Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...

Kúpele

Slovenske mineralne kupeleKúpele na Slovensku sú zamerané sú hlavne na choroby pohybového a obehového ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest, nervových a ďalších ochorení. Veľmi dobré výsledky dosahujú Slovenské kúpele v liečbe poúrazových stavov, najmä v dôsledku autohavárií. Kúpele okrem liečby chorôb a poúrazových stavov ponúkajú aj regeneračné a wellness pobyty pre širokú verejnosť. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko kúpanie recenzie Čunovské jazerá – kúpanie v lužnom lese
Čunovské jazerá – kúpanie v lužnom lese PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Donedávna boli jazerá pri Čunove zdrojom pitnej vody s prísnym zákazom kúpania. Odnedávna je zákaz zrušený a ľudí je tu stále rovnako. Tak ako v minulosti, aj teraz sú Čunovské jazerá populárne pre svoju čistotu a krásnu prírodou. Zákaz - nezákaz.


Ako sa tam dostať?

Čunovské jazerá ležia v chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, medzi obcami Rusovce a Čunovo, hneď za Bratislavou. Ak prichádzate od Bratislavy, k jazerám odbočíte z hlavnej cesty doľava, hneď za novou zástavbou rodinných domov v Rusovciach. Jazerá sú od centra Bratislavy vzdialené cca 16 km, čo je približne rovnako ako jazerá Košariská alebo jazero Zelená Voda.
Auto odporúčam nechať pri hlavnej ceste, vyhnete sa tak komplikovanému parkovaniu a zdĺhavému a prácnemu vychádzaniu z prepchanej príjazdovej cesty. Jazerá sú výborne dostupné aj Bratislavskou MHD (autobus č. 91) alebo bicyklom z Petržalskej hrádze. Od zastávky MHD (s názvom Čunovské jazerá) to k jazerám trvá cca 10 minút chôdze po asfaltovej ceste.

Jazero Veľké Čunovo a Jazero Malé Čunovo

Príchod k jazerám trvá o niečo dlhšie ako v prípade iných jazier, ale ako sa hovorí, niečo za niečo. Od Čunovských jazier môžete očakávať nasledovné:
  • Voda v Čunovských jazerách je najčistejšia, na pohľad najkrajšia a možno aj najplytkejšia spomedzi všetkých Bratislavských jazier. Veľa ľudí nerado pláva v jazerách kvôli neurčitému pocitu strachu z tmy, rýb, vodných rias, baziliškov, permoníkov, pneumatík... Zodpovedne prehlasujem, že okrem rýb tu iných bubákov nenájdete. Voda je krásne čistá, dno je štrkové a nie hlbšie ako 3-4 metre. Ak plávate s okuliarmi, vidíte na dno skoro stále.
  • Prístup do vody je rôzny. Nájdete tu dve dlhšie pláže s trávnatým povrchom a skvelým prístupom do vody, ktoré sa však nachádzajú na vzdialenejšom konci väčšieho jazera. Pozdĺž jazier je prístup do vody komplikovanejší, niektoré pláže sú rozmerov S a XS a ich brehy sú o poznanie strmšie (skoro ako na jazere Guláška). Jednu väčšiu pláž so štrkovým povrchom nájdete na začiatku jazera pri bufete.
  • Naturisti, nudisti a komunita gayov môže využiť nuda pláž, ktorá sa nachádza na vzdialenejšej strane Jazera Malé Čunovo. Pláž je od zvyšku jazera odrezaná zástupom stromov a poskytuje dostatok súkromia.
  • Nebudú vás otravovať autá, ktoré návštevníci musia nechať na príjazdovej ceste pred závorou. Naopak, jazerá sú obklopené vysokými stromami lužných lesov, ktoré vytvárajú jedinečný prírodný kolorit jazier.
  • Ak sa chcete celý deň opaľovať, tiene stromov sú nemilosrdné a skôr či neskôr si vás nájdu.
  • Nájdete tu jeden bufet s čapovanou kofolou, pivom a jedlom v duchu bufetárskej klasiky – langoš (čerstvý), klobása, párky a cigánska.
  • Biznis príležitosť vycítil aj pojazdný predajca nanukov, ktorý okrem Korneta vie vytasiť aj pivo.
  • S ľuďmi je to ako skoro všade. V pracovnej dobe a pri zhoršenom počasí je ich pomenej a naopak.
Pláže
Okolie jazera
Bufet

Enviromentálne okienko

Pre 5 rokmi som prvý krát navštívil Čunovské jazerá a okrem priezračnej vody ma zarazilo množstvo odpadkov v jeho okolí. Pet flaše a igelitové sáčky kontrastovali s krásou okolitej prírody. Medzičasom dala jazero vyčistiť mestská časť Čunovo a bordelu je tu o poznanie menej. Pozornejší pohľad do kríkov však opäť odhalí prvé náznaky chrapúnstva.
Čunovské jazerá sú súčasťou chránenej krajinnej oblasti, dokonca Európskeho významu, tak si dovolím jeden odkaz pre primitívnych návštevníkov. DO PRDELE, ODPADKY PATRIA DO KOŠA!

V kocke

V snahe zdokumentovať toto leto väčšinu jazier v okolí Bratislavy sme boli skoro všade. S čistým svedomím môžem napísať, že Čunovské jazerá sú najkrajšie. Aj keď tesne.

Podpor článok na pošli na vybrali.sme.sk

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

avatar Michaela
0
 
 
Dovolila by som na margo casti Enviromentalneh o okienka o pripomienke, ze mestska cast Cunovo dala okolie jazera vycistit, tak na to prosim POZOR. Jediny, kto sa o poriadok okolo jazera postaral a neustale stara v ramci casovych moznosti je majitel bufetu. Rovnako tak aj pristupova cesta od hlavnej cesty bola v tomto roku vyrezana a na cestu boli nakreslene rovne biele ciary na praktickejsie a hlavne z bezpecnostneho hladiska (sanitky, poziarnici) usporiadanejsie parkovanie vodicov, ktory nie vzdy parkovali a dodnes neparkuju disciplinovane. Tieto skutky rovnako tak vykonal majitel bufetu, zo svojich financnych prostriedkov a bez spoluucasti Cunoveckeho mestskeho uradu a s malou pomocou Rusoveckeho mestskeho uradu.
avatar Ada
+3
 
 
tak to je chvalyhodne, skoda ze generator bufetu robi taky strasny hluk ze sa nesie nad jazerom az na druhu stranu.....
avatar panjan
+1
 
 
parkovanie áut na prístupovej ceste sa naozaj zlepšilo. Oproti minulému roku sa mi nezdá, že by odpadkov v okolí jazera bolo menej, napriek tomu, každá snaha o skultúrnenie prostredia sa cení, kiež by sa každý prevádzkovateľ bufeta pri jazere staral o čistotu... Generátor bufetu naozaj hučí, chcelo by to nový model :)
avatar Martin
+3
 
 
Pred piatimi rokmi tam bufet ani nebol tak to sotva vičistil majitel bufetu.
avatar Troy
0
 
 
Mať takéto jazero poblízku je ako dar, avšak niektorí si to neuvedomujú.
Jeden veľkokapacitný kontajner stoji na mesiac aj s vývozom na skládku do 150eur.
Ak by tam taky bol, hoc aj s reklamou firmy ktorá ho tam zabezpečila, určite by sa našli
mnohí, ktorí by odpadky hodili do tohoto kontajnera.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 25 August 2009 07:50