Slovensko rôzne správy Nové letné terasy na Mariánskom námestí budú neskôr
Nové letné terasy na Mariánskom námestí budú neskôr PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 06 Marec 2010 09:47
Starobylé žilinské námestie mali už počas najbližšieho leta skrášliť nové terasy s jednotným dizajnom. Mestskí poslanci však vyhoveli žiadosti prevádzkovateľov miestnych reštaurácií a povinnosť výmeny letných terás odložili o jeden rok. Napriek tomu budú musieť prevádzkovatelia terás urobiť niekoľko úprav už tento rok.
Mariánske námestie v Žiline mali už počas tohtoročnej letnej sezóny zatraktívniť nové terasy s jednotným dizajnom. Na žiadosť prevádzkovateľov miestnych reštaurácií mestskí poslanci odložili povinnosť výmeny letných terás o jeden rok. Dôvodom má byť nedostatok financií spôsobený nižšou návštevnosťou a výpadkami z tržieb pre finančnú krízu.

Terasy mali byť na pohľad nielen rovnaké, ale aj odstúpené od otvorených arkádových chodieb tak, aby nenarúšali dojem starobylého žilinského námestia. „Mne osobne je to veľmi ľúto, lebo sme to dva roky pripravovali a mysleli sme, že táto sezóna už bude vyriešená po novom. Ale okolnosti aj finančná kríza nás prinútili pristúpiť k prechodnému ustanoveniu, ktoré pre tento rok umožňuje na Mariánskom námestí používať aj staré konštrukcie,“ povedal hlavný architekt mesta Martin Pavelek.

Letné terasy na námestí, ktoré je zároveň mestskou pamiatkovou rezerváciou, mali byť na pohľad rovnaké a umiestnené okolo existujúcich žardiniér so stromami. Konštrukcie osem krát osem metrov veľkých terás mali byť z pozinkovaných oceľových profilov a výplní z prírodného dreva.

Prevádzkovatelia letných terás budú musieť napriek dočasnému ustanoveniu urobiť niekoľko úprav, ktorých sa ročný odklad netýka. „Podľa nového nariadenia nesmú byť na terasách osadené veľké výčapné pulty ani búdy, lebo tam už platí to nové nariadenie, ktoré hovorí o nízkych výčapných pultoch,“ upozornil Pavelek.
To znamená, že z letných terás musia byť už tento rok odstránené vysoké výčapné pulty a tiež búdy, ktoré prevádzkovatelia využívali ako sklady alebo šatne pre personál. Podľa mestského nariadenia z júla 2009 maximálna výška obslužného pultu nesmie presiahnuť 115 centimetrov, šírka je limitovaná do 240 a hĺbka do 80 centimetrov.

ŽILINA 4. marca (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.