Slovensko Slovensko regióny Hont | región
Hont | región PDF Tlačiť E-mail
Hontiansky región sa nachádza v Banskobystrickom kraji na juhu stredného Slovenska. Rozprestiera sa na území okresov Veľký Krtíš, Krupina a s časti zasahuje aj do okresu Banská Štiavnica. Z východu susedí s Tekovským regiónom a Poiplím, zo severu s Pohroním a Podpoľaním a zo západu s Novohradským regiónom.


Geografia

Hranice Hontianskeho regiónu tvoria na severe Štiavnické vrchy, ktoré smerom na juh prechádzajú do Krupinskej planiny a Ipeľskej kotliny. Región na juhu zasahuje až do Podunajskej nížiny. Na západe ho ohraničuje rieka Hron, na východe riečka Krtíš a na juhu rieka Ipeľ, ktorá je prirodzenou hranicou medzi slovenskou a maďarskou časťou Hontu.

Prečo navštíviť Hont?

  1. Banská Štiavnica
  2. Kaštieľ Svätý Anton
  3. Kúpele Dudince
  4. lyžiarske stredisko Salamandra Resort pri Banskej Štiavnici
  5. Vinohradnícka osada Stará Hora
  6. Pešie túry a cyklotúry v Štiavnických vrchoch
  7. Folklórne slávnosti Hontianska Paráda v Hrušove

Pamiatky

Okrem povinnej jazdy akou je Banská Štiavnica, môžete navštíviť aj kultúrne pamiatky Čabradský a Bzovícky hrad, Strážnu vežu – Vartovka a Svätotrojičný stĺp v Krupine, Rímske kúpele v Dudinciach, alebo Vodný mlyn v Bohuniciach.

Prírodné zaujímavosti Arborétum Kysihýbeľ v Banskej Štiavnici, Arborétum Feľata – Rykynčice, Travertínové kopy v Dudinciach, Tesárske diery. Priehrada v Sebechleboch a v Krupine – Bebrava, vrch Sitno či Štiavnické tajchy.

Centrá turistického ruchu

Najvýznamnejším centrom turistického ruchu je historické banské mesto Banská Štiavnica, v ktorom sa prelínajú hranice Hontu s Pohroním. Štiavnica je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO a vo svete je známa pre svoju neotrelú krásu a historickú hodnotou. Nájdete v nej ubytovanie všetkých kategórii, príjemné bary a kaviarničky. Okolie Štiavnických vrchov ponúka nespočetné možnosti na turistické a cyklistické vychádzky. Tajchy zas ponúkajú možnosti na kúpanie.

40 km na juh od Banskej Štiavnice leží kúpeľné mestečko Dudince, ktorého kúpele sa zameriavajú na liečenie ochorení pohybového aparátu, srdcovo-cievneho systému a nervového systému. Na kúpanie slúži zmodernizované termálne kúpalisko Dudinka.
Posledná úprava Pondelok, 11 Január 2010 20:13