Slovensko rôzne správy Hotelieri Metropolis chcú, primátor hovorí nie
Hotelieri Metropolis chcú, primátor hovorí nie PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 03 Január 2010 20:13
Za jedinečnú príležitosť naštartovať aktivity na založenie mestského a kongresového turizmu v Bratislave považujú hotelieri a obchodníci investíciu plánovanú do výstavby športovo-rekreačného komplexu Metropolis v Bratislave. Projekt ráta s výstavbou hotelov, reštaurácií, akvaparku a príslušnej infraštruktúry v náklade (1. fáza) 1,5 miliardy eur (45,19 miliardy Sk). Projekt má financovať developér TriGranit a jedným z partnerov bude prevádzkovateľ Harrah's Entertainment Inc. - nadnárodná spoločnosť zábavného priemyslu. Hotelierom a obchodníkom, ktorých TASR oslovila, neprekáža, že súčasťou komplexu má byť aj kasíno. "Na Slovensku nie je zatiaľ investícia vďaka ktorej by sa vybudovalo konferenčné zázemie a mohli by sme prilákať európske firmy a turistov," povedal pre TASR viceprezident Zväzu hotelov a reštaurácií SR Radoslav Grega. Las Vegas, dodal, nie sú len kasína, je to aj obrovské kongresové centrum a takým centrám sa už darí vo Viedni, v Budapešti a Prahe. Podľa neho štandardom vo svete sú kongresové centrá, kde sa na dva až tri dni stretne 3000 až 5000 odborníkov napr. IT firiem či lekárskych ústavov. Je o nich špičkovo postarané. Od príchodu z letiska taxíkom do hotela cez kvalitné jedlo a podporný servis s pridanou hodnotou až po relax v akvaparku či neopakovateľné zážitky z výletu. Organizátori biznis kongresov zisťujú dotazníkovou formou spätnú väzbu hostí a prispôsobujú ponuku ich požiadavkám. "Prečo by to nemohlo byť realitou po dokončení Metropolisu v Bratislave - Jarovciach?"

Verejnosti projekt prezentovali TriGranit a Harrah's Entertainment 13. októbra 2009. Minister financií Ján Počiatek k tomu povedal: "Tento projekt bude mať obrovský multiplikačný efekt na celú ekonomiku Slovenska a región." Prinesie určite zvýšenie aktivity letiska, oveľa intenzívnejšie využitie hotelov a reštaurácií a celkovej infraštruktúry, ktorá je tu k dispozícii. Rezortný šéf podčiarkol, že megaprojekt "zakladá potenciálny rozvoj konferenčného turizmu, ktorý na Slovensku viac-menej absentuje, a tiež rekreačného turizmu". Predpokladá sa, že projekt vytvorí 30.000 pracovných miest a priláka 5 miliónov turistov ročne. Perspektívne sa investícia do Metropolisu má zvýšiť až na 5 miliárd eur (150,63 miliardy Sk).

Kvôli kasínu krátko pred Vianocami primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský (KDH) a predseda KDH Ján Figeľ projekt, ktorý navyše vyžaduje zmenu územného plánu mesta, odmietli rovnako ako následne mestské zastupiteľstvo.

TriGranit napriek tomu podrobnejšiu urbanistickú štúdiu predloží primátorovi podľa jeho požiadavky. "Budeme ho presviedčať o význame projektu vrátane kasína pre ľudí a ekonomiku SR. Nemienime stratiť vyrokovanú dohodu s bankami ohľadom úverovania projektu," potvrdil TASR šéf TriGranitu Gábor Zászlós.

 Bratislava 31. decembra (TASR)

Vaše hodnotenia

avatar Max
0
 
 
A my povieme NIE primátorovi....
Prihláste sa pre pridanie názoru.