Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Na Spišskom hrade je spustená letná turistická sezóna
Na Spišskom hrade je spustená letná turistická sezóna PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 28 Apríl 2013 00:00
Po dlhej a náročnej zime v nedeľu slávnostne otvorili novú letnú turistickú sezónu na Spišskom hrade. „Táto letná sezóna je pre nás výnimočná tým, že Spišský hrad a okolie si pripomína 20. výročie zápisu do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO,“ uviedla pre SITA Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči. 

Pre návštevníkov pripravilo Spišské múzeum spolu so skupinou historického šermu Páni Spiša tradičné prijatie hradného pána po zime na jeho hradnom panstve. Šermiari, strelci i hradné dámy zaujali hlavne svojim bojovým umením.

Vyvrcholením letnej sezóny, ako aj osláv 20. výročia zápisu do zoznamu UNESCO bude medzinárodný festival SúHRADnice. „Tento rok bude hlavná téma festivalu Lokality UNESCO na Slovensku a v strednej Európe. Tým chceme aj podčiarknuť, že Spišský hrad je jedinečná lokalita nielen na Slovensku, ale aj v Európe,“ dodala Uharčeková Pavúková. 

Spišské múzeum v Levoči sa spolu so Spišským hradom aj tento rok 18. mája opäť zapojí do Medzinárodného dňa múzeí a galérií. Pracovníci múzea pripravujú na túto noc inscenovanú nočnú prehliadku hradu. Pre deti je určené podujatie Hradohranie, ktoré sa uskutoční prvý júnový víkend. Každý júlový a augustový víkend budú nočné prehliadky hradu. „Novinkou počas týchto nočných prehliadok bude väčšie zameranie na gastronómiu. Návštevníci si nielen pozrú Spišský hrad, ale ochutnajú aj jedlá hradnej kuchyne,“ uviedla Uharčeková Pavúková. 

Spišský hrad a okolie bol do zoznam Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva zapísaný na 17. zasadnutí Výboru svetového dedičstva v Cartagene v Kolumbii v roku 1993. Okrem Spišského hradu boli súčasťou zápisu aj Spišská Kapitula, kostol sv. Ducha v Žehre a lokalita Dreveník. V roku 2010 bola lokalita rozšírená o zápis mesta Levoča, čím vznikol nový názov Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Spišský hrad, ktorý je jednou z expozícií Spišského múzea v Levoči, patrí k najnavštevovanejším pamiatkam na Slovensku. Všetky expozície Spišského múzea navštívilo vlani približne 189 000 návštevníkov.

POPRAD 28. apríla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.