verejnosť s tým však nesúhlasili. Aj podľa mňa si tento najstarší park zaslúži, aby zostal otvoreným priestorom. Len na vyššej úrovni, akú poskytuje dnes,“ vyjadril sa v tejto veci starosta Milan Ftáčnik.

 BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.