Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...
Reklamný prúžok
Sliač | kúpele PDF Tlačiť E-mail
Image
Kúpele Sliač ležia v hornatom strednom Slovensku, neďaleko Banskej Bystrice a Zvolena, na úbočí Slovenského Rudohoria nad údolím rieky Hron v nadmorskej výške 373 m. Nachádzajú sa v lesnatej krajine, obklopené parkami a pláňami, s výhľadom do údolia rieky Hron, na pohronské doliny, na Kremnické a Štiavnické vrchy a na západnú časť Nízkych Tatier. Podnebie ako dôležitý prirodzený činiteľ komplexnej kúpeľnej liečby je pri pomerne malej nadmorskej výške a otvorenej polohe kúpeľov dosť teplé, pomerne suché a vcelku pokojné.

Ročný priemer teploty sa pohybuje okolo 8,2 °C. Priemerná relatívna vlhkosť vzduchu je 78 %. Ročné množstvo zrážok dosahuje v priemere 750 mm. Vysoké sú aj hodnoty slnečného žiarenia -1992 hodín ročne. Do roka je iba asi 80 dní bez slnečného svitu. Vyššie uvedenými klimatickými podmienkami sa kúpele Sliač zaraďujú medzi najoptimálnejšie položené kúpele Slovenska.
Najstaršia písomná zmienka o sliačskych prameňoch pochádza z roku 1244, z čias kráľa Belu IV.. Od polovice 15. storočia sa o sliačskych prameňoch zmieňuje mnoho významných učencov a spisovateľov - napríklad Aeneas Sylvius, apoštolský nuncius na dvore kráľa Mateja Korvína /1458-1490/ v Budíne, Juraj Agricola, pôvodom Nemec, hlavný mešťanosta a mestský fyzikus mesta Banskej Štiavnice, Juraj Wernher - "otec uhorskej balneografie" a ďalší.
Sliač ako kúpele slúžili už v 16. storočí. V minulosti patrili medzi najvyhľadávanejšie kúpele Uhorska. Za svoju popularitu a príťažlivosť' vďačili liečivým účinkom svojich minerálnych vôd a návštevám významných osobností politického, hospodárskeho a kultúrneho života /napr. maďarský revolucionár Lajos Kossuth, rakúsky dramatik Franz Grillparzer, česká spisovateľka Božena Němcová, T.G.Masaryk, ruský prezident Chruščov, atď/. Okrem toho stojí za zmienku i návšteva kambodžského princa Norodoma Sihanuka.
Dnešnú podobu majú kúpele Sliač z tridsiatych rokov nášho storočia. Moderná, rozsiahla balneoterapia - "Kúpeľný dom" bola dokončená v roku 1960 a v roku 1995 sa k nej pripojila nová balneoterapická budova.Predovšetkým sú to však samotné kúpele, ktoré vracajú zdravie všetkým, ktorí trpia chorobami srdca a ciev. Kto raz pocíti blahodarné účinky ich prameňov, ten sa sem s pravidelnou istotou vracia každý rok. Kúpele Sliač majú starú, osvedčenú liečebnú tradíciu a stále sa zdokonaľujúce liečebné metódy. Liečivosť' hlavného "Kúpeľného prameňa", spočívajúca v prítomnosti kysličníka uhličitého a pri priaznivej izotermickej teplote /33 °C/, určila kúpeľom aj indikačné zameranie. Sliač je dnes vysoko odborným kúpeľným liečebným miestom, špecializovaným na liečbu pacientov s chorobami obehového ústrojenstva. Zo srdcových a cievnych chorôb sa tu s úspechom liečia stavy po akútnej karditíde, chyby srdcových chlopní, ischemická choroba srdca s anginóznymi záchvatmi a s prekonaným akútnym infarktom myokardu, stavy po implantácii kardiostimulátora, stavy po akútnom infarkte myokardu, cievne mozgové príhody, obliterácie ciev dolných končatín II. a III. stupňa, vaskulárna nefroskleróza, ochorenie tepien končatín na podklade aterosklerotickom alebo zápalovom, stavy po trombózach, tromboflebitídach s pretrvávajúcimi následkami, chronické lymfatické edémy.
Liečebné procedúry:
uhličitý kúpeľ, vodoliečebné procedúry (podvodné masáže, vírivé kúpele, škótske streky, šlapací kúpeľ), plynové injekcie, vákuopress, elektroliečebné procedúry, parafínové zábaly, klasická masáž, liečebná telesná výchova.

Pre oddych a rozptýlenie sú pacientom k dispozícii spoločenské miestnosti kúpeľného hotela "PALACE". Pravidelne sa tu uskutočňujú folklórne vystúpenia. V hlavnej kúpeľnej sezóne sa koná tradičné "Sliačske kultúrne leto", ktoré je vždy veľkou spoločenskou udalosťou. Na programe sú symfonické koncerty, hudobné a spevácke programy za účasti popredných domácich a zahraničných umelcov. Prírodné kúpalisko s termálnou vodou, tenisové dvorce, volejbalové ihrisko, minigolf, poskytujú dostatok možností k spríjemneniu voľných chvíľ obdivovateľom týchto športov. Prekrásne a romantické okolie kúpeľov priam láka podnikať krátke vychádzky a výlety. Obľúbeným výletným miestom je blízky Hronsek, kde sa nachádza zámok a starobylá pevnosť, mesto Zvolen s mohutným hradom zo 14. storočia, Vígľaš so zaujímavým zámkom, alebo cesta za poznávaním krásneho a doteraz zachovaného slovenského folklóru v Detve. Neďaleké krajské mesto Banská Bystrica má tiež veľa pozoruhodných pamiatok. Mnohí kúpeľní hostia si nedajú ujsť príležitosť a navštívia kvapľové jaskyne v neďalekom Harmanci a v Demänovej. Tunajšia CK organizuje aj rad ďalších poldenných výletov do okolia - je to návšteva historických banských miest ako Kremnica, Banská Štiavnica, alebo celodenné výlety do Nízkych a Vysokých Tatier.

liečba: choroby obehového ústrojenstva

Viac info: www.spa-sliac.sk

Mapa

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 02 November 2012 14:18