Slovensko rôzne správy Na Dni otvorených dverí v NRSR bola na Bratislavskom hrade aj Mária Terézia
Na Dni otvorených dverí v NRSR bola na Bratislavskom hrade aj Mária Terézia PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 05 November 2011 00:00
Panovníčka Mária Terézia a ďalšie osobnosti histórie budú sprevádzať návštevníkov Bratislavského hradu, ktorí si 17. novembra prídu pozrieť čerstvo sprístupnený hradný palác počas Dňa otvorených dverí v Národnej rade (NR) SR.

Priestory na hrade budú otvorené od 10:00 do 16:00. Na nádvorí si bude možné pozrieť ukážky remesiel a navštíviť stánky remeselníkov. Pre detských návštevníkov pripravia stredovekú strelnicu. V Rytierskej sále paláca bude nainštalovaná výstava Historického múzea Slovenského národného múzea v názvom Obnova Bratislavského hradu.

Návštevníkov areálu Bratislavského hradu čaká aj kultúrny program v podobe vystúpení detí základných umeleckých škôl od 10:00 do 15:30. O 11:00 a o 16:00 si budú môcť v Hudobnej sieni paláca vychutnať organový koncert s interpretom Jánom Vladimírom Michalkom a jeho hosťami. Akčnejší návštevníci sa môžu zabaviť pri šermiarskych súbojoch o 12:15 a 14:15 v podaní skupiny historického šermu Havrani.

Novinkou hradu bude osvetlenie

Samotný Deň otvorených dverí v NR SR otvorí ráno o 9:00 v hlavnej budove na Nám. Alexandra Dubčeka predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH). Návštevníkov okrem prehliadky priestorov NR SR čaká Hrušovského autogramiáda, ako aj stretnutia s podpredsedami parlamentu a poslancami. V kinosále si bude možné pozrieť dokumentárne filmy a vo vstupnej hale NR SR bude k dispozícii výstava fotografií November 89 - Deň boja za slobodu a demokraciu.

Deň otvorených dverí v NR SR na sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu zaviedol vlani predchádzajúci predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Tohtoročný je výnimočný sprístupnením zrekonštruovaného paláca Bratislavského hradu. Novinkou bude aj nové osvetlenie hradu, na ktoré začne Kancelária NR SR využívať v minulosti kúpené technické vybavenie farebného nasvietenia. Predĺži sa tiež čas osvetlenia, ktoré v súčasnosti vypínajú o polnoci. Od 17. novembra bude hrad vysvietený až do 4:00.

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 19 November 2011 19:40