Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky recenzie Banská Štiavnica ožíva. Haleluja!
Banská Štiavnica ožíva. Haleluja! PDF Tlačiť E-mail
pošli na vybrali.sme.sk
RECENZIA: Banská Štiavnica je čarovná. Ak by sa našiel pomätenec, ktorý by tvrdil, že nejaké iné mesto na svete je krajšie, pôjdem sa s ním byť na smrť. A mám na to zopár pádnych dôvodov:
  • Banská Štiavnica leží mimo frekventovaných cestných ťahov a priemyslu, čo jej dáva punc romantickosti, ktorú dnes nájdete len ťažko. Nevíta vás rafinéria ani oceliareň.
  • napriek relatívnej izolovanosti je výborne dostupná z viacerých smerov. Zo Žarnovice, Žiaru nad Hronom, Zvolena, Krupiny či Levíc je to doslova na skok.
  • mestečko nájdete učupené v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, v absolútnej harmónii s okolitou prírodou. Máte pocit, akoby sem Štiavnica odjakživa patrila. Historické centrum leží v doline a jeho kľukaté uličky sa nenápadne štverajú do okolitých kopcov. Ani nezbadáte a z mesta sa stáva dedina a z dediny príroda...
  • Nad mesto sa týčia jeho historické dominanty Starý a Nový Zámok či Štiavnická Kalvária, ktoré dokresľujú jeho idylický obraz...
  • a pripočítajte stovku malebných zákutí s nezameniteľnou atmosférou, či už kráčate okolo Klopačky, miestneho cintorínu, alebo rovno cez Trojičné námestie...
Trojicne namestie v Banskej Stiavnici

Ako bolo?

V Banskej Štiavnici som bol pred 3 rokmi, pred 12 rokmi a teraz. S radosťou musím konštatovať, že Štiavnica je čím ďalej tým krajšia. Pomaly sa sem vracia jej bývalý lesk. Domy sa rekonštruujú, pribúdajú obchody, kaviarne, reštaurácie a útulné penzióny. Mám pocit, že v uliciach je viac ľudí a mesto ožíva. Na druhej strane, stále tu nájdete pozostatky minulosti v podobe schátraných domov, chalúp a ošarpaných výkladov. Neviem si pomôcť, ale aj staré barabizne k Štiavnici akosi patria a dotvárajú jej neotrelý a šarmantný výzor.
Stará tvár Banskej Štiavnice

Reštaurácie, bary, kaviarne

Okrem krásnych pamiatok nájdete v Štiavnici aj zopár zaujímavých gastronomických počinov. Na zoznam si hoďte zopár podnikov, ktoré stoja za to.
Ak chcete naozaj dobrú kávu, odskočte si do GREEN CAFE na ulici Andreja Kmeťa (hlavná prístupová ulica do centra, ktorá vás dovedie zo spodku až k trojičnému námestiu). GREEN CAFE je kaviareň so zaujímavým interiérom, ktorý citlivo kombinuje moderný dizajn a historické prvky meštiackeho domu. Okrem skvelej kávy určite ochutnajte drink z čerstvo odšťaveného ovocia s poriadnou dávkou čučoriedok. Stojí smiešne 2 eurá. Obsluha je mladá, príjemná a pozorná.
Na rovnakej ulici, o niečo nižšie nájdete bar Divná pani. Ani tu nedostane vechťom po tvári a prostredie podniku sa vám celkom určite zapáči.
Ak prejdete dole ďalších 100 metrov, narazíte na budovu Pražovne. Pražovňa je Štiavnická verzia Irish Pubu, kde okrem čapovaného Guinessa dostanete večer aj dávku tanečnej zábavy v podobe miestnej diskotéky.
Štýlové bary
Jedlo v štýle slovenskej klasiky si môžete dať v penzióne Kachelmann, či penzióne Grand Matej. Neprekvapí, neurazí, nezruinuje.
Banská Štiavnica je krajom piva Steiger zo susedných Vyhní. Skúste si ho dať rezaný. Podľa mňa je super.
V centre Banskej Štiavnice nenájdete potraviny a už vôbec nie v nedeľu a otvorené. Bol som tu na chate a jej nedeľná chladnička poznamenaná večernou inváziou nenúkala veľa možností na príčetné raňajky. A tak sme tesne pred desiatou zaútočili na švédske stoly reštaurácie Hotela Grand Matej. Raňajky vás tu vyjdú na 6 euro (180 Sk). Ak je pekne, môžete si ich vychutnať na príjemnej letnej terase.
Reštaurácie

Pamiatky

K povinným jazdám v Banskej Štiavnici určite patrí návšteva Nového a Starého Zámku, taktiež Farský kostol, Kostol Svätej Kataríny a Komorský dvor – Kammerhof. A nezabudnite na Kalváriu. Výlet si môžete urobiť do kaštieľa Svätý Anton (5 km), alebo do Banského múzea v prírode, kde vás čaká podzemná prehliadka baníckych štôlní. Za prezretie určite stojí aj systém Tajch - umelých vodných nádrží, prostredníctvom ktorých sa dovádzala voda k banským zariadeniam, dnes využívaných na rekreačné účely.
Pamiatky

Šport a relax

Okolité Štiavnicke vrchy dávajú veľa príležitostí na cykloturistiku alebo pešiu turistiku. Z neďalekého vrchu Sitno je krásny výhľad na okolitý kraj, pričom je dobre prístupný systémom turitických chodníkov a cyklotrás. Výlet na bicykli, alebo túru je ideálne skombinovať s kúpaním. Otužilejšie povahy sa môžu okúpať v okolitých jazerách – Tajchách, z ktorých najznámejšími sú Tajchy Počúvadlo, Richňavské, Kolpašské, Vindšachtské jazero a Klinger.
Tajchy v okoli Banskej Stiavnice
Banskú Štiavnicu som navštívil v apríli a namiesto otužovania v tajchoch sme dali prednosť novému termálnemu kúpalisku vo Vyhniach (13 km). Taktiso môžete navštítviť Termálne kúpalisko v neďalekých Sklenných tepliciach (12 km), alebo Parenicu - jaskynný kúpeľ v minerálnej vode v miestnych kúpeľoch.

Ubytovanie?

V Štiavnici som býval na chate, preto žiadne osobné odporúčanie  ohľadne ubytovania nemám. Napriek tomu si dovolím malý tip. Banská Štiavnica je historické mesto, preto by bola škoda ,aby ste sa ubytovali v komunistickom hoteli. Ubytujte sa v niektorom zo štýlových zrekonštruovaných penziónov v centre mesta. Dýchať na vás bude história aj počas spánku a ceny vás nezabijú. Pre príklad uvediem aspoň Penzión Resla, z ktorého terasy máte krásny výhľad na celú Štiavnicu...

V kocke

Bez debaty, Banská Štiavnica je náš klenot s nevyčísliteľnou historickou hodnotou a nezameniteľným pôvabom. Kto tu nebol, mal by odovzdať občiansky preukaz a rodný list. Štiavnica je svetový unikát, ktorý je nenadarmo zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Povinnosťou každého moslima je aspoň raz za život navštíviť Mekku. Dúfam, že nemusím hovoriť, čo musíte teraz urobiť vy...

PS: Na záver pochválim novú internetovú stránku mesta Banská Štiavnica, ktorá vám poskytne dobrý prehľad o miestnych atrakciách a možnostiach trávenia voľného času.

© tojeslovensko.sk (panjan) - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

avatar matopan
0
 
 
Pokiaľ sa trošku nabažíte potulkami po tomto zlatom podloženom meste, nenechajte si ujsť príležitosť poprechádzať sa po rozprávkových lesných cestičkách v okolitých kopcoch, pekne značených náučnými tabuľami odkiaľ máte nádherný výhľad na celú Štiavnicu. Bez debaty, oplatí sa! Dostanete sa tam napríklad aj nespevnenou cestou od tajchu Klinger. Pokiaľ sa ta vyberiete cez leto, budete nasávať úžasnú vôňu rôznych byliniek ako prenikavá materina dúška, stretnete zopár pasúcich sa kravičiek, ovečiek či kozičiek a popritom si pochutnáte na sladučkých čučoriedkach, černiciach, malinách alebo lesných jahôdkach, ktorých tam rastie neúrekom. Ďalej cestičkou na samote v kopci je malá usadlosť, kde sa nachádza najvyššie položený tajch Štiavnických vrchov zvaný Ottergrundský tajch, ktorý kypí životom od žubrienok, cez rôzne ryby po hmyz všakovakého druhu. Sú z neho čarovné výhľady na Štiavnicu v kotline. Vyvaliť sa tam do vysokej trávy povievajúcej v letnom vánku je nezabudnuteľný pocit. Prípadne v noci rozjasnenej splnom mesiaca naháňať žiariace svätojánske mušky je úžasný zážitok, to mi verte :o). Veľká škoda, že značnú časť lesov na kopcoch pred pár rokmi vykántril myslím lykožrút alebo požiare ale les sa z ťažkých rán už našťastie zotavuje. Tak ako píše autor, je to miesto, ktoré musí každý zažiť aby ho precítil a zamiloval si ho.
avatar Martin z Belej
-1
 
 
jezis maria...bol som tam ale je to neuveritelny zapadakov....su tam ledva 2 obchody a vsade kde sa pozriem bol cigaan,,,,xD.....
avatar panjan
0
 
 
to si tam mal byť desať rokov dozadu :). Odvtedy urobila Stiavnica velky pokrok. Domy sa rekonstruuju, pribudaju nove sluzby, restauracie a informacie. Pravda vsak je, ze Banska Stiavnica ma este dlhu cestu pred sebou, aby dosiahla napriklad uroven Ceskeho Krumlova. Na druhej strane, na jej krase jej to nijak neubera. Mozno prave naopak, uzime si Stiavnicu kym je taka aka je, ci nie?
avatar lucia
0
 
 
stiavnica je absolutne unikatne historicke miesto, clovek ktory ma trosku hlbsie zmyslanie vidi krasu prave v tychto nedokonalostiac h. Vybliskanych budov mame uz v BA dost. Perfektne podniky so svojou specifickou tvarou. Nadherna priroda, kde je cisty vzduch ktory tak cisty a premiesany bylinkami, ze sa citite ako v raji. Niekolko jazier , ktore su majsrovskym dielom a sv. antol , jedna z najkrajsich pamiatok na SR hned za rohom. Nepoznam lepsie miesto a dufam, ze Banska Stiavnica nezmeni svoju tvar , lebo tato jej sadne najlepsie
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 02 Október 2010 08:42