Hrady a zámky
Slovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Mestá
Slovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info...
Obce
Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Bratislave |
Piatok, 14 September 2012 14:01 | |||
V bratislavskom Starom Meste budú môcť návštevníci počas tohto víkendu nazrieť do priestorov pamiatok, ktoré nie sú bežne verejnosti prístupné. Svoje brány pre ľudí otvorí napríklad Pisztoryho palác, Kaplnka sv. Jakuba na Námestí SNP, ľudia si tiež budú môcť prezrieť krov lode a interiér veže Dómu sv. Martina. To všetko pri príležitosti slávnostného otvorenia podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sa na Slovensku bude tento rok konať v bratislavskom Starom Meste. Informoval o tom staromestský hovorca Tomáš Halán.
Cez víkend 15. a 16. septembra sa môžu návštevníci tešiť na prehliadku zrekonštruovaného Bratislavského hradu, v sobotu dopoludnia sprístupnia jeho Hradný palác. Ľudia budú môcť nazrieť aj do secesnej obnovenej budovy Gymnázia na Grösslingovej ulici.
Sprístupnené aj meštianske domyV sobotu popoludní pre verejnosť sprístupnia významné sakrálne stavby - interiér veže Dómu sv. Martina, Kaplnku sv. Kataríny na Michalskej, Kaplnku Božieho tela na Panskej ulici a archeologickým výskumom objavenú Kaplnku sv. Jakuba na Nám. SNP.
Ľudia budú môcť nazrieť aj do meštianskych domov na Panskej ulici, ktoré predstavujú jadro stredovekého dvorca z druhej polovice 13. storočia.
Sprístupnené budú v nedeľu aj pamiatky Židovskej komunity – synagóga na Heydukovej, Mauzóleum Chatama Sofera či židovský ortodoxný cintorín na Žižkovej ulici.
V piatok 14. septembra sa v obnovených priestoroch bratislavskej Reduty uskutoční slávnostné otvorenie podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2012 na Slovensku. Spojené bude s odovzdávaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva za rok 2011.
Podvečerná vernisážPodvečer bude v priestoroch Zichyho paláca vernisáž výstavy Fotozážitky s pamiatkami, na ktorej vystavujú svoje fotografie mladí ľudia - účastníci rovnomennej celoslovenskej súťaže.
Organizátormi podujatí sú mestská časť Staré Mesto, Ministerstvo kultúry SR, Pamiatkový úrad SR, Krajský pamiatkový úrad Bratislava, Slovenské národné múzeum, Hlavné mesto SR Bratislava, Združenie historických miest a obcí.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú celoeurópskym podujatím, ktoré organizuje Rada Európy a Európska komisia. Pozornosť najširšej verejnosti chcú počas nich upriamiť na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 50 účastníckych štátoch.
Základným cieľom je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestnom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu. Slovenská republika sa pripojila k jeho organizátorom v roku 1993. Podujatia Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2012 na Slovensku potrvajú od 14. do 23. septembra 2012, v rôznych regiónoch ponúknu širokú škálu kultúrnych podujatí. BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY)
|
Vaše hodnotenia