Slovensko Lyžovanie recenzie Ski Krahule – lyžovačka namiesto blatovačky
Ski Krahule – lyžovačka namiesto blatovačky PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: V Bratislave je 9 stupňov, celý týždeň v kuse prší a zdá sa, že je november. Je však koniec decembra a chystám sa na silvestrovskú lyžovačku. Z päty vytiahnem zvyšok mojej naivity a na strešný nosič pripnem okrem lyží aj zbožné priania, nech je na Krahuliach aspoň trocha snehu.

Poloha

Krahule však neležia v Alpách, ale v Kremnických vrchoch. Nachádzajú sa v okrese Žiar nad Hronom len 8 km od historického mesta Kremnica v nadmorskej výške 900 m.n.m. Kto by stále tápal, kde má Krahule hľadať, tak napoviem, že ich nájde v absolútnom geografickom strede Európy. Samozrejme, záleží kde je začiatok a kde koniec Európy a odkiaľ a ako meriate. Ale tak prečo nie...

ZjazdovkaHlavná zjazdovka sa nachádza v centre obce, v prijateľnej vzdialenosti od všetkých krčiem. Vedie po ľavej strane lanovky a jej dĺžka dosahuje na slovenské pomery akceptovateľných 900 m. Údolná stanica lanovky sa nachádza v nadmorskej výške 900 m.n.m. a jej vrcholná stanica tróni vo výške 1060 m.n.m..
Nenadriem sa moc a vypočítam, že prevýšenie zjazdovky je 160 m, čo ju spolu s príjemným terénom zaraďuje medzi stredne náročné trate označené červenou farbou. Zjazdovku bez pocitu strachu zvládne aj úplný začiatočník, čo je rozdiel napríklad oproti hornému úseku zjazdovky na neďalekej Salamandre. Chcem tým povedať, že nie je červená ako červená. Výhodou svahu na Krahuliach je jeho šírka, na ktorú sa v mieri pomestia skúsenejší lyžiari s tými, ktorí ešte len skúšajú šťastie a svoju trpezlivosť.

Ak by sa napriek všetkému našiel začiatočník, ktorému zviera prdel pri pohľade na hlavný svah, môže využiť ľahkú trať po pravej strane lanovky označenú modrou farbou. Čo získa na miernejšom sklone, doženie na poškrabanej sklznici, keďže táto časť zjazdovky je tradične menej až vôbec upravovaná a zasnežovaná.

Lanovky a vleky

Najvýkonnejším dopravný zariadením na Krahuliach je štvorsedačková lanovka s kapacitou 2400 osôb za hodinu. Okrem lanovky slúžia návštevníkom 4 vleky s celkovou kapacitou 2600 osôb za hodinu, ktoré v exponovaných časoch pomáhajú rozložiť nápor návštevníkov čakajúcich na lanovku.

Snehové a lyžiarske podmienky

Juhozápadná orientácia svahu a zemepisná šírka na úrovni Košíc nevytvárajú práve ideálne podmienky pre lyžovanie. Zdanie však klame. Krahule zachraňuje nadmorská výška 900 m.n.m., ktorá im v kombinácii s umelým zasnežovaním zaručuje dobré snehové podmienky aj pri teplejších zimách. Lyžiarsky svah na Krahuliach nemá úzky a strmý úsek, ktorý by bol viac namáhaný, čo tiež prispieva k udržaniu zjazdovky v dobrej kondícii.

Dôkazom dobrých snehových podmienok na Krahuliach je začiatok tohtoročnej sezóny poznačený teplotnými rekordmi a dažďom. Napriek nepriazni počasia sa podarilo svah na Krahuliach zasnežiť na výšku 40 cm, čo podľa prevádzkovateľa zodpovedalo veľmi dobrým podmienkam.

Snehovým správam verím tak na 70%, čo bolo dôvodom, prečo som dal na Krahuliach prednosť večernému lyžovaniu pred denným. Počkal som si do pol šiestej večer na čerstvo upravený terén, mínusovú teplotu a prázdny svah, ktorý ani po 3 hodinách nevykazoval známky hĺbkového poorania. Okrem uvedeného, malo večerné lyžovanie ešte jednu výhodu. Nevidel som zablatené svahy mimo zjazdovky, čo mi aspoň na jeden večer navodilo pocit, že je skutočne zima.
Fotky

Ceny ski pasov a zľavy

Celodenný lístok stojí 18 EUR, poldenný lístok a lístok na večerné lyžovanie vás vyjde na 12 EUR. Študenti majú zľavu cca 20%. Deti do 15 rokov a dôchodcovia cca 30%. Zakúpiť si môžete aj jednorazové a bodové lístky, čo je výhoda v prípade, že je na svahu nátresk. Zaplatiť však musíte pekne z rúčky do rúčky na drevo, keďže bankomatové karty sa tu nenosia.

Požičovňa lyží a lyžiarska škola

Na Krahuliach nájdete aj ski servis a minimálne dve požičovne lyžiarskeho výstroja. Lyžiarsky alebo snowboardový komplet vás bude stáť 12 EUR na deň. Využiť môžete aj služby lyžiarskeho či snowboardového inštruktora. Lekciu odporúčam rezervovať deň dopredu.

Reštaurácie

Občerstviť sa môžete v bufete a reštaurácii pri dolnej stanici lanovky. Ja môžem odporučiť vkusnú kolibu s krbom postavenú z mohutných pňov pri hornej stanici. Ku Kolibe patria ležadlá, umelohmotné sedačky a terasa, z ktorej je krásny výhľad na okolie. Úplné terno predstavuje fakultatívny výlet do 80- tych rokov v 8 km vzdialenom rekreačnom stredisku Toliar.

Plusy

  • Široký svah s príjemným sklonom a rýchla štvorsedačka radia Krahule k lepším trojhviezdičkovým strediskám.
  • Večerné lyžovanie.
  • Dobré snehové podmienky.
  • Pre vyznávačov bežeckého lyžovanie je k dispozícii hustá sieť bežkárskych tratí, ktorá po hrebeni Kremnických vrhov spája Krahule so Skalkou a Králikmi.
  • Možnosť relaxu v 20 km vzdialenom aquaparku v Turčianskych Tepliciach.

Plus-mínus

  • Ideálne stredisko pre rodiny s deťmi a začiatočníkov. Zdatnejším lyžiarom a boardistom však hrozí po dvoch dňoch nuda. Môžu ísť potom kuknúť na neďalekú Skalku (8km), Valčiansku dolinu (40 km), alebo vzdialenejšiu Salamandru (52 km).

Mínusy

  • Nemožnosť platiť kartou.

V kocke

Je to čudné, ale na Krahuliach sa dá lyžovať aj keď severnejšie strediská utierajú nos.

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar Ovca
+1
 
 
...Môžu ísť potom kuknúť na neďalekú Skalku (8km), Valčiansku dolinu (40 km), alebo vzdialenejšiu Salamandru (52 km). .......a este na Kraliky!!!
avatar panjan
+1
 
 
Ibaze Ovecka, na Kraliky je to z Krahul juhom 66 km cez R1, alebo 57 km severom cez Cremosne. To uz mozu ist rovno na Martinske Hole :)
avatar lyžiar
+1
 
 
že rýchla štvorsedačka ja asi odpadnem ! čak to pešo skôr výjdem hore
avatar panjan
0
 
 
keď je polhodinový rad, tak určite :)
avatar Martina
0
 
 
Krahule sme mali moznost vyskusat zaciatkom minuleho roka, sice ja len ako pozorovatel, manzel aj na vlastnej kozi, ale nestazoval sa, skoda len cakania na vlek
avatar simca
0
 
 
toot co pisete sak krahule naj stredisko
avatar viki
0
 
 
suhlaasim
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 24 Január 2010 20:26