Slovensko Lyžovanie recenzie Salamandra Ski Resort – veľká príležitosť
Salamandra Ski Resort – veľká príležitosť PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Píše sa rok 2010 a Ski Resort Salamandra je najmladším slovenským strediskom. Okrem veku mu patrí ešte niekoľko ďalších superlatívov, ktoré ho od ostatných lyžiarskych stredísk odlišujú tak výrazne, že mi z jeho návštevy stále ostáva taký zvláštny pocit. Asi to bude kombináciou všetkých jeho „NAJ“:
  • Salamandra Resort je najjužnejšie (poriadne) lyžiarske stredisko na Slovensku.
  • Je to najbližšie (poriadne) lyžiarske stredisko od Bratislavy, Trnavy či Nitry.
  • Najnižšie položené (poriadne) lyžiarske stredisko na Slovenku.
  • Salamandra Resort je jediné lyžiarske stredisko, ktoré som kedy navštívil a má parkovisko pri hornej aj dolnej stanici lanovky. Jeho dolná časť patrí do okresu Žarnovica a horná do Banskej Štiavnice.
  • V čase vzniku tejto recenzie má Salamandra najmodernejšiu štvorsedačkovú lanovku na Slovensku.

Poloha

Salamandra Resort leží v Štiavnických vrchoch 5 km od historického centra Banskej Štiavnice. Ako som spomínal, skicentrum má parkoviská pri dolnej aj hornej stanici lanovky. Horné parkovisko s názvom Horná Roveň leží na hrebeni pri obci Štiavnické Bane. Svoju zastávku tu má bezplatný skibus, ktorý využívajú návštevníci z Banskej Štiavnice.
Ak prichádzate od Žarnovice, Vyhní, Sklenných Teplíc, Žiaru nad Hronom či Zvolena, budete navigovaní dopravnými tabuľami na dolné parkovisko k Hodrušskému Tajchu. Cesty v okolí Banskej Štiavnice sú pomerne strmé, kľukaté a úzke. To isté platí o poslednom asi 2 km úseku príjazdovej cesty na dolné parkovisko. Cesta je určená len na jednosmernú premávku. Ak nasneží, môže sa vám stať, že budete auto tlačiť alebo vyťahovať snehové reťaze napriek posypu. Pre menej skúsených vodičov bude preto asi vhodnejšie horné parkovisko pri Štiavnických Baniach.


Zjazdovka

Som prekvapený, že tak dlhý a náročný svah je možné postaviť v týchto zemepisných šírkach. Mnohé severnejšie položené strediská nedosahujú ani polovičný sklon či dĺžku svahu. Zjazdovka s prevýšením 271 m je dlhá 1450 m a je označená červenou farbou ako stredne náročná. Zjazdovka začína dvoma relatívne úzkymi a strmšími úsekmi, do ktorých sa môžu s radosťou oprieť zdatnejší lyžiari v prípade, že sú splnené 2 podmienky:
  1. na svahu je málo ľudí,
  2. v stredisku sú optimálne snehové podmienky.
V opačnom prípade, musia dať zdatnejší lyžiari pozor na začiatočníkov, ktorí horný úsek zjazdovky zhraňujú z jednej strany na druhú. Ak snehové podmienky nie sú práve ideálne, na najnamáhanejšom úseku zjazdovky sa vyskytnú kamene, blato, poprípade ľad, čo neurobí radosť nikomu.
Ďalej sa už zjazdovka rozširuje na šírku 60 m a sklon zmierňuje, čo ma blahodarný vplyv na kvalitu terénu a vašu radosť z jazdy. Ak nie ste práve zle rozbehnutý snowboardista, výraznejšie nespomalíte ani na miernejších dolných úsekoch trate.
Fotky

Lanovka

Štvorsedačková lanovka Doppelmayr s kapacitou 2400 osôb/hod je momentálne najmodernejšia svojho druhu na Slovensku. Pasažieri sú v prípade nepriaznivého počasia chránení sklenenou bublinou proti vetru, zime a snehu. Povedal by som, že sedadlá sú vyhrievané, ale to už by som kecal. Nástup a výstup na lanovku je komfortný a nezdrží vás ani vstup cez turnikety, ktorý je bezdotykový. Maximálna prevádzková rýchlosť lanovky je 5 m/sekundu. Prevádzkovateľ na Facebooku deklaruje, že kvôli bezpečnosti púšťa lanovku rýchlosťou 4,3 m/sek tak, aby ju prispôsobil aj začiatočníkom a deťom. Aj keď sa mi rýchlosť lanovky zdala o čosi nižšia ako som zvyknutý, zdôvodnenie prevádzkovateľa akceptujem.

Lyžiarske podmienky

Výhodou a zároveň hendikepom strediska je jeho nadmorská výška a geografická poloha. Keďže ide o najjužnejšie položené (poriadne) lyžiarske stredisko na Slovenku, nadmorská výška dolnej stanice je len 580 m.n.m., v dôsledku čoho je stredisko vystavené vrtochom počasia viac ako jeho severnejší kolegovia. Nízku nadmorskú výšku kompenzuje studenšia - severozápadná orientácia svahu a moderný zasnežovací systém York. Celá zjazdovka je vybudovaná v pásme lesa, čo pravdepodobne zmierni vplyv priameho slnka na sneh v jarných mesiacoch.

Na ilustráciu naozajstných lyžiarskych podmienok je najlepšie kliknúť na webkameru alebo pozrieť fan page strediska na Facebooku. My sme Salamandru navštívili 3 dni pred Silvestrom a napriek výraznému a dlhotrvajúcemu otepleniu s dažďom, bolo stredisko ako jedno z mála stále v prevádzke a hlásilo dobré podmienky. V predvečer našej návštevy sa našťastie ochladilo na -2 a pripadlo 10 centi prírodného snehu, čo v kombinácii s celovečerným umelým zasnežovaním vyústilo do veľmi dobrých podmienok.

Ceny skipasov a zľavy

Celodenný lístok v hlavnej sezóne (21.12.2009 - 6.1.2010) stojí 18 EUR. Po tomto dátume vás vyjde na necelých 15 EUR. Deti od 6 do 12 rokov majú zľavu 50%, študenti cca 20%, obyvatelia Banskej Štiavnice a okolia 10% . Deti do 6 rokov lyžujú zadarmo.

Vybavenie strediska

Po príchode do strediska uvidíte horný Hodruššký Tajch, neveľké parkovisko so schátranou bielou budovou a zopár unimobuniek. V nich nájdete bufet, toalety a požičovňu lyžiarskej výstroje. Napriek tomu, že ide o improvizované riešenie, musím pochváliť čistotu toaliet aj ponuku bufetu, kde si môžete sadnúť nielen vonku, ale i dnu.

V stredisku sa nachádza aj horská služba a lyžiarsky a snowboardoví učitelia. Individuálna hodina inštruktora stojí 14 EUR. K dispozícií sú časové a skupinové zľavy.

Kompletnú lyžiarsku a boardovú výstroj si môžete požičať za prijateľných 12 EUR/ deň. Ak prídete neskôr, môže sa stať, že v požičovni už nebudú mať pre vás ideálny rozmer lyží, či číslo lyžiarok. Nám sa to stalo o 10 h ráno.

Plusy

  • Dĺžka a náročnosť svahu,
  • moderná štvorsedačková lanovka,
  • geografická dostupnosť strediska pre Bratislavčanov a obyvateľov južnejších častí Slovenska,
  • turistický atraktívny región Banskej Štiavnice s termálnymi kúpeľmi vo Vyhniach a Sklených Tepliciach sú zárukou skvelej dovolenky nielen v zime,
  • musím oceniť komunikáciu strediska na Facebooku so svojimi návštevníkmi. Nie každý prevádzkovateľ si nechá nakladať za dlhý rad a zle upravenú zjazdovku. Salamandra s tým nemá problém a preto bude úspešná.

Plus-mínus

  • Aj napriek vysokému výkonu, moderná štvorsedačková lanovka nestíha komfortne obslúžiť nápor ľudí počas sviatkov a víkendov,
  • nízka nadmorská výška a južná geografická poloha strediska majú negatívny vplyv na snehové podmienky. Celkom slušne však s nimi bojuje severozápadná orientácia svahu a moderný systém zasnežovania. Uvidíme, či budú stačiť na globálne otepľovanie.

Mínusy

  • Pre začiatočníkov bude nepríjemný, problematický horný úsek zjazdovky, ktorý budú zdolávať len s námahou,
  • horšie udržiavaná horná časť zjazdovky,
  • predpokladám, že kapacita dolného parkoviska, kvalita prístupovej cesty, improvizovaný bufet alebo menšia ponuka v požičovni lyží sú nováčikovskou daňou, na ktorej bude prevádzkovateľ pracovať a v ďalšej sezóne sa stanú minulosťou.

Veľká príležitosť

Skicentrum Salamandra Resort predstavuje veľkú príležitosť pre rozvoj turistického ruchu v Banskoštiavnickom regióne. Kvalitné lyžiarske stredisko v tomto regióne veľmi chýbalo a návštevníci museli za lyžovačkou cestovať na 50 km vzdialené Krahule alebo Skalku. Salamandra zaplnila práve túto medzeru, ktorá jej spolu s dobrou dostupnosťou zabezpečí dostatok návštevníkov nielen z blízkeho okolia, ale aj z juhozápadného Slovenska a Maďarska .

Historické Mesto Banská Štiavnica so svojou nezameniteľnou atmosférou a turistickými atrakciami vytvára pre návštevníkov Salamandry kvalitné zázemie s dostatkom ubytovacích kapacít. Možnosti trávenia voľného času priam ideálne dopĺňajú len 15 km vzdialené kúpele Sklené Teplice alebo 10 km vzdialené Vyhne.

Podľa lyžiarskej mapy strediska sa pripravuje výstavba nového svahu po pravej strane lanovky. Nový svah spolu s ďalším dopravným zariadením by rozložil nápor lyžiarov, čo by určite prispelo k vyššiemu komfortu lyžovačky počas víkendov a sviatkov. Ak Salamandra dobuduje zázemie a vytrvá s investíciami do rozširovania lyžiarskych tratí, slovko „Resort“ v jej názve už nebude len marketingovým ťahom, ale skutočnosťou.

V kocke

Ak si chcete naplno užiť kvalitnú lyžovačku na Salamandre, (zatiaľ) platí dvojnásobne pravidlo, že si treba privstať a byť na svahu medzi prvými. Vyhnete sa tak dlhým radám v poobedňajších hodinách, horšiemu terénu v hornej časti zjazdovky, obsadenému dolnému parkovisku, alebo vypožičaným lyžiam. Uvedené platí najmä v exponovaných časoch akými sú víkendy a sviatky.
Salamandra je ešte len v zábehu, napriek tomu si myslím, že má našliapnuté na kvalitné štvorhviezdičkové stredisko. Tak do toho!

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar Jozef Uram
+1
 
 
Je to super až na to, že stredisko sa nachádza v obci Hodruša-Hámre!!!!!
avatar Fero
+4
 
 
Je to super, až na zbojnícke ceny v tom nebufete, s tou múmiou predavačkou.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 11 Január 2010 20:01