Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 
Reklamný prúžok
Osturňa | obec PDF Tlačiť E-mail

Image Obec Ostrurňa bola v roku 1979  vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Najvzácnejšou stavbou v obci Osturňa je murovaný gréckokatolický chrám sv. Michala Archanjela z r. 1796. s dreveným stropom z roku 1796 postavený podľa lemkovskej tradície na pahorku za potokom.

Domy v Osturni sú usporiadané v reťazovej zástavbe domov na zárubkoch, ktorých delením medzi dedičov sa pôvodné medzery medzi domami zapĺňali a v niektorých častiach obce zastavali ulicu. Domy sú zväčša zrubové, trojpriestorové so štvorcovou uzavretou zástavbou dvora. Škárovanie medzi brvnami, nárožné konce brvien i rámy okien sú maľované. Ešte sa nosí ľudový goralský odev.

Obec Osturňa sa nachádza v Zamagurí v okrese Kežmarok. Je ohraničená hrebeňom rozložitej Spišskej Magury, Pieninami a na severe riekou Dunajec. Obec Osturňa je orientovaná v smere východ-západ v dĺžke cca 9 km pozdĺž Osturnianskeho potoka, čím je najdlhšou obcou na Slovensku. Je to najvýchodnejšie položená rusínska obec Spiša. Zo severu a západu hraniči s Poľskou republikou, na juhu susedí s obcou Ždiar. Nachádza sa v ochrannom pásme Pieninského Národného Parku.

Po prvý raz sa názov Osturňa objavuje v písomných záznamoch z roku 1313, no obec vznikla až v 17. storočí v dôsledku valašskej kolonizácie, ktorá prebiehala v Zamagurí.

Viac info: www.pieniny.sk/obce/osturna/osturna.html

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:05