Slovensko rôzne správy MVC láka vínnych turistov aj v zimnom období
MVC láka vínnych turistov aj v zimnom období PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 16 Február 2009 19:18
Vo viniciach na Malokarpatskej vínnej ceste (MVC) síce vládne sneh a mráz, ale vinohradnícky kalendár 2009 ponúka desiatky atraktívnych vinárskych podujatí. Február nie je výnimkou. Napríklad počas tohto víkendu pozýva vinohradnícke mestečko Modra milovníkov vínnej turistiky na pravú modranskú zabíjačku, spojenú so súťažou vo varení kapustnice a degustačnou prehliadkou malokarpatských vín.

Zahanbiť sa nebudú chcieť dať ani Budmerice, kde na sobotu pripravili medzinárodnú prehliadku vín, ktorá každoročne ponúka niekoľko stoviek domácich i zahraničných vzoriek vynikajúcej kvality.

K tradične najväčším podujatiam na MVC patria Dni otvorených pivníc. Prvýkrát v tomto roku sa všetky pivnice na MVC otvoria 23. mája na sviatok sv. Urbana, patróna vinohradníkov.Po druhý raz budú otvorené 20. a 21. novembra. Obe podujatia sa tešia veľkej obľube návštevníkov, konštatoval predseda MVC Milan Pavelka. Vlani sa na ňom zúčastnilo vyše 100 vinohradníckych a vinárskych spolkov a spoločností od Bratislavy až po Trnavu. Kapacitne záujem neuspokojil ani rekordných 4000 návštevníkov.

Pivnica - Malokarpatská vínna cesta Tie najlepšie vína z MVC, ktoré prešli náročnými kvalifikačnými degustačnými prehliadkami, sú v súčasnosti umiestnené v Národnom salóne vín v Pezinku a Sieni slávy malokarpatských vín v Limbachu, dodal Pavelka. V orientácii pri putovaní za kvalitnými vínami poslúži turistom aj nová panoramatická mapa Malokarpatskej vínnej cesty s pohorím Malých Karpát, na ktorej sú vyznačené jednotlivé obce a mestečká na vínnej ceste. Mapa tiež informuje o všetkom, čo vínna cesta pre návštevníkov ponúka, vrátane ponuky zariadení s gastronomickými špecialitami a možnosťami ubytovania.

Myšlienka vytvorenia vínnych ciest, ktoré by využili danosti vinohradníckej krajiny, vína ako jedinečného nápoja a miestnej gastronómie na vytvorenie cielených produktov pre návštevníkov, vznikla na Slovensku v polovici 90. rokov minulého storočia. Najviac v tom zo šiestich vinohradníckych oblastí v SR pokročila Malokarpatská vínna cesta, ktorá sa z myšlienky už zmenila na ponuku celoročného programu podujatí viazaných na činnosti spojené s pestovaním viniča a výrobou vína i ponuku zariadení, typických pre tento vinohradnícky región, doplnil informácie Pavelka.

Bratislava 16. februára (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 16 Február 2009 19:43