Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Nitriansky židovský cintorín opravujú
Nitriansky židovský cintorín opravujú PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 27 December 2012 00:00
Židovský cintorín v Nitre prechádza obnovou. Od roku 2009 ho rekonštruuje Židovská náboženská obec v Nitre. Tento rok sa jej podarilo zrenovovať pamätník obetiam holokaustu, ktorý bol vo veľmi zlom stave. Má zhruba 50 rokov. 

Mali sme obavy, že sa postupom času zničí poveternostnými vplyvmi. Desaťročia nebol žiadnym spôsobom ošetrovaný,“ povedal pre agentúru SITA predseda Židovskej náboženskej obce v Nitre Peter Schwarcz. Náklady dosiahli 11-tisíc eur, z toho väčšinu financovala náboženská obec a menší príspevok poskytla Rada na odškodnenie obetí holokaustu. 

Na pamätníku sú vyryté mená tých, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny. Ako podotkol Schwarcz, niektoré mená, samozrejme, chýbajú, pretože v Nitre žilo pred vojnou až 6000 Židov a neexistujú žiadne presné zoznamy odvlečených a tých, čo sa vrátili. „Nám sa podarilo úplnou náhodou nájsť zošit, kde je zoznam ľudí, ktorí sa po vojne vrátili a prihlásili sa v Židovskej náboženskej obci v Nitre. Je tam asi 860 mien, ale sú tam aj takí, ktorí neboli občanmi Nitry, len sa sem prihlásili,“ povedal Schwarcz.

Židovský cintorín v Nitre je národnou kultúrnou pamiatkou. Rozkladá sa na ploche šiestich hektárov. Nachádza sa tu približne 5000 hrobov, najstaršie majú až 260 rokov. Na náhrobných kameňoch sa zachovali hebrejské, nemecké, maďarské a slovenské texty, ktoré rozprávajú o životnej púti pochovaných. Cintorín roky chátral. Bol zarastený burinou, vznikali tu skládky odpadu, mnoho náhrobných kameňov popadalo. 

Na obnovu pamiatky prispelo v rokoch 2009, 2010 a 2011 mesto Nitra. „Každým rokom sa príspevok znižoval a na tento rok sme už, žiaľ, dotáciu nedostali. Chceme ale mesto požiadať o finančný príspevok aj na budúci rok,“ hovorí Schwarcz. Narovnať ešte treba niektoré staré náhrobné kamene a vyriešiť otázku zelene na cintoríne. V súčasnosti tu trávu a burinu chemicky striekajú. Je to finančne najvýhodnejšie riešenie, na pravidelné kosby rozsiahleho cintorína náboženská obec nemá financie. 

Cintorín má dve časti. Staršia, ortodoxná, bola založená okolo roku 1750, neologická pribudla v roku 1860. Pochované sú tu viaceré významné osobnosti, medzi nimi „zázračný“ rabín Ezechiel Baneth - liečiteľ, učenec a filozof, známy aj za hranicami monarchie. Zomrel v povesti svätca v roku 1854 a jeho hrob sa stal pútnickým miestom. Budúci rok ho čaká rekonštrukcia. 

Oslovil som už viacerých kamenárov, ale nikto sa nechcel do toho pustiť, pretože hrob je veľmi starý. Každý sa bojí, že keď sa toho kameňa dotkne, rozsype sa na kúsky,“ podotkol Schwarcz.

NITRA 27. decembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.