Slovensko Turistika správy Cyklotrasy v Prešove majú vyriešť dopravu
Cyklotrasy v Prešove majú vyriešť dopravu PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 08 Marec 2009 09:10
Riešením prehustenej dopravy v mestských aglomeráciách, podporou budovania cyklistických chodníkov a využívaním bývalých tratí železničiek na rekreačné účely sa dnes v Prešove zaoberalo viac ako 100 účastníkov medzinárodného sympózia Greenways v strednej a východnej Európe.

Organizátori pozvali na podujatie starostov obcí, pracovníkov regionálnych samospráv, ochrancov prírody, podnikateľov v oblasti cestovného ruchu, predstaviteľov turistických a športových klubov a občianskych združení. "Sme presvedčení, že existuje viac možností ako riešiť dopravu a pritom niečo urobiť pre rozvoj regiónu, životné prostredie i zdravie samotných občanov, jednou z nich sú nepochybne zelené trasy," uviedla pre TASR organizátorka podujatia Viera Štupáková, ktorá spolupracuje s prešovskou radnicou pri programovaní cyklistických trás.

Pre účastníkov organizátori pripravili sériu prednášok o podobných projektoch vo Francúzku, Belgicku, Holandsku, Španielsku a Taliansku, kde sa takéto zámery realizovali v pomerne veľkom množstve a skúsenosti týchto štátov by sa mohli využiť aj v našich podmienkach. Pri tejto príležitosti predstavili aj program Mobilita – Prešov pre cyklistov, ktorý chce samospráva realizovať v spolupráci s viacerými partnermi. Jeho cieľom je výrazné zníženie počtu automobilov v centrálnej mestskej zóne, ktorá je v súčasnosti zahltená motorovými dopravnými prostriedkami a rovnako tak mesto trpí nedostatkom parkovacích miest.

Projekt predpokladá aj viac ako 10% zvýšenie cyklistickej dopravy v meste, čomu by malo predchádzať zásadné rozšírenie infraštruktúry pre cyklistov. Program obsahuje aj netradičné riešenia, ako je používanie takzvaných zamestnaneckých bicyklov. Tie by mohli zabezpečiť zamestnávatelia a spoločnosti v centrálnej zóne pre svojich pracovníkov, aby ich využívali na krátke presuny," dodala Štupáková. Využitie cyklotrás a cyklochodníkov v rámci spomínaného prešovského projektu má pomôcť aj rozvoju turistiky a podpore zdravého štýlu života obyvateľstva.

Súčasťou zámeru je aj zlepšenie spojenia mesta Prešov s rekreačnou oblasťou Sigord. Projekt zastrešuje mesto a v rámci neho by sa mala uskutočniť rekonštrukcia starej železničky a dobudovanie komunikácie pre cyklistov. Nové trasy v blízkych lokalitách by chceli implementátori projektu vybudovať aj pre ľudí, ktorí sa venujú horskej cyklistike alebo pre fanúšikov jazdy na koňoch.

Zdravý spôsob života by mali podporiť vytvorením vitaparkov. Štupáková vysvetlila, že ide v podstate o akési telocvične v prírode. V blízkosti turistických trás budú na menších plochách priamo v prírode rozmiestnené improvizované telocvičné náradia.

V neposlednom rade sa uvažuje o vybudovaní moderného turistického areálu na európskej úrovni. Celá táto občianska vybavenosť má byť voľne dostupná širokej prešovskej verejnosti, ale i návštevníkom metropoly Šariša. Na realizácii projektu sa majú podieľať partneri z regiónu, ale i zo zahraničia.

Mesto chce peniaze na tieto účel získavať z eurofondov. Účastníci sympózia si na dnešnom stretnutí vypočuli aj prezentácie podobných projektov, ktoré realizujú organizácie a samosprávy v štátoch strednej a východnej Európy. Programy budovania cyklotrás a rekonštrukcií romantických železničiek im dnes odprezentovali kolegovia z Maďarska, Rakúska, Poľska, Českej republiky, Bulharska a Rumunska. V sobotu (7.3.) absolvujú účastníci sympózia prehliadku historických pamiatok v mestskej časti Solivar.

Prešov 6. marca (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 01 Apríl 2009 15:52