Slovensko rôzne správy Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2012 sa blíži
Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2012 sa blíži PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 07 September 2012 09:04

Divadelní fanúšikovia, ktorí si nechcú nechať ujsť špičkové inscenácie 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, si už oddnes môžu zakúpiť vstupenky.Festival sa uskutoční od 21. do 26. septembra 2012 a v hlavnom programe ponúkne 13 inscenácií z desiatich krajín počas 19 predstavení.

Vstupenky si možno kúpiť v Divadle Andreja Bagara v Nitre, pokladnica bude otvorená každý pracovný deň od 13.00 do 17.30.

Divadelná Nitra 2012 ponúkne aj tentoraz politické a spoločenské témy minulosti aj súčasnosti. Podtitulom festivalu je vina / nevina.

Diváci si budú môcť pozrieť jedinečné diela divadelných umelcov z Belgicka,Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie aj Slovenska. Festival ponúka drámu, komédiu, tanec, video i dokumentárne divadlo.

Festival otvorí 21. septembra výnimočná inscenácia v Nemecku pôsobiacej argentínskej choreografky Constanzy Macras Otvorení všetkému. Tím poskladaný z profesionálnych tanečníkov nemeckého súboru DorkyPark a z 18 rómskych tanečníkov a hudobníkov, vybratých z kastingov na Slovensku, v Maďarsku a v Českej republike, ponúkne výnimočné spojenie originálnej modernej choreografie s tradičným rómskym tancom a živou hudbou.

Po úspešnej minuloročnej spolupráci budú festivalovým satelitným mestom Košice. Z Nitry poputuje do Košíc práve inscenácia Otvorení všetkému, ktorá sa v Štátnom divadle Košice odohrá 23. septembra. Vstupenky na ňu sú už tiež v predaji v Košiciach.

Divadelná Nitra sa počas svojej existencie stala expertom v prezentácii špičkového divadelného umenia z celej Európy a regiónu V4. Aj tentoraz prináša z Českej republiky, Maďarska a Poľska výnimočné diela.

Česká inscenácia Mraky rozpráva o dejinách jednej bežnej rodiny v bývalom Československu, ktorej život, tak ako životy iných, ovplyvnila najskôr nacistická okupácia a hneď nato komunistický totalitný režim.

Ústredné momenty poľskej histórie zase ukáže inscenácia III Fúrie, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo za posledné obdobie v poľskom divadle vzniklo. Skvelí herci a šialená punková kapela vytvárajú výbornú atmosféru.

Metaforu o živote, smrti a morálke v dnešnej spoločnosti prináša do Nitry maďarská inscenácia Anamnéza. Tiež so živou hudbou a s humorom, niekedy i čiernym. 

Zo Slovinska zavíta do Nitry politická video inscenácia o tom, čo znamená meno. Čo keby ste sa volali rovnako ako premiér vašej krajiny? A čo keby ste skutkami pod svojím menom prekryli jeho mediálny obraz? Názov inscenácie:Čím viac nás bude, tým skôr dosiahneme cieľ.

Slovenské inscenácie do programu vyberal renomovaný divadelný režisér Marián Amsler, ktorý je nominovaný na divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2012. Z domácich divadiel sa v Nitre predstaví Slovenské komorné divadlo z Martina s novou inscenáciou Sedem dní do pohrebu, ktorá je excelentnou sondou do života v období normalizácie. Divadlo Pôtoň z Bátoviec prinesie inscenáciuPsota, brutálny príbeh úpadku bežnej slovenskej rodiny. Obe inscenácie majú po dve nominácie na DOSKY. Divadlo Aréna z Bratislavy príde s inscenáciouKukura, ktorá je ostrou kritikou vzťahu našej spoločnosti ku kultúre. V rámci sekcie Festival Plus sa v Nitre predstaví aj Amslerova inscenácia Pohania,ktorá získala najviac – šesť nominácií na DOSKY 2012. Víťazi divadelných ocenení budú známi hneď v prvý večer Divadelnej Nitry.

Všetky festivalové predstavenia sa uskutočnia v Divadle Andreja Bagara v Nitre a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Budú tlmočené do slovenčiny a angličtiny.

Nielen vážne témy, ale aj fantázia, hravosť či komika budú mať na Divadelnej Nitre 2012 svoje miesto. Dominovať budú v sprievodnom programe, ktorý ponúkne70 podujatí, výtvarných, filmových aj hudobných. Jeho hlavným dejiskom bude iné_námestie pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre.

30.08.2012 - www.nitrafest.sk

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.