Slovensko Lyžovanie recenzie Krásna Vrátna spolieha na Paseky
Krásna Vrátna spolieha na Paseky PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Po lyžovačke v Jasnej a na Veľkej Rači sme hodnotili ďalšie slovenské top lyžiarske stredisko z kategórie 5 hviezdičiek. Tento krát sme navštívili Vrátnu dolinu neďaleko Terchovej.

Poloha

Lyžiarske stredisko Vrátna Free time zone sa nachádza v okrese Žilina, len 4 km od obce Terchová. Stredisko je situované na svahoch Malej Fatry vo Vrátnej doline. Ski centrum Vrátna má 4 hlavné lyžiarske lokality.
Najuniverzálnejšou a najpopulárnejšou je zjazdovka na Pasekách, na ktorú sa napája Poludňový Grúň. Hneď cez cestu sa nachádza somárska lúčka Tížinka, od ktorej je to niekoľko sto metrov k zjazdovke Príslop. Asi 2 km od zjazdovky Paseky sa nachádza lokalita Chleb s Oštiepkovou Muldou.


Zjazdovky a vleky

Paseky
Paseky majú širokú zjazdovku s dĺžkou 1550 m a prevýšením 395 m. Premáva na nej štvorsedačka, dva detské vleky a jeden dospelácky vlek Slovan s dĺžkou 900 m. Ich celková prepravná kapacita je 4818 osôb za hodinu, čo vytvára predpoklady na dobrú obslužnosť svahu.

Paseky sme navštívili v piatok a sobotu počas jarných prázdnin Východoslovákov. Na naše prekvapenie sme v rade ani jeden deň nečakali dlhšie ako minútu. Čudujem sa, najmä keď zoberieme do úvahy, že pre nedostatok snehu nepremávala kabínka na Chleb ani vleky na Príslope. Automaticky som očakával, že všetci lyžiari sa sústredia na Pasekách, no nestalo sa tak.

Prevádzkovateľ označuje zjazdovku na Pasekách červenou farbou ako stredne náročnú trať. Na zjazdovke sa striedajú strmšie úseky s menej strmými. Strmšie však nie sú padáky a pod menej strmými úsekmi si nepredstavujte somársku lúku, na ktorej zastane. Ide o trať bez bubnov, čo spolu s jej sklonom a šírkou miestami presahujúcou 80 m vytvára predpoklady na príjemnú lyžovačku pre lyžiarov s rôznymi skúsenosťami. Okrem mierového spolunažívania lyžiarov vám Paseky poskytnú aj krásne výhľady do Vrátnej doliny a jej okolia.
Fotky


Poludňový Grúň
Z hornej stanice lanovky na Pasekách sa dostanete na Poludňový Grúň. Cesta vedie cez malé sedlo, ktoré zdoláte spojovacími vlekmi. Pri návrate z Grúňa je potrebné lyže trošku rozpeckovať, aby ste k spojovaciemu vleku nemuseli bežkovať. 910 m dlhá zjazdovka na Grúni je podobne ako Paseky označená červenou farbou ako stredne náročná. Po pravej strane vedie ešte kratšia čierna zjazdovka, ktorá však pre nedostatok snehu nebola v prevádzke.

V sedle nájdete aj malebnú Chatu pod Grúňom. Ponúka ubytovanie, reštauráciu a bufet s vysokohorskou prirážkou (slivovica 2,70 EUR za 0,04 l). Okrem pekného sedenia s výhľadom na Veľký Rozsutec a okolité hory tu nájdete aj najvyššie položené basketbalové ihrisko na Slovensku. Treba prísť, hodiť zopár košov a pokochať sa.
Fotky

Snehové a lyžiarske podmienky

Paseky
Dolná stanica lanovky na Pasekách je vzhľadom na zemepisnú šírku strediska položená relatívne nízko v nadmorskej výške 620 m, vrcholná stanica štvorsedačky je vo výške 970 m. n. m.. Relatívnu nevýhodu nižšej nadmorskej výšky kompenzuje severozápadná orientácia svahu a umelé zasnežovanie, ktoré sa tiahne pozdĺž celej zjazdovky.

Táto zima nie je z pohľadu snehový podmienok ideálna. Napriek piatkovej teplote okolo 5 stupňov a nočným zrážkam, 60 cm vysoká vrstva technického snehu na Pasekách nevykazovala žiadne známky opotrebenia.

Poludňový Grúň
Ťaží z nadmorskej výšky 970 m.n.m. až 1450 m.n.m., čo by jej malo zaručiť lepšie lyžiarske podmienky ako majú Paseky. Nie je tomu celkom tak, keďže Grúň nemá umelé zasnežovanie a spolieha sa len na prírodný sneh, čo sa mu túto zimu vypomstilo a spustili ho až v polovici februára. Trúfam si však povedať, že keď dole na Pasekách prší, na Grúni sneží. Opačne to nikdy nebude.

Občerstvenie

Na Pasekách sa môžete spiť v bufete priamo pod vlekom Slovan. Samoobslužnú reštauráciu s rýchlym občerstvením nájdete kúsok vedľa po ľavej strane štvorsedačky. V oboch zariadeniach čapujú Zlatý Bažant. Ak chcete Plzeň a niečo pod zub, môžete navštíviť reštauráciu Mayer za cestou. Tradičnú slovenskú kuchyňu nájdete v kolibe hneď vedľa. Priamo na svahu sa najete v Chate na Grúni. Ja odporúčam zbaliť svoj hlad a ukojiť ho v 4 km vzdialenej Jánošíkovej kolibe v Terchovej. Nám chutilo tak, že sme inde počas 3 dní ani nezavítali.

Ubytovanie

Ubytovať sa môžete priamo vo Vrátnej doline neďaleko svahu. Na výber máte z niekoľkých chát, apartmánov a horských hotelov. Romantikom odporúčam spomínanú Chatu na Grúni. Kvalitnejšie ubytovanie vo Vrátnej nájdete v trojhviezdičkovom hoteli Boboty.

Väčšiu ubytovaciu základňu pre Vrátnu dolinu poskytuje obec Terchová s množstvom chát, penziónov a hotelov. My sme sa ubytovali v novom drevenicovom rezorte s názvom Drevenice Terchová, patriace pod Penzión Vŕšky. Najvyšší štandard v tomto regióne poskytuje štvorhviezdičkový hotel Bránica za Terchovou.

Služby

Parkovanie
Dnes už je základnou slušnosťou, že parkovanie je zdarma a toto pravidlo dodržuje aj Vrátna Free time zone. Hneď pri parkovisku sú návštevníkom k dispozícii dva ski servisy s požičovňou lyží.

Požičovňa lyží a lyžiarska škola
Požičanie lyžiarskeho kompletu vás vyjde na 13,5 EUR na deň. V dôsledku poopicového stavu som si na izbe zabudol palice a tak som využil neodolateľnú ponuku na prenájom dvoch obitých pahýľov za 4 EUR/deň. Za blbosť sa platí.

Hodina lyžiarskeho alebo snowboardového výcviku vás stojí 20 EUR. K dispozícii máte zaujímavé skupinové a časové zľavy v duchu “čím dlhšie a viac osôb“, tým lacnejšie.

Sauna a bazény
Ak sa vám po lyžovačke žiada relax v bazéne alebo saune, môžete navštíviť neďaleký hotel Boboty priamo vo Vrátnej alebo rekreačné zariadenie Terchovec v Terchovej, ako sme to urobili my.

Ceny a zľavy

Celodenný skipas vás v hlavnej sezóne (7.1. až 7.3.) stojí 22 EUR, dá sa kúpiť aj štvorhodinový lístok za 18 EUR, alebo trojhodinový za 15,50 EUR. Juniori a študenti majú zľavu cca 20% z ceny lístka, deti a seniori majú nárok na zľavu 25%.

Plusy

  • Ideálna náročnosť zjazdovky a veľká kapacita svahu na Pasekách.
  • Podobne ako Veľká Rača aj Vrátna má výbornú dopravnú dostupnosť. Z Bratislavy ste v stredisku po diaľnici za 2 a pol hodiny a posledných 10 km k stredisku nemusíte zdolávať horské serpentíny alebo nasadzovať snehové reťaze, tak ako je tomu na Martinských holiach alebo Salamandre.
  • Snowpark s prekážkami a mostíkmi pre snowboardistov a adrenalínových lyžiarov.
  • A pekné výhľady do okolia tiež nie sú na zahodenie.

Mínusy

  • Lyžiarske lokality Paseky s Poludňovými Grúňom, Chleb, Príslop a Tížinka nie sú navzájom prepojené lyžiarskymi vlekmi, čo predstavuje asi najväčšiu nevýhodu strediska. Každý deň sa musíte rozhodnúť kde budete lyžovať alebo sa medzi jednotlivými lokalitami presúvať autom, čo výrazne limituje variabilitu lyžiarskeho zážitku počas jedného dňa. Chyba prevádzkovateľa to však nebude, keďže prepojenie z ekologických a ekonomických dôvodov asi ani nemá zmysel.
  • Chleb, na ktorý ťahá osemkabínka a hrdí sa najdlhšou čiernou zjazdovku na Slovensku nemá umelé zasnežovanie. Lokalita Príslop je na tom podobne, v dôsledku čoho sú túto zimu mimo prevádzky a čakajú na spásu z neba. Poludňový Grúň, ktorý sa svojimi vlekmi napája na Paseky, je takisto bez umelého zasnežovania a sprevádzkovali ho až v polovici februára napriek tomu, že sa nachádza v nadmorskej výške 960 až 1460 m.n.m.. Vrátnu dolinu tak zachraňujú Paseky.

Finančné problémy strediska

Podľa informácii týždenníka Trend a internetovej stránky obce Terchová má prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska vo Vrátnej finančné problémy. Zima skúpa na sneh, vleky na pol plynu a nejasnosti okolo budúcnosti strediska majú zjavný vplyv na minimálne množstvo návštevníkov, ktorí sa v stredisku zdržiavali v čase našej návštevy. Situácia ako cez kopírak pripomína stav na Veľkej Rači z minulého roka, keď problémy mala práve Rača a zachraňovať ju musel Kolárov Park Snow. Konkurz prevádzkovateľa strediska sme však na kvalite služieb necítili. Lyžovali sme na dobre upravených svahoch a k tomu sa pridalo slnečné počasie. Veríme, že sa Vrátnej podarí situáciu čím skôr vyriešiť. Stredisko nutne potrebuje ďalšie investície do zasnežovania a nových lanoviek, aby udržalo krok s ostatnými top strediskami.

V kocke

Niet čo dodať, koncom februára sme vo Vrátnej doline strávili príjemný predĺžený víkend bez stresu, čakania a náporu návštevníkov napriek tomu, že v prevádzke boli len Paseky s Poludňovým Grúňom. Zjazdovky boli vo výbornom stave a slnko nám pieklo na hlavu. Čo potrebujete viac?

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar mato
0
 
 
tomu hovorim, vycerpacajuca recenzia! dakujem, toto stredisko som este nenavstivil, ale rad sa tam objavim. najma ak je taka mala cakacia doba na vleky a skipas sa tak da vyborne vyuzit. horsie je to s tou predrazenou slivovickou :). stredisku drzim palce, nech tam sluzby prekvitaju.
avatar lukas
0
 
 
len mesia pripomienka.... poludnovy grun ma umele zasnezovanie ale pri zasnezovani tuto zimu preferovali paseky. vid link:
http://zima.vratna.sk/content/view/102/34/lang,sk/
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 28 Marec 2010 21:24