Slovensko Turistika recenzie Cyklonula v Jánskej doline
Cyklonula v Jánskej doline PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Domnieval som sa, že dokážem byť priemerný v každom športe. Možno viem lepšie plávať ako zvyšok sveta, v ničom inom však nepatrím k preborníkom, alebo naopak k vysloveným športovým hlupákom. Až do cyklotúry v Jánskej doline som žil v predstave, že môžem vykonávať radostne akúkoľvek športovú aktivitu.


Požičovňa bicyklov

Bicykle sme si požičali v požičovni Hotela Ďumbier na začiatku Jánskej doliny. Na hodinku vás vyjde požičanie na 2,5 EUR, na pol dňa 7 EUR a 10 EUR na celý deň. Odmietol som bicykel bez dezénu, druhý som vrátil po rýchlom defekte. Do tretice som dostal položenský, ružovučký stroj s funkčným prehadzovaním. Všetky bicykle boli bez držiaku na fľašu.

Cyklotrasa vhodná na MTB

Cyklostrasa Jánskou dolinou je v cyklistickej mape denníka SME značená modrou farbou ako odporúčaná trasa pre horské bicykle. Tak ako napovedá titulok, trasa vedie údolím Jánskej doliny. Miestami ste krytý príjemným chládkom, miestami vám pekne pečie na hlavu a miestami zazriete horský potok.

Povrch cyklotrasy je asfaltový a neskôr prechádza do šotoliny. Po skončení asfaltového povrchu sa dá pokračovať horskou cestou smerom na chatu M.R. Štefánika a ďalej na Ďumbier (2043 m.n.m.). Po približne 4 km sa cesta stráca a prechádza na horské chodníky. Komu sa nepozdáva nápad vyjsť bicyklom až na Ďumbier, môže Pred bystrou horou odbočiť na žltú a spustiť sa smerom na Svidovské sedlo a Malužinú. To už však citujem turistických sprievodcov...

Jánska dolina je dlhá 18 km, čo je dosť na to, aby ste si úmysel dôjsť až na jej koniec niekoľkokrát rozmysleli. Vzhľadom na moju športovú priemernosť som venoval tejto myšlienke prevažnú väčšinu času, ktorý som strávil v sedle. Cyklistická trasa má mierne a tiahle stúpania, ktoré sú striedané krátkymi rovinkami. Stúpania mi radosť nerobili a rovinky boli príliš krátke na to, aby som prešiel aspoň tretinu trasy k ústiu Štanisovskej doliny. Okrem terénu som si ešte nerozumel s prehadzovačom, na ktorý som vypľul tak polovicu mojej energie.

Nevadí, svoje kosti sme si po 2 hodinách bicyklovania zložili pri potoku a po krátkom osviežení v horskej vode sme si dali zaslúžený zjazd naspäť do Liptovského Jána, kde nás už čakalo orosené pivečko v kolibe Strachanovka. V lete celkom určite padne vhod okúpať sa v miestnom termálnom kúpalisku, alebo rovno v termálnom prameni hneď vedľa. My sme dali prednosť Aquaparku v Bešeňovej odkiaľ vám prinášame veľkú recenziu.
Fotky

V kocke

Horská cyklo túra Jánskou dolinou sa nedá porovnať s dôchodcovským premávaním po Dunajskej hrádzi. Oveľa viac záleží na technike bicyklovania, prehadzovania a rozloženiu síl. Ja viem, že pre skúsenejších cyklistov to nie je žiadne objavné zistenie. Pre priemerné cyklonuly ako ja, som však chcel povedať nasledovné - nabudúce to dotiahnem aspoň o kilák ďalej!

© tojeslovensko.sk (panjan) - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 14 Júl 2009 18:47