Malá Fatra | turistické trasy PDF Tlačiť E-mail
Pohorie sa vynára zo Žilinskej a Turčianskej kotliny a predstavuje zvlnený oblúk tiahnúci sa od Fačkovského sedla po Zázrivú. Národný park leží na výmere 22 630 ha a ochranné pásmo zaberá plochu 23 262 ha. Na pomerne malej ploche sú sústredené rozmanité prírodné úkazy a to od hôľnatých hrebeňov, cez rozorvané skalné úbočia, tiesňavy, rokliny až po hlboké a tiché doliny.
Pohorie je žulové vo svojom jadre. Južné svahy sú obnažené, severné a východné sú z kremencov, pieskovcov, bridlíc, slieňov, vápencov a dolomitov. Vo vápencoch a dolomitoch sa vyformovali unikátne skalné útvary, akými sú najmä tiesňavy a rokliny pri vstupe do Vrátnej doliny, Sokolia, Bobot, Horných, Dolných a Nových dier v masíve Rozsutca. Medzi najviac obdivované patrí Kryštálová jaskyňa pod Malým Rozsutcom s kalcitovou výzdobou, Šutovský vodopád a 7 km dlhý kľukatý prielomový úsek Váhu medzi Dubnou skalou a Strečnom. Až tretinu územia Malej Fatry pokrýva les od bukoviny až po kosodrevinu, kde nadväzujú alpínskej hole. Rastlinstvo je zaujímavé najmä na dolomitoch a vápencoch. Živočíšstvo je zastúpené typickými predstaviteľmi horských a vysokohorských polôh (medveď, rys, mačka divá, vlk, orol). Národný park Malá Fatra patrí už niekoľko desiatok rokov ku naším najvyhľadávanejším miestam oddychu, rekreácie a športov domácich i zahraničných návštevníkov počas celého roka. Medzi najlepšie vybudované rekreačné strediska patrí Vrátna dolina, Štefanová...
 
vybrané turistické trasy:
 
VEĽKÝ KRIVÁŇ 1 709 m
 Dĺžka:  
 Čas:  
 Prevýšenie:  1 228 m

Východisko zo Šútova po zelenej, z Vrátnej po zelenej pod lanovkou. Kruhový výhľad na Vrátnu dolinu, Kubínsku hoľu, Chočské vrchy, Tatry, Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Kľak.

KĽAK 1 351 m
 Dĺžka:  
 Čas:  
 Prevýšenie:  549 - 759 m

Východisko z Vrícka po zelenej, z Fačkova po modrej, z Fačkovského sedla po žltej. Najjužnejší vrch južnej časti Malej Fatry, dominanta širokého okolia s výborným kruhovým výhľadom.

 

Vaše hodnotenia

avatar augustína
0
 
 
nič moc
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 23:26