Slovensko Turistika správy V Poprade takmer 3 km nových cyklotrás
V Poprade takmer 3 km nových cyklotrás PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 15 Október 2010 00:00

Pre milovníkov cyklistiky je oddnes sprístupnená ďalšia etapa cyklistického chodníka v meste Poprad. Nová cyklistická trasa v dĺžke 2854 metrov spája sídlisko Juh 3 s mestskou časťou Kvetnica, chodník je široký tri metre. Celkové náklady na výstavbu sa vyšplhali na 642.000 eur, všetky finančné prostriedky mesto vynaložilo z vlastných zdrojov.
Metropola pod Tatrami je tak spojená cyklistickou trasou so Svitom, Lopušnou dolinou a Kvetnicou. Chodník momentálne končí pod starou strelnicou v Kvetnici a napojený je na už existujúcu cyklistickú trasu vedúcu z Popradu do Svitu. Na budúci rok sa bude pokračovať s ďalšou etapou, chodník bude pokračovať z Kvetnice a končí pri jazdeckom areáli za sídliskom Starý Juh. Problémovým bodom bude prechod cez cestu 1/67.
Počas výstavby sa muselo podložie na jednom úseku spájať s cementom a vápnom. „V tomto priestore sa nachádzajú močiare, bolo nutné spodné vrstvy na chodníku spevniť, čiže sme museli zeminu premiešavať s vápnom a cementom, aby sme dosiahli vyššiu únosnosť,“ zdôvodnila vedúca Odboru výstavby v meste Poprad Kristína Horáková. Tento proces zvýšil náklady na výstavbu chodníka o 59.000 eur. „Vzniklo tak aj určité riziko nedokončenia stavby načas, ale vďaka zhotoviteľovi sa nám to podarilo a stavbu sme dokonca ukončili v predstihu,“ dodala.
Z Popradu by mala do piatich rokov viesť aj ďalšia cyklistická trasa - do Vysokých Tatier. „Sme pred odovzdávaním projektovej dokumentácie, dohodli sme sa na jasnej trase. Milión eur, ktoré sme dostali od štátu, budú využité na projekty,“ priblížil situáciu primátor mesta Poprad Anton Danko. Posledný platný variant je, že cyklistický chodník bude viesť z Popradu cez obec Gerlachov, Tatranskú Polianku až do Smokovca.
Vedenie mesta chce v budúcnosti prepojiť cyklistickou trasou všetky mestské časti v Poprade, konkrétne Spišskú Sobotu, Matejovce, Stráže a Veľkú, chodníky by sa mali spájať na kruhovom objazde. Nasledovať bude dokončenie chodníka do Tatier a perspektíva je aj vo vytvorení trasy smerujúcej do Kežmarku.

 

 Poprad 15. októbra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.