Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky recenzie Kláštorný komplex Hronský Beňadik - Perla Pohronia
Kláštorný komplex Hronský Beňadik - Perla Pohronia PDF Tlačiť E-mail

RECENZIA: Často sme cez Hronský Beňadik autom prechádzali no nikdy sa tam nezastavili až donedávna. A oplatilo sa.

Kde to je?

Hronský Beňadik leží 10 km juhozápadne od Novej Bane v doline medzi Pohronským Inovcom a Štiavnickými vrchmi a ako z názvu vyplýva, obcou preteká rieka Hron.

Čo tam je?

Dominantou obce je kláštorný komplex, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a jeho katedrála patrí k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku. Opátstvo tu založili už koncom 11. storočia. Jeho súčasťou bola až do polovice 14. storočia aj prvá románska trojloďová bazilika sv. Benedikta. Potom ju začali prestavovať do dnešnej gotickej podoby.
Gotický trojloďový chrámový kostol má krížové rebrové klenby a neskorogotickú vstupnú bránu s vežou. Na nádvorí bol kedysi cintorín. Okolo dvora stoja kláštorné objekty, ktoré boli spojené krytou gotickou arkádovou krížovou chodbou, z ktorej zostalo len južné krídlo na konci ktorého je na druhom podlaží neskorogotická kaplnka Božej Krvi. V nej je zachovaná socha Madony z poslednej tretiny 14. storočia a kúsok z Veronikinej šatky s kvapkami Kristovej Krvi, ktorú daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi.
Na ploche asi trikrát väčšej, než boli pôvodné rozmery kláštorného komplexu vznikla počas tureckých vojen renesančná pevnosť. Pevnosť bola zásobovaná vodou z neďalekého prameňa unikátnym keramickým rúrkovým vodovodom až k studni na nádvorí. 


Kláštorný komplex Hronský Beňadik

Oplatí sa?

Ako vidno, miesto dýcha bohatou históriou. Komplex sa dá pešo obísť a pozrieť si ho tak zo všetkých strán. Schodmi sa dá zísť dole k hlavnej ceste. Objektom by sa síce zišla rekonštrukcia, sú dosť schátralé, opadaná omietka ale rozhodne odporúčam zastaviť sa.

© pre tojeslovensko.sk napísal matko - všakovaké práva vyhradené!

Podporte túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 13 August 2010 19:03