Slovensko rôzne správy Bude v Nitre akvapark a lanovka?
Bude v Nitre akvapark a lanovka? PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 20 Január 2012 00:00

Mesto Nitra bude v roku 2012 pracovať na niekoľkých veľkých projektoch. Prioritami novoročného rozpočtu Nitry sú autobusová doprava, cesty, parkovanie i dostavba športového komplexu.


Spolu s investormi v rámci verejno-súkromného partnerstva hľadá možnosti vybudovania lanovky na Zobor, akvaparku a novej tržnice na sídlisku Klokočina.

Lanovku chce postaviť spoločnosť Veolia Transport Nitra, ktorá prevádzkuje v Nitre mestskú a prímestskú hromadnú dopravu.

Samospráva sa o vybudovanie tejto atrakcie pre turistov aj domácich snaží už niekoľko rokov, doteraz jej však chýbal investor. Primátor Jozef Dvonč už povedal, že urobí všetko pre to, aby v lete 2012 v Nitre bola lanovka.

„Projekt je v štádiu rokovania s investorom a realizátorom stavby, ktorý momentálne spracováva technické údaje,“ informoval agentúru SITA Andrej Jančovič z nitrianskej radnice. Nová lanovka bude premávať po trase starej, jej začiatok však nebude v mieste doterajšej dolnej stanice, ale o ulicu vyššie. Dĺžka trasy má byť 670 metrov.

Akvapark závisí od investora

Výstavba akvaparku bude závisieť od toho, či sa mestu podarí nájsť investora. Momentálne sa o projekt zaujíma arabský investor.

„Projekt je zaregistrovaný aj v databáze projektov pre cestovný ruch agentúry SARIO, ktorá touto cestou hľadá investičného partnera,“ uviedol Jančovič.

Magistrát má k projektu Vodný svet Nitra vypracovanú štúdiu, v ktorej sú predpokladané investičné výdavky vyčíslené na 24 miliónov eur.

Investora mesto hľadá aj pre výstavbu tržnice na sídlisku Klokočina. Ďalšia by mala vzniknúť aj na sídlisku Chrenová. Radnica vypísala verejnú obchodnú súťaž na prenájom pozemku pri bývalom kine Lipa. „S podporou Európskej únie chceme dokončiť rekonštrukciu Základnej školy Topoľová a azylového domu,“ píše primátor Jozef Dvonč na internetovej stránke mesta.

Nitra bude myslieť ekologickejšie

Pôvodný azylový dom s nocľahárňou zbúrali, nahradí ho na tom istom mieste nový, modernejší objekt. Financie na jeho výstavbu idú z eurofondov.

Výstavba sa začala v septembri a trvať bude osem mesiacov. Na jar by malo mesto uviesť do plnej prevádzky kompostáreň, ktorá bude spracúvať biologický odpad.

Radnica tiež predložila žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Životné prostredie na podporu separovaného zberu.

Tento rok bude mesto Nitra hospodáriť s rozpočtom 52-miliónov eur. Je to zhruba o tri milióny eur viac ako vlani. Prioritami rozpočtu sú podľa Dvonča riešenie verejnej autobusovej dopravy, ciest, parkovania, dostavba športového oddychového komplexu na Dieloch a posilnenie propagácie mesta.

Mesto má spracovanú koncepciu rozvoja cestovného ruchu, ktorú chce postupne premietnuť do praxe. Približne 30-tisíc eur pôjde na výrobu propagačných predmetov a informačných materiálov, ktoré momentálne chýbajú.

NITRA 20. januára (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 25 Január 2012 13:42