Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Trenčín | mesto PDF Tlačiť E-mail
Image V meste Trenčín sa nachádza 112 kultúrnych pamiatok a 1 národná kultúrna pamiatka. Prvou stavbou na návrší bola kamenná obytná veža a rotunda z 11. st. K najväčšiemu rozkvetu hradu i mesta Trenčín došlo po roku 1275, keď sa stal majetkom Matúša Čáka. K Národnej kultúrnej pamiatke, Trenčianskemu hradu boli postupne pristavané stavby a paláce (Matúšov, Ľudovítov a Barborin) a na nádvorí sa zachovala povestná 79,2 m hlboká studňa lásky. V roku 1412 sa stalo mesto Trenčín slobodným kráľovským mestom.

Medzi ďalšie významné pamiatky mesta patrí Karner sv. Michala z 15. st. postavený v gotickom štýle, farský kostol Narodenia Panny Márie pôvodne gotický z r. 1324, neskôr v r. 1560 renesančne prestavaný a v r. 1698 zbarokizovaný. Nachádza sa v ňom vzácna pohrebná kaplnka.
Mestské hradby
sú z r.1412, stredoveký katov dom z r. 1580, farské schody z r. 1568 a Mestská veža s Dolnou bránou z r. 1412. Baroková kaplnka sv. Anny je z r. 1789, Piaristický kostol sv. Františka Xaverského s kláštorom z r. 1657, Morový stĺp - socha najsvätejšej Trojice z r. 1712, Trenčianske múzeum - bývalý župný dom, z r. 1716. Klasicistický evanjelický kostol bol postavený ako tolerančný v r. 1794, neogotický kláštorný kostol Notre Dame, je z r.1909, monumentálna Židovská synagóga v maurskom štýle je z r. 1913 a hotel Tatra pod hradom je z r. 1900.

O osídlení trenčianskej lokality v staršej dobe kamennej sú viaceré archeologické nálezy. Kamenný nápis na hradnej skale je dokladom prítomnosti rímskych legionárov na území Slovensku z roku 179 n.l., konkrétne cisára Marka Aurélia a jeho víťazstva nad Kvádmi v Laugaríciu. Začiatky mesta pod mohutným hradom možno hľadať v trhovej osade spomínanej už v roku 1111.

Viac info: www.trencin.sk

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 19:33