Slovensko rôzne správy Trojbrežie má byť novou rekreačnou zónou Žiliny
Trojbrežie má byť novou rekreačnou zónou Žiliny PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 30 Máj 2010 15:39
Plánovaný projekt Trojbrežie, s ktorým už počíta aj nový územný plán, má Žilinčanom priniesť nové možnosti rekreácie s parkami či ihriskami. Najbližších pätnásť rokov má byť jednou z priorít mesta aj budovanie peších a cyklistických trás.
Nevyužité a zanedbané žilinské brehy sútoku Váhu, Kysuce a Rajčianky má projekt Trojbrežie zmeniť na súvislú rekreačnú zónu. „Celé toto územie treba nejako skĺbiť, aby sa tam človek cítil dobre, aby sa tam chodil zrekreovať,“ povedal pre agentúru SITA jeden z hlavných riešiteľov nového územného plánu Žiliny Vladimír Barčiak. Novovytvorené rekreačné plochy okolo trojbrežia by mal v budúcnosti poprepájať systém peších lávok cez všetky tri rieky. Centrom nových možností rekreácie by podľa Barčiaka mohol byť hrad Budatín so svojím historickým parkom, ostatné nábrežia by ponúkali parky s lavičkami, ihriská či športoviská.

Projekt tiež počíta s presunutím železničného depa do Tepličky nad Váhom, na brehu Váhu by tak zostala len spomienka v podobe múzea rušňov a vagónov. S projektom Trojbrežie ráta aj nový územný plán mesta, ten však ešte musí prejsť verejnou diskusiou, krajským stavebným úradom a schvaľovaním v mestskom zastupiteľstve. Nový plán je nastavený do roku 2025 a prioritou mesta na toto obdobie má byť aj budovanie peších a cyklistických trás.

Peší pohyb v Žiline má byť podľa Barčiaka nadradený automobilovej doprave tak, aby Žilinčania mali v prvom rade možnosť dostať sa do práce peši alebo na bicykli. „Definujú sa a budú sa dodržiavať priestory pre prioritu pešieho pohybu sústavou námestí a takou architektonickou úpravou, aby sa prejavila tá nadradenosť a bezpečnosť pohybu,“ povedal Barčiak. Žilina sa zameria na tri hlavné pešie smery- od železničnej stanice na sídlisko Hájik, od stanice na sídlisko Vlčince a od stanice cez Bulvár a sídlisko Solinky do mestskej časti Bytčica.

ŽILINA 11. mája (WEBNOVINY) – SITA

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.