Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Kremnica | mesto PDF Tlačiť E-mail
Image V meste Kremnica sa nachádza sa tu 116 kultúrnych pamiatok a 1 národná kultúrna pamiatka. Dominantou a zároveň najstaršou časťou Kremnice je Národná kultúrna pamiatka - Mestský hrad so zachovalým karnerom z 13. st. Medzi ďalšie vzácne pamiatky patrí hodinová veža zo 14. st., Mincovňa zo 14. st., Mestské opevnenie z 15. st., ktoré nadväzuje na opevnenie hradu s kostolom.
Neskorogotický kostol sv. Kataríny vznikol v 15. st. prestavbou zo staršieho objektu zo 14. st. a v 19. st. bol prestavaný v neogotickom štýle. Banícka bašta z 15. st. je hranolovitou vysunutou vežou pred vlastným vstupom do mesta. Vzácnymi stavbami sú aj Kostol a Kláštor Františkánov zo 17. st., mórový stĺp so súsoším sv. Trojice z 18. st., radnica z pôvodne gotického domu prestavaná v 18. st., a mnohé meštianske domy, z ktorých viaceré majú gotické základy alebo uchované gotické časti. Osobitú pozornosť si zasluhuje dom č. 36 na Kollárovej ulici, ktorý pochádza z 15. st. a má zachovalú gotickú diamantovú klenbu.

Stredovekú slávu priniesli mestu zlaté bane a produkcia zlata v 14. st. Už v r. 1328 bola Kremnica slobodným kráľovským banským a minciarskym mestom. Niekdajšiu slávu dokumentujú najmä zachované architektonické pamiatky a dodnes produkujúca minciareň.

Viac info: www.kremnica.sk

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 18:55