Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Vežu Katedrály sv. Emeráma v Nitre chcú sprístupniť
Vežu Katedrály sv. Emeráma v Nitre chcú sprístupniť PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 03 Máj 2013 14:49
Nitrianske biskupstvo plánuje tento rok zreštaurovať kamennú balustrádu a sochy na veži Katedrály svätého Emeráma. V areáli Nitrianskeho hradu možno pribudne ďalšia atrakcia pre návštevníkov. Biskupstvo by chcelo tento rok zreštaurovať kamennú balustrádu a sochy na veži Katedrály svätého Emeráma. 

„Po ich obnove uvažujeme nad sprístupnením veže pre verejnosť s podmienkou, že to bude spĺňať všetky bezpečnostné predpoklady,“ povedal pre agentúru SITA Martin Štofko z Nitrianskeho biskupstva. 

V pláne sú aj ďalšie projekty, ktorých cieľom je zatraktívniť hradný kopec pre návštevníkov. Na parkovisku pod hradom by mala vzniknúť vyhliadka a verejné toalety. Kedy to však bude, je zatiaľ otázne. 

„Výstavba objektu pre turistov s vyhliadkou, ktorých súčasťou by boli aj verejné toalety, sa oneskorí pre rokovania s krajským pamiatkovým úradom, na ktorých sa doťahujú posledné zmeny osadenia, tvaru a veľkosti objektu,“ informoval Štofko.

S týmto projektom súvisí aj úprava severného svahu hradného kopca, ktorý bol v minulosti obľúbeným miestom pre vychádzky Nitranov. V súčasnosti je neupravený a uzavretý. V pláne je rekonštrukcia chodníkov aj parku. Ako povedal Štofko, zatiaľ tu odstránili popadané a choré stromy a v súčasnosti sa pracuje na projekte úpravy tohto priestoru. 

V Gotickej priekope na hrade momentálne obnovujú časť hradby, ktorej koruna sa rozpadala a v najbližších dňoch sa skončí sanácia muriva severnej steny Katedrály svätého Emeráma.

NITRA 2. mája (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.