Slovensko Lyžovanie recenzie Lanovka na Otupné – nová pýcha v Jasnej
Lanovka na Otupné – nová pýcha v Jasnej PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Tento rok sme namiesto predvianočného nakupovania dali prednosť lyžovačke v najlepšom slovenskom lyžiarskom stredisku v Jasnej. Piatok 18. decembra sme prišli otvoriť zimnú sezónu, na ktorú prevádzkovateľ strediska veľkoryso lákal skipasom za 1 euro. Okrem čistého vzduchu a čerstvo zasneženej prírody to bol jediný benefit otváracieho dňa, keďže:
 • kvôli snehovým podmienkam boli v prevádzke len somárska lúka na Bielej púti a Fis svah na Záhradkách,
 • nestíhala preto ani výkonná šesťsedačka na Záhradkách, ktorá nezvládala nápor študentov. Dôsledkom bol preplnený svah a 50 minútové čakanie na lanovke.

Ak máte skipas zadarmo, je slušné nekritizovať a odtrepať sa radšej do bufetu. Po pár rumoch začnete oceňovať hudobný kumšt nemeckých Modern Talking v dolnom Aprés Ski bare, alebo krásny výhľad s vysokohorskou prirážkou v bufete pri hornej stanici šesťsedačky. Zopár boardistov si dlhé čakanie v rade ozvláštnilo zopár šľukmi, ale neviem, či tam nestoja doteraz.

Otvorenie strediska meškalo kvôli teplému decembrovému počasiu a udialo sa v obmedzenom rozsahu. Prevádzkovateľ Jasnej však urobil pre jeho skoré otvorenie maximum a preto mu nemožno vyčítať ani dlhé rady a už vôbec nie tvrdší technický sneh.
Záhradky
Biela púť

Nočný život

Ak si zrovna nezlomíte kľúčnu kosť pri oraní neupravenej zjazdovky, môžete sa z bufetu presunúť do jedného z nočných hotelových barov. K dispozícii sú vám nočné bary v štvorhviezdičkovom Hoteli Grand, v novom hoteli Družba či klasika v trojhviezdičkovom hoteli Junior. Ten v Juniore žije najviac, záleží však od sezóny.
Hotely v Jasnej

Nová lanovka a zjazdovka na OtupnomDruhý deň otvorenia premávala aj nová lanovka na Otupné a lístky opäť získali svoju cenu, čo sa pozitívne prejavilo na množstve ľudí napriek tomu, že bola sobota a nie piatok. Najväčšou novinkou tejto sezóny je upravený svah s osemmiestnou lanovkou Doppelmayr, na ktorej hodnotenie sme sa zamerali.

Lanovka je krajšia, rýchlejšia a dlhšia:
 • Čierno-oranžový dizajn kabínok efektne kontrastuje s okolitou zasneženou prírodou.
 • Oranžové sklá kabínok simulujú efekt slnečného počasia a sú vraj svetovým unikátom. Oceňujem hlavne bočnú stenu kabínky, ktorá je celá presklená a poskytuje výhľad nielen na hory ale aj priamo dole na zjazdovku. Na prednej a zadnej strane kabínky sa vyníma čierne logo Jasnej, ktoré pre zmenu výhľad troška komplikuje.
 • Lanovka je rýchla, komfortná a dokáže prepraviť až 2500 osôb za hodinu.
 • Dolná stanica lanovky bola presunutá o 328 m nižšie k hotelu Grand, kvôli čomu museli urobiť cestný tunel popod zjazdovku k hotelu SNP. Zjazdovka tak ide ponad cestu, čo je určite slovenský unikát.
 • Jej vybudovanie stálo 13 miliónov EUR.
Zjazdovka je dlhšia, ešte ľahšia a vedie ponad cestu:
 • prevýšenie svahu Brhliská (1111 m.m.m.) – Otupné (1422 m.n.m.) je viac ako 300 m,
 • dĺžka svahu je skoro 2 km,
 • svah je označený modrou farbou a je vhodný aj pre úplných začiatočníkov a deti,
 • po vystúpení z lanovky na Otupnom vás čaká dlhšia úvodná rovinka s miernym sklonom, ktorá sa neskôr rozdvojuje. Na rozdvojke sa môžete spustiť pôvodným padáčikom rovno, alebo doľava cez nový ľahký a rozšírený lesný úsek. Pôvodný padák a asi 200 metrový úsek pod ním je jediným miestom, kde si prídu na svoje aj náročnejší lyžiari či boardisti. Svah pokračuje ďalšou rovinkou s miernym sklonom ponad cestný tunel až k dolnej stanici lanovky – Brhliská.
Lanovka na Otupné je niekoľkonásobne lepšia ako svah, ktorý jej prináleží. Je ideálna pre začiatočníkov a rodiny s deťmi, ktorí si nevedia rady s náročnejšími svahmi na Záhradkách či Lukovej, ale ich schopnosti už prekročili náročnosť somárskej lúky na Bielej púti.
Otupné - Brhliská

Ceny skipasov

 • Prvý deň otvorenia sa lyžuje za 1 Euro.
 • Do 24.12. kúpite celodenný skipas za zvýhodnenú cenu 10 EUR.
 • V hlavnej sezóne od 25.12. do 10.1. tvrdo zacálujete 31 EUR.
 • Od 11.1. do jari ušetríte 2 eurá a za celodenný lístok zaplatíte 29 Eur.

Zľavy

Študenti a dôchodcovia dostanú zľavu 20% z ceny celodenného lístka. Deti od 6 do 12 rokov 30%. Deti do 6 rokov lyžujú zadarmo. Organizované skupiny majú nárok na zľavu 5%. V predaji sú taktiež viacdenné či celosezónne skipasy so zvýhodnenou cenou.

Špekulanti mohli využiť marketingovú akciu, kedy si mohli kúpiť Nový Čas alebo Plus 7 dní s celodenným skipasom len za 3 eurá. Ak ste si ich kúpili viac môžete lyžovať za 3 éčka v termíne 18. – 26.12. 2009 a potom opäť 11. – 22.1. 2010. Lyžiarske lístky zakúpené v Jasnej môžete využiť aj v ostatných strediskách prevádzkovaných skupinou J&T, v Tatranskej Lomnici, Starom Smokovci a Liptovskej Tepličke.

Plusy

Plusy lyžiarskeho strediska v Jasnej sú tak zjavné, že ich sem nabúcham bez váhania a odlišujú Jasnú aj od ostatných slovenským päťhviezdičkových stredísk:
 • dĺžka, náročnosť a rozmanitosť lyžiarskych zjazdoviek je najlepšia na Slovensku,
 • nadmorská výška, orientácia svahu a rozsiahly systém zasnežovania zaručujú dobré snehové podmienky počas celej sezóny,
 • moderné lanovky s vysokou prepravnou kapacitou,
 • úroveň ubytovacích služieb priamo v stredisku,
 • vďaka citlivej architektúre a jedinečnej polohe v Nízkych Tatrách patrí Jasná k najkrajším slovenským lyžiarskym strediskám,
 • koná sa tu množstvo sprievodných podujatí a akcií počas sezóny,
 • náročné neupravené svahy pre freeride
 • dobre vybavený snowboardový park s rôznymi atrakciami a prekážkami

Mínusy

Mínusy sú tak trošku daňou za popularitu strediska:
 • vysoké ceny skipasov, jedla a tak trochu aj ubytovania. V porovnaní s ostatnými strediskami si poriadne priplatíte aj za lyžiarskeho inštruktora, či požičanie lyžiarskej výstroje, ktoré vás vyjdú o 30 až 40% viac ako dole v Mikuláši, či Demänovej.
 • relatívna preľudnenosť, ktorá môže pri obmedzenej prevádzke zjazdoviek vyústiť do dlhého čakania na lanovky

V kocke

Novú lanovku na Otupné by ešte chcelo napojiť 20 kilometrovou 100 miestnou kabínkou z Demänovej, ktorá by sem dopravila lyžiarov bez nutnosti použiť skibus. Uvedené je blbosť, ktorá by však Jasnú zrovnoprávnila s rakúskymi strediskami. Napriek tomu je Jasná jednookým kráľom medzi slovenskými lyžiarskymi strediskami a oproti rakúskym strediskám má jednu výhodu. Je naša.

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar Niktosko
0
 
 
Dík za hodnotenie.
Plusom ale isto nie sú snehové podmienky. Aspoň tento prvý januárový týždeň to tak nevyzeralo. Napriek spomínanému systému zasnežovania bol výsledkom nebezpečný svah s viacerými zľadovatelými plochami. Nebezpečný aj pre stredne pokročilých lyžiarov. Úrazov bolo neúrekom. Nebola to moja prvá skúsenosť. Ináč absolútny súhlas.

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 24 Január 2010 19:46