Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky recenzie Idete cez Podbiel? Pozor na drevenice!
Idete cez Podbiel? Pozor na drevenice! PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Prečo by mala Oravská obec Podbiel stáť v tieni známejšieho Vlkolínca? Rovnako ako Vlkolínec, tak aj Podbiel je výnimočný súborom tradičných dreveníc, ktoré sú pamiatkovo chránené a zaradené do rezervácie ľudovej architektúry.
Dobre, Podbiel nie je zaradený v zozname UNESCO, vedie cez neho rušná cesta a nájdete tu aj domy s architektúrou komunistického kubizmu, čo ho oproti fešáckemu Vlkolíncu trocha hendikepuje. Vám to však nedáva žiaden dôvod prejsť cez Podbiel len tak. Pri prejazde dajte radšej nohu na brzdu a vytaste foťák.


Poloha

Podbiel nájdete na Orave v okrese Tvrdošín. Nachádza sa v ňom odbočka do Zuberca, či Habovky, ktorú využijete, ak pôjdete lyžovať na Roháče alebo sa kúpať do Oravíc. Podbiel leží na sútoku rieky Orava a menšej rieky Studená, ktorá vyviera v západných Tatrách- Roháčoch. Z dvoch strán ho zdobia bralá Biela a Červené skala, ktoré v kombinácii so sútokom riek dávajú jeho polohe prírodnú jedinečnosť a gumujú hendikep rušnej cesty, ktorá cezeň prechádza.

Atrakcie

To, že máte v Podbieli zabrzdiť, už viete. Tu je zopár pádnych argumentov, prečo:
  • Súbor 64 tradičných a stále obývaných dreveníc. Môžete ich obdivovať alebo sa v jednej z nich rovno ubytovať.
  • Podbielanské etnografické múzeum, ktoré vám poslúži ako sonda do života našich predkov v regióne Orava.
  • Františkova huta – pamiatka priemyselnej architektúry, v ktorej sa zachovala pôvodná vysoká pec. Kedysi neúspešná železiareň, dnes zaujímavá zrúcanina na okraji dediny.
  • Splav na pltiach, alebo raftoch na rieke Orava
  • Výstup na Červenú alebo Bielu skalu, kde nájdete zvyšky hradiska rádu Templárov, poprípade zopár medveďov.
Fotky
Fotky

V kocke

Teším sa, kedy dostavajú cestu pre motorové vozidlá, ktorá bude Podbiel obchádzať. V nedávnej minulosti sa od áut uľavilo Oravskému Podzámku, Podbiel si to zaslúži rovnako.

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 18 Október 2009 08:17