Slovensko rôzne recenzie Nitrančania v uliciach s vínom v ruke
Nitrančania v uliciach s vínom v ruke PDF Tlačiť E-mail
Najviac ľudí s vínovým pohárikom v ruke na kilometer štvorcový bolo dnes určite možné zažiť v centre Nitry, kde sa druhý rok slávil patrón vinohradníkov Sv. Urban.

Krásne počasie prialo a tak Svätoplukove námestie opäť spoločensky ožilo prezentáciou a degustáciou vín Nitrianskej kráľovskej vínnej cesty. Začalo sa slávnostným sprievodom vinohradníkov a rytierov vína cez pešiu zónu smerom na námestie.

Pravidlá ochutnávky na festivale vín boli stanovené takto:

- nutnosť kúpiť si v info stane oficiálny sklenený pohár za 1 euro
- vzorky vín nalievali do pohára výmenou za kupóny. Predávali sa sady 10 kupónov za 1 euro. Nalievať sa malo 0,5 cl. Niekde boli štedrejší inde šetrili.
- jednotlivé vzorky vín mali hodnotu 1 až 3 kupóny podľa toho aké ocenenia získali na súťažiach. Vína s bronzovou medailou mali hodnotu 1 kupón, so striebornou 2 kupóny a zlatou 3 kupóny.

Pod vínnym stanom bolo na výber vyše 100 rôznych vysokokvalitných vzoriek vín z 12 oblastí Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Svoje víťazné vína tak predstavovali renomovaní vinári, s ktorými sa o pestovaní a výrobe bolo možné priamo porozprávať.

Lavičky a schody námestia boli zaplnené vinármi. Ponuku dopĺňali stánky s čerstvým syrom, medovinou, v peci pečenými koláčmi či tradičnými grilovanými jedlami, kde nevinárom aj pivo načapovali.

Z hľadiska návštevnosti početnú skupinu tvorili dôchodcovia, ktorí si prišli posedieť a vypočuť hudobný program na pódiu pri Divadle Andreja Bagara pod názvom „Dychovka trošku inak..." kde zazneli úpravy známych skladieb populárnej hudby v originálnom zvuku viacerých dychových orchestrov. Musím povedať, že vydarené.
Okolo 18tej hodiny boli už niektoré bronzové a strieborné vína vypredané, keďže boli "vinári", ktorí chceli vyťažiť maximum z kupónov :) Čo chýbalo, bola voda na vypláchnutie pohárov a tak sa dalo pozorovať ako si po ochutnávke červeného dali naliať biele a farebý výsledok bolo ružové. Mne osobne sa z ochutnaných bielych vín najviac pozdávalo Rulandské šedé z Radošiny. Slušné boli aj Veltlínske zelené z Komjatic a Rizling vlašský z Mojmíroviec.

Fotky

Ďalším podujatím bol festival ružových vín a jahôd, kde bola možnosť ochutnať vína slovenských vinárstiev v 25 nitrianskych hoteloch, reštauráciach a baroch spolu so špecialitami z jahôd.
Za 20 eur ste dostali taštičku na pohár, dva kupóny na nákup vína v hodnote 10 eur, zoznam vinárov, mapku miest kde môžete víno ochutnať a kúpiť jahody, degustačný pohár, poznámkový blok a pero. Takíto nadšenci sa dali rozpoznať s bordovými taštičkami na krku s dobrou náladou a niektorí aj krivoľakou chôdzou.

I keď by si to zaslúžilo bohatší sprievodný program a ešte viac návštevníkov, celkovo hodnotím ako ďalšie vydarené podujatie v Nitre a tých, ktorí neboli, pozývam na budúci ročník.

© pre tojeslovensko.sk napísal matko - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 07 Jún 2010 09:12