Slovensko rôzne správy Preslávenú Sacherovu tortu prvý krát vymyslel a upiekol Slovák zo Želiezoviec
Preslávenú Sacherovu tortu prvý krát vymyslel a upiekol Slovák zo Želiezoviec PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 27 Október 2012 00:00

Autor zrejme najslávnejšej čokoládovej torty na svete, ktorá sa nezameniteľne spája s Viedňou, pochádza zo Želiezoviec v okrese Levice. Dokladá to matričný záznam, ktorý uchováva Štátny archív v Ivanke pri Nitre. Podľa neho sa Edvárd Sacher narodil 8. februára 1843 v Zelizi a je legitímnym dieťaťom pánskeho kuchára Ferencza Sachera a Rózi Veininger. 

Uvedené je tu aj meno rímsko-katolíckeho kňaza, ktorý chlapca pokrstil a mená krstných rodičov. Eduarda Sachera spomína kniha Rakúšana Dietmara  Griesera Der Onkel aus Pressburg, ktorá sa stala v Rakúsku bestsellerom a v slovenskom preklade Strýko z Bratislavy sa predáva od roku 2010 aj u nás. „Autor píše, že sa nedopátral krstného listu Eduarda Sachera a pochybuje, či by ho vôbec s taký časovým odstupom bolo možné nájsť. Hneď sme zareagovali a poslali mu výpis z matriky. Napísal nám ďakovný list,“ povedala riaditeľka Štátneho archívu v Ivanke pri Nitre Šarlota Drahošová.

Základ slávnej torty vymyslel Eduardov otec Franz v roku 1832 na dvore kniežaťa Metternicha. Metternich dal príkaz šéfkuchárovi, aby pripravil niečo špeciálne pre jeho významných hostí. Šéfkuchár bol vtedy práve chorý a tak ho zaskočil Franz Sacher a vymyslel tortu. Až jeho syn Eduard ju však vylepšil typickou čokoládovou polevou a marhuľovou marmeládou, bez ktorej by dnes Sacherova torta nebola Sacherovou tortou. 

Odvtedy je jednou z najznámejších kulinárskych špecialít Viedne. Eduard Sacher založil aj reštauráciu a Hotel Sacher vo Viedni, ktorý aj dnes podáva tento dezert podľa originálnej a prísne tajnej receptúry. 

NITRA 27. októbra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 06 November 2012 12:30