Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Kalvária v Banskej štiavnici je vysvietená
Kalvária v Banskej štiavnici je vysvietená PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 27 November 2012 00:00
Kalvária, ako jedna z najznámejších dominánt Banskej Štiavnice, zdobí od utorka toto historické mesto aj po zotmení, tak ako už dávnejšie Nový a Starý zámok. Zabezpečuje to osvetlenie jej Horného kostola, ktoré v utorok ako najviditeľnejší výsledok projektu elektrifikácie areálu Kalvárie slávnostne spustili aktivisti zo združenia Kalvársky fond a predstavitelia Stredoslovenskej energetiky ako generálneho sponzora projektu. 

Občianske združenie Kalvársky fond, ktoré banskoštiavnickú Kalváriu rekonštruuje od roku 2008, rozbehlo projekt jej elektrifikácie pred zhruba dvoma rokmi a trvať by mal päť rokov. Stredoslovenská energetika sa v memorande, ktoré s Kalvárskym fondom podpísala vlani v júni, zaviazala poskytnúť naň minimálne 150-tisíc eur, a to minimálne po 30-tisíc eur ročne počas piatich rokov. 

Ako uviedol predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik, Horný kostol bude nasvietený denne od zotmenia do polnoci a v lete do jednej alebo druhej hodiny v noci. V ďalších rokoch chcú postupne vybudovať osvetlenie aj ďalších objektov kalvárskeho komplexu. 

„Postupne každý rok, ako bude spolupráca s naším donorom pokračovať, budeme dopĺňať ďalšie kaplnky. Už na budúci rok to bude ďalších päť kaplniek, o rok ďalších sedem kaplniek a do troch rokov by malo svietiť všetkých 24 stavebných objektov na Kalvárii,“ povedal Macharik.

Pripomenul, že na to, aby mohla byť Kalvária osvetlená, bolo treba vykopať niekoľko kilometrov zemného vedenia, položiť niekoľko kilometrov káblov a ustrážiť, aby neskončili v zberných surovinách, čo sa spočiatku neveľmi darilo. 
BANSKÁ ŠTIAVNICA 27. novembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.