Slovensko rôzne správy Cez Moravu povedú dva nové mosty
Cez Moravu povedú dva nové mosty PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 25 September 2009 16:11
Cez rieku Morava povedú dva mosty, jeden bude cestný a druhý pre chodcov a cyklistov. Mosty budú spájať Bratislavský kraj s Dolným Rakúskom, majú pritom prispieť k rozvoju regiónu, turizmu a kultúrnej spolupráci. Na dnešnom zasadaní zastupiteľstva to odsúhlasili poslanci Bratislavského kraja. Ide o prvý konkrétny zámer, na ktorom budú spolupracovať Bratislavský región s Dolným Rakúskom. Náklady na výstavbu cestného mosta sú približne 12 miliónov eur, na most pre chodcov a cyklistov by malo ísť okolo šesť miliónov eur.

Na výstavbu sa použijú aj finančné prostriedky z Európskej únie. Cestný most bude spájať rakúsku obec Angern so slovenskou obcou Záhorská Ves, mal by slúžiť ako náhrada existujúcej kompy. Zodpovednosť za plánovanie stavby, verejnú súťaž a výstavbu nového mosta prevzal Bratislavský kraj, slovenská strana je teda hlavným koordinátorom a Úrad krajinskej vlády Dolného Rakúska preberá úlohu projektového partnera. S výstavbou mostu sa plánuje začať v roku 2011, ukončený by mal byť do konca roku 2012. Kraj by mal prispieť na uskutočnenie stavby sumou približne jeden milión eur. Most pre chodcov a cyklistov bude spájať rakúsky Schlosshof (obec Engelhartstetten) a bratislavskú mestskú časť Devínska Nová Ves.

Za plánovanie, verejnú súťaž aj výstavbu nového oceľového mosta bude zodpovedné Dolné Rakúsko, Devínska Nová Ves preberá úlohu projektového partnera, kraj a hlavné mesto sú strategickými partnermi. Na rozpočet kraja nebude mať výstavba mosta dopad. Stavebné práce by sa mali začať v marci budúceho roku, ukončené by mali byť v marci 2011.

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.