Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky obce Vlkolínec
Vlkolínec | obec PDF Tlačiť E-mail
ImageVlkolínec je jedna z najzachovalejších rázovitých obcí na Slovensku.  Vlkolínec bol vďaka svojej jedinečnej ľudovej architektúre vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a zaradený do zoznamu  svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vlkolínec leží na svahu jedného z východných výbežkov Veľkej Fatry, v bočnom údolí doliny Revúcej, na južnom úpätí vrchu Sidorovo, v nadmorskej výške 718 m.

Dominantou obce, okrem typických dreveníc, je drevená zvonica z roku 1770. Jej zrubová a v hornej časti stĺpová konštrukcia stojí na kamennom podstavci. Stanová strecha je pokrytá šindľovou krytinou. V dnešnom uponáhľanom svete je Vlkolínec rajom nielen pre umelcov, architektov, filmárov či fotografov, ale aj pre všetkých turistov a obdivovateľov prírodnej a ľudovej krásy. Vo Vlkolínci je aj muzeálny objekt - Roľnícky dom s expozíciou pôvodného bývania a informačné stredisko.

Koncom 18. storočia mala obec 41 domov a 280 obyvateľov. Obyvatelia Vlkolínca sa zaoberali poľnohospodárstvom, pastierstvom, salašníctvom, chovom dobytka a drevorubačstvom. Znakom obce bola heraldická ruža s ihličnatým stromom na pažiti. Obec roku 1944 poznačili vojnové udalosti. Časť obce vyhorela (asi 20 domov a hospodárskych budov). Dodnes sa zachovalo okolo 45 objektov ľudovej architektúry.

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

avatar Cestovateľ
+1
 
 
Pre vyznávačov sci-fi žánru je to jedinečná možnosť cestovania v stroji času, ktorý Vás prenesie do malebnej slovenske dedinky 18. storočia, obkolesenej prekrásnou prírodou. Rozhodne stojí za to, obetovať hodinku svojho času, ak má človek cestu okolo.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:21