Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky mestá Spišská Sobota
Spišská Sobota | mesto PDF Tlačiť E-mail
Image Spišská Sobota je miestna časť Popradu. Je jeho najzaujímavejšia a z historického hľadiska najvýznamnejšia časť. Spišská Sobota sa nachádza sa asi 1,5 km od centra Popradu. Nachádza sa tu 89 kultúrnych pamiatok. Medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické zaujímavosti patrí farský kostol sv. Juraja.
Pôvodne neskororománsky objekt bol prestavaný v 13. st. a v r. 1273 sa prvý raz písomne spomína. V 15. st. bol kostol opäť prestavaný a v 19. a 20. st. reštaurovaný. Najcennejším v ňom je neskorogotický hlavný oltár sv. Juraja z r. 1516 s centrálnou plastikou poslednej večere od Majstra Pavla z Levoče.
Ďalšou vzácnou pamiatkou je renesančná zvonica z r. 1598. Odmerka na obilie z r. 1725 je jedinečnou spomienkou a vecným dôkazom významných trhov v Spišskej Sobote. Historický vzácnym je aj farský dom z r. 1638, v ktorého interiéri sa nachádzajú renesančné a barokové prvky. Vo východnej časti mestečka sa nachádza barokovo-klasicistický evanjelický kostol z r. 1777. Jeho zachovaný interiér pochádza z 19. st. Objekt bývalej radnice na námestí bol v r. 1775 prestavaný do dnešnej podoby. Neskorogotický meštiansky dom č. 25 z 15. st. bol v 17. st. renesančne prestavaný a v 18. a 19. st. opäť prestavaný.

Pôvodné trhové osídlenie vzniklo pravdepodobne na strategicky výhodnej polohe, maďarsko-poľskej spojnici a na križovatke starej obchodnej cesty na východ, tzv. Via Magna. Najstaršie uchované písomné dokumenty sú z r. 1256, kde ju uvádzajú ako Forum Sabbathe. Mestečko, ktorému kráľ Ľudovít I. dovolil právo konať týždenné trhy, si dodnes uchovalo stredoveký urbanizmus zástavby šošovkovitého trhoviska.

Viac info: www.spsobota.szm.sk

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 05 Január 2009 12:50