Slovensko rôzne recenzie Cyrilo-metodské slávnosti oživili Nitru
Cyrilo-metodské slávnosti oživili Nitru PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Cyrilo-metodské slávnosti zaplnili Nitru návštevníkmi. Od 3. júla do 5. júla sa v starobylej Nitre konal šiesty ročník návratu k našim koreňom a tradíciám - Cyrilo metodské slávnosti 2009. Nitra tak opäť ožila kultúrou a históriou pre mnohých návštevníkov a domácich.

Program v piatok

Program prebiehal zväčša na Nitrianskom hrade, podhradí, synagóge a v mestskom parku, kam sa tento rok presunul zo Svätoplukovho námestia, tam nebolo teraz nič. Začal sa už v piatok ráno, ja som sa ale zúčastnil až v sobotu. Piatok mi tak ušli zaujímavé akcie ako napríklad archeologické semináre v ponitrianskom múzeu, historický sprievod v dobových kostýmoch, medzinárodný turnaj v stredovekom šerme, večer vlajkovo-bubenícka šou, folklórny Slavica fest a tiež multimediálne predstavenie SĽUKU.

 

A čo Sobota?

V sobotu som sa do mesta vybral krátko po obede. Premávali „až“ 2 posilové spoje MHD z Klokočiny cez Čermáň a z Chrenovej s konečnou na Parkovom námestí. Autom sa po chvíli hľadania dalo pri zimnom štadióne, na nábreží alebo pri PKO. Ulice okolo hradu boli uzavreté. Ľudí sa po uliciach motalo neúrekom. Nečudo, počasie bolo nádherné a pozerať bolo čo. Na každom kroku sa dalo stretnúť účinkujúcich v krojoch alebo dobových kostýmoch, ozývali sa krásne tóny fujary, píšťalôk, pastierskych gájd a dotvárali tak úžasnú atmosféru dávnych časov. Pri mestskom parku pred zimným štadiónom bol jarmok so všakovakými výrobkami ľudových umelcov. Všetko možné z dreva, kovu, drôtu, hliny, ľanu. Krásne veci. Jeden predajca fujár robil rýchlo kurzy hry na fujare, bolo to zaujímavé ako sa okoloidúcim darilo vylúdiť srandovné tóny. Prebiehala tu aj medzinárovná súťaž Slovanský pohár silných mužov, ktorá ale veľa obdivovateľov nemala. Viac ľudí si prezrelo odparkované veterány na stretnutí Veteran car club Nitra.

Nikto nezostal smädný ani hladný. Dostatok predajcov rôznych špecialít napríklad syrových, zemiakových aj sladkých. Nedostatok bolo však záchodov. Uhasiť smäd sa v horúčave dalo niektorým z množstva druhov piva na pivných slávnostiach, kde sedelo aj asi 15 chlapov v krojoch z Heľpy, ktorí keď spustili ich mohutný spev, bola to paráda, okoloidúci sa zastavovali a tlieskali.

Presunul som sa priamo na hrad. Môžete tak urobiť skratkou od zimného štadióna strmšou cestičkou v lese alebo keď chcete viac vidieť, z druhej strany cez Pribinovo námestie. V priekope pri vstupe na hrad bolo stredoveké mestečko s ukážkami starých remesiel a jeden stánok s pivom (len 0,75€), kofolou a bielym vínom (0,30€/dcl). To však mali v bedničkách na slnku, takže teplota určite nebola ideálna.

Na nádvorí hradu sa už hromadil dav. Mal byť tuším prvý krát sprístupnený biskupský palác pre verejnosť, ktorý je jedným z najstarších biskupských sídiel medzi slovanskými národmi. Ale vyhradili na to len hodinu. Ľudí púšťali po skupinkách a dav sa veľmi nezmenšoval. Po desiatich minútach to už zopár ľudí vzdalo. Pani vedľa sa priznala, že naposledy toľko čakala na Červenom námestí v Moskve na Lenina :). Nebolo to také hrozné, na rad som prišiel po vyše pol hodine. Mních nám ukázal chodbu paláca s obrazmi biskupov so stručným výkladom a kaplnku s výhľadom do katedrálneho chrámu. Potom sme videli krásnu jedáleň pre biskupov a návštevy, miestnosť kde bola ubytovaná Mária Terézia, balkón s výhľadom na nitrianske kúpalisko, pracovňu a čínsky salónik. Pekné, myslím, že čakať sa oplatilo.
Fotky

Na nádvorí sa zatiaľ nahromadilo okolo 200 cyklistov, ktorí boli pekne vyšťavení. Mali za sebou 85 km v tej horúčave. Otvorená bola výnimočne aj Vazulova veža s obrazmi Cyrila a Metoda a vyhliadka. V katedrálnom chráme sv. Emeráma prebie ha práve rekonštrukcia, je však prístupný a môžete si tak pozrieť krásnu už zrekonštruovanú časť. Oproti chrámu je diecézne múzeum. Vstupné je 1€ a pre deti, dôchodcov polovička. V prvej časti sú modely najstarších kostolíkov, rúcha, kópia Zoborských listín, ukážky cyriliky. V podzemnej časti sú skutočné klenoty. Stovky rokov staré vzácne kalichy a monštrancie.
Fotky

Večer v parku na Sihoti v dvojhodinovom predstavení vystúpili folklórne súbory z Nitry a okolia – Furmani, Ponitran a Zobor. Sledovalo ich množstvo divákov a mali úspech.

Sobotu uzavrel koncert českej kapely BUTY na zimnom štadióne. Fanúšikov a prizerajúcich bolo máličko. Nehovoriac o katastrofálnom zvuku, ktorý v zimnom štadióne je. Ktokoľvek tam hrá, je to hrúza.
Fotky

Nedeľa

V nedeľu ráno sa množstvo veriacich z celého Slovenska prišli pomodliť na historické miesta, po ktorých kráčali vierozvestcovia Konštantín a Metod. Večer ešte v Divadle Andreja Bagara uvedenie pôvodnej slovenskej opery v podaní košickej filharmónie Víťazoslava Kubičku ŠAVOL uzatvoril bohatý program a ozaj vydarený ročník Cyrilo-metodských slávností.

© pre tojeslovensko.sk napísal matoma - všakovaké práva vyhradené!

 

Vaše hodnotenia

avatar katuska
+1
 
 
Som z Nitry a túto akciu hodnotím veľmi pozitívne.Páči sa mi, že sa v našom meste niečo deje a pokiaľ ste cyrilo-metodské slávnosti nestihli tento rok, tak si ich ten budúci rozhodne nenechajte ujsť.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 08 Júl 2009 13:45