Slovensko rôzne správy V Nitre otvoria prvú zastávku Nitrianskej vínnej cesty
V Nitre otvoria prvú zastávku Nitrianskej vínnej cesty PDF Tlačiť E-mail
Streda, 08 Júl 2009 17:57
Nitra 30. júna (TASR) – Regionálne združenie Váh-Dunaj-Ipeľ (RZ VDI) otvorí v Nitre prvú oficiálnu zastávku Nitrianskej vínnej cesty. Stane sa tak na prelome júla a augusta v reštaurácii na nitrianskej pešej zóne.
Do života ju uvedie odborný garant Nitrianskej vínnej cesty a veľmajster rytierskeho vínneho rádu svätého Urbana Ján Kováč. „Návštevníci vínnej cesty si budú môcť vybrať z viac ako 20 druhov vín zapísaných na vínnej karte a pochádzajúcich výlučne z územia Nitrianskeho kraja. Predávať sa tu budú iba vína ocenené na vinárskych súťažiach. Milovníci ich budú môcť ochutnať aj na pravidelných degustáciách, ktoré tu budú organizované každý mesiac," uviedol riaditeľ RZ VDI Daniel Balko. Nitrianska vínna cesta vznikla pred siedmimi rokmi a jej súčasťou je 28 členských obcí. Aj napriek tomu, že v každej z nich sú už vínne pivnice označené logom cesty a ponúkajúce vína, nitrianska zastávka bude ako prvá fungovať s pravidelným režimom. „Chceli sme víno priniesť bližšie k ľuďom, z vinohradov priamo do Nitry.

Radi by sme do konca roka otvorili ešte ďalšie dve podobné zastávky," skonštatoval Balko. RZ VDI chce aj v budúcnosti podporovať vidiecky turizmus a s ním aj vinárstvo v Nitrianskom kraji. „Ak je podľa prieskumov tento región vnímaný ľuďmi ako poľnohospodársky, tak ho tak aj moderným spôsobom profilujme. Nebudeme hovoriť o hektárových výnosoch, ale o ekologicky dorábaných potravinách, regionálnych špecialitách, a samozrejme, aj výborných vínach," vyhlásil Balko. RZ VDI sa chce preto aj v budúcnosti podieľať na organizovaní podobných podujatí ako bol nedávny Deň sv. Urbana v Nitre. „Chceme využiť aj nové legislatívne normy, ktoré umožňujú takzvaný „predaj z dvora" a zorganizovať trhy, na ktorých by ľudia mohli predávať naozajstné domáce špeciality, syry, džemy, mäsové výrobky a podobne," dodal Balko.

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.