Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Správy | pamiatky
Bojnický zámok navštívili za polroka desaťtisíce ľudí PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 05 Júl 2013 00:00
Počas prvej polovice tohto roka navštívilo Bojnický zámok 75 786 návštevníkov. Podľa Kamily Píšovej z oddelenia múzejnej komunikácie a služieb návštevníkom zámku, zaznamenali mierny vzostup návštevnosti. Vlani sem zavítalo za prvých šesť mesiacov viac ako 72-tis. ľudí.
Čítať celý článok...
 
Štiavnicka kalvária je zrekonštruovaná PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 01 Jún 2013 18:29
Občianskemu združeniu Kalvársky fond, ktoré od roku 2008 rekonštruuje banskoštiavnickú Kalváriu, sa podarilo dokončiť úplnú obnovu Dolného kostola, najväčšieho z 23 objektov Kalvárie. 

Podľa predsedu Kalvárskeho fondu Martina Macharika sa tým ukončila fáza záchrany Kalvárie, ktorá bola v roku 2007 zaradená na zoznam sto najohrozenejších pamiatok sveta. „Dolný kostol je najväčším a bol aj najviac zničeným objektom Kalvárie, jeho obnova bola preto najkomplikovanejšia. Ostáva pred nami ešte veľa práce, no dá sa povedať, že máme za sebou polovicu rekonštrukcie Kalvárie,“ povedal Macharik pre agentúru SITA.

Okrem Dolného kostola sú už opravené aj štyri kalvárske kaplnky, vybudované sú aj inžinierske siete v areáli Kalvárie a hotová projektová dokumentácia pre ďalšie rekonštrukčné práce. Prostriedky na rekonštrukciu získava Kalvársky fond od donorov, a to nielen od firiem, ministerstva kultúry a nadácií, ale prostredníctvom „adoptovania“ kaplniek a sôch aj od jednotlivcov a prácou už prispeli aj mnohí dobrovoľníci. 

Dosiaľ sme preinvestovali zhruba 1,5 milióna eur, teraz prichádza drahšia, ale vzhľadom na to, že všetky prípravné veci máme hotové, jednoduchšia fáza,“ povedal Macharik s tým, že na zostávajúce stavebné práce bude treba ďalších zhruba 1,5 milióna eur a na reštaurovanie zachovaných alebo vyrobenie replík stratených či ukradnutých sôch bude treba okolo 600-tisíc eur. 

Päť rokov rekonštrukcie Kalvárie si Kalvársky fond pripomenie dnes večer podujatím Pootvorenie Kalvárie, na ktorom tiež pre verejnosť prvýkrát otvorí obnovený Dolný kostol. 

Ten bude opäť slúžiť aj na bohoslužobné účely, dnes ho na svätej omši, ktorá otvorí program Pootvorenia Kalvárie, posvätí generálny vikár Banskobystrickej diecézy Marián Bublinec. 

Rozozvučať sa má aj pôvodný, zreštaurovaný zvon tohto kostola. Verejnosti dnes tiež sprístupnia vyhliadkovú vežu v Hornom kostole a po benefičnom koncerte spustia ďalšiu časť osvetlenia Kalvárie. Okrem Horného kostola, ktorého osvetlenie spustil Kalvársky fond koncom novembra, bude oddnes bývať po zotmení osvetlených aj päť horných kaplniek. Osvetlenie všetkých objektov Kalvárie plánuje Kalvársky fond dobudovať do troch rokov. 

Kalváriu v Banskej Štiavnici postavili v polovici 18. storočia z iniciatívy jezuitov a vďaka štedrým darom miestnych baníkov, šľachticov a zástupcov mesta. Tento komplex 19 kaplniek, troch kostolov a jedného súsošia sa stal najvýraznejšou dominantou mesta a navštevovali ho pútnici z celého Uhorska. V roku 1951, keď boli náboženské aktivity a aj činnosť niekdajšieho Kalvárskeho fondu komunistickým režimom obmedzené, začala Kalvária chátrať. Otvorenie trhu s cennosťami po roku 1989 spustilo vlnu postupného rozkrádania vzácnych sôch a devastáciu jednotlivých objektov. Ako zistila architektka a pamiatkarka Katarína Vošková z Kalvárskeho fondu, zo 69 pôvodných sôch a sošiek sa zachovalo len deväť. Tento nepriaznivý stav podnietil miestnych aktivistov k obnoveniu združenia Kalvársky fond, ktoré od roku 2008 zabezpečuje celkovú obnovu areálu a postupné obnovenie jeho náboženského a kultúrneho života.

BANSKÁ BYSTRICA 25. mája (WEBNOVINY)

 
V nitrianskej katedrále premiestnili 350-ročný oltár a našli odkaz PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 01 Jún 2013 18:27
V Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade premiestňujú vyše 350-ročný kamenný oltár na inú stenu. Dôvodom je, že sa pod ním našla vzácna freska zo 14. storočia, ktorá nemá v strednej Európe obdobu. Medzinárodná odborná komisia sa zhodla na tom, že freska má zostať na svojom mieste. 
Čítať celý článok...
 
Vežu Katedrály sv. Emeráma v Nitre chcú sprístupniť PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 03 Máj 2013 14:49
Nitrianske biskupstvo plánuje tento rok zreštaurovať kamennú balustrádu a sochy na veži Katedrály svätého Emeráma. V areáli Nitrianskeho hradu možno pribudne ďalšia atrakcia pre návštevníkov. Biskupstvo by chcelo tento rok zreštaurovať kamennú balustrádu a sochy na veži Katedrály svätého Emeráma. 
Čítať celý článok...
 
Na Spišskom hrade je spustená letná turistická sezóna PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 28 Apríl 2013 00:00
Po dlhej a náročnej zime v nedeľu slávnostne otvorili novú letnú turistickú sezónu na Spišskom hrade. „Táto letná sezóna je pre nás výnimočná tým, že Spišský hrad a okolie si pripomína 20. výročie zápisu do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO,“ uviedla pre SITA Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči. 
Čítať celý článok...
 
Turisti opäť objavujú Bratislavu PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 14 Apríl 2013 00:00

Turisti začali opäť viac navštevovať Bratislavu, lákadlom sú pre nich historické pamiatky, slovenská kuchyňa či tradičné bratislavské kaviarne a viechy. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová. Krásy Bratislavy zaujímajú aj návštevníkov z Latinskej Ameriky, Japonska, Číny, Thajska, Honkongu či Indie. Za posledné roky sa zvýšil aj počet ruských turistov.

Čítať celý článok...
 
Barlolamač z Piešťan má osemdesiat PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 09 Marec 2013 00:00
Najznámejšia postava Piešťan má osemdesiatku. Bronzová socha muža, ktorý láme barlu, stojí na priečelí Kolonádového mosta od roku 1933. Barlolamač sa stal svetoznámym symbolom uzdravujúcej sily piešťanských kúpeľov. Socha je bezpochyby najviac fotografovaným objektom kúpeľného mesta. 
Čítať celý článok...
 
Oltár premiestnia kvôli freske PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 05 Január 2013 00:00
Najvýznamnejší ranobarokový oltár na Slovensku Snímanie z kríža premiestnia na inú stenu Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Dôvodom je, že pod oltárom reštaurátori našli stredovekú fresku, ktorá nemá obdobu v strednej Európe.
Čítať celý článok...
 
Nitriansky židovský cintorín opravujú PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 27 December 2012 00:00
Židovský cintorín v Nitre prechádza obnovou. Od roku 2009 ho rekonštruuje Židovská náboženská obec v Nitre. Tento rok sa jej podarilo zrenovovať pamätník obetiam holokaustu, ktorý bol vo veľmi zlom stave. Má zhruba 50 rokov. 
Čítať celý článok...
 
Gotický oltár z Levoče budú reštaurovať PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 13 December 2012 00:00
Levočskí reštaurátori začali s obnovou najvzácnejšej pamiatky v kostole sv. Jakuba, najvyššieho gotického oltára na svete od Majstra Pavla. „Začali sme prípravné práce pred začatím komplexného reštaurátorského prieskumu. Na hlavnom oltári odstraňujeme prachové nečistoty, ktoré za viac ako 60 rokov priniesol čas,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede v Levoči vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč. Po očistení oltára bude nasledovať reštaurátorský prieskum, ktorý by mal určiť postup obnovy oltára. Prieskum by chceli reštaurátori ukončiť do apríla budúceho roku.
Čítať celý článok...
 
Kalvária v Banskej štiavnici je vysvietená PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 27 November 2012 00:00
Kalvária, ako jedna z najznámejších dominánt Banskej Štiavnice, zdobí od utorka toto historické mesto aj po zotmení, tak ako už dávnejšie Nový a Starý zámok. Zabezpečuje to osvetlenie jej Horného kostola, ktoré v utorok ako najviditeľnejší výsledok projektu elektrifikácie areálu Kalvárie slávnostne spustili aktivisti zo združenia Kalvársky fond a predstavitelia Stredoslovenskej energetiky ako generálneho sponzora projektu. 
Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 13

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie