Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy V nitrianskej katedrále premiestnili 350-ročný oltár a našli odkaz
V nitrianskej katedrále premiestnili 350-ročný oltár a našli odkaz PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 01 Jún 2013 18:27
V Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade premiestňujú vyše 350-ročný kamenný oltár na inú stenu. Dôvodom je, že sa pod ním našla vzácna freska zo 14. storočia, ktorá nemá v strednej Európe obdobu. Medzinárodná odborná komisia sa zhodla na tom, že freska má zostať na svojom mieste. 

Ustúpiť jej musel oltár Snímanie z kríža z roku 1662, ktorý je najvýznamnejším ranobarokovým oltárom na Slovensku.„Komisia zložená z odborníkov z Nemecka, Maďarska, Rakúska, Čiech a Slovenska rozhodla, že oltár je mobiliár a pokiaľ sa bude s niečím hýbať, tak s oltárom. Freska je súčasťou architektúry,“ povedal pre agentúru SITA vedúci reštaurátorských prác v katedrále Vladimír Plekanec. 

Jediné vhodné miesto pre monumentálny, takmer sedemmetrový oltár, našli na západnej stene dolnej lode katedrály, čiže presne oproti stene, kde sa nachádzal doteraz. Reštaurátori ho v súčasnosti inštalujú zhruba pol metra pred neskorobarokový oltár, zasvätený svätému Jánovi Nepomuckému. Ten zostane nepoškodený, nebude ho však už vidieť.

Kamenný oltár reštaurátori najprv rozobrali na vyše 60 kusov, teraz ho znova skladajú a upevňujú na oceľovú konštrukciu. Na Slovensku je takýto počin výnimočný. „Skladáme ho autentickým spôsobom tak, ako oltár skladali aj pôvodne. Jednotlivé kusy lepíme na maltu,“ povedala reštaurátorka Jana Balážiková. 

Najľahšie kusy oltára vážia 50 až 70 kilogramov, najťažší je samotný reliéf Snímanie z kríža, ktorý váži približne 1,2 tony. Každý kus zdvíhajú reštaurátori kladkou. „Musí to byť všetko na milimeter presne, pretože keby sme čo i len jeden diel o milimeter posunuli mimo pôvodného lôžka, tak by sa nám to mohlo vypomstiť,“ doplnil Plekanec. 

Freska zo 14. storočia zobrazuje Mariánsky cyklus a je výnimočná kvalitou výtvarného prejavu a tiež svojou kompozíciou. Vďaka tomu, že ju stáročia prekrýval oltár, sa zachovala vo veľmi dobrom stave.„Jej reštaurovanie bude spočítať v stabilizácii vrchnej omietkovej vrstvy konzervátorskými prostriedkami. Malé úbytky doplníme retušou,“ informoval Plekanec. 

Fresku chce správca katedrály - Nitrianske biskupstvo prezentovať verejnosti spolu s ďalšími stredovekými reliktami, ktoré sa v tejto časti chrámu našli. Budú to sedílie, čiže murované výklenky v stene, na ktorých sa v minulosti sedelo, fragment ďalšej stredovekej fresky a tiež nástenná maľba z obdobia renesancie. 

Tieto nálezy návštevníkovi na prvý pohľad ozrejmia, že kostol nepochádza z obdobia baroka. „V baroku bol len vyzdobený, ale vývoj architektúry a výtvarnej výzdoby siaha až do 11. storočia,“ zdôraznil Plekanec. Hlavná časť prezentácie by mala byť hotová do cyrilo-metodských osláv, ktoré budú 5. júla.

Odborníci sa snažia prečítať odkaz z minulosti, ktorý sa nachádzal v schránke s relikviami, nájdenej v oltári v Katedrále svätého Emeráma v Nitre. 
Kovovú schránku objavili reštaurátori, keď rozoberali dolnú časť ranobarokového oltára Snímanie z kríža. Nachádzali sa v nej dve kostičky – relikvie svätých a zložená pergamenová listina. Schránka bola previazaná tkaninou, na ktorej sa vynímala biskupská pečať. 

„Odkaz z minulosti je od biskupa Fuchsa, ktorý ho tam uložil koncom 18. storočia. Časom došlo k takej deštrukcii, že pergamen sa nedá znova rozvinúť, láme sa. Teraz je v rukách odborníka na reštaurovanie papiera, ktorý sa pokúša o nemožné,“ povedal pre agentúru SITA vedúci reštaurátorských prác v katedrále na Nitrianskom hrade Vladimír Plekanec. 

Keďže oltár je zasvätený svätému Svoradovi a Benediktovi, odborníci tušia, komu kostičky patria. Do oltára sa totiž vždy vkladali relikvie toho svätého, ktorému bol zasvätený.František Xaver Fuchs bol Nitrianskym biskupom koncom 18. storočia. Do dejín sa zapísal ako spoluzakladateľ a mecén Slovenského učeného tovarišstva, zaslúžil sa o výstavbu viacerých kostolov. Svorad aj Benedikt boli kanonizovaní zásluhou uhorského kráľa Ladislava I. v roku 1083 ako prví uhorskí svätci. 

Svorad prišiel pravdepodobne z Poľska do benediktínskeho kláštora na Zobore v Nitre, kde ho prijal opát Filip a prijal rehoľné meno Andrej. Neskôr sa stal pustovníkom východného obradu na Zobore a na Skalke pri Trenčíne. Na Zobore sa dnes nachádza Svoradova jaskyňa, v ktorej sa pravdepodobne pustovník zdržiaval. Zomrel okolo roku 1030. Svätý Benedikt bol mníchom Zoborského kláštora a nasledovníkom Svorada, zomrel v roku 1043. Obaja svätci sú hlavnými patrónmi Nitrianskej diecézy.

NITRA 22. mája (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.