Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...

Kúpele

Slovenske mineralne kupeleKúpele na Slovensku sú zamerané sú hlavne na choroby pohybového a obehového ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest, nervových a ďalších ochorení. Veľmi dobré výsledky dosahujú Slovenské kúpele v liečbe poúrazových stavov, najmä v dôsledku autohavárií. Kúpele okrem liečby chorôb a poúrazových stavov ponúkajú aj regeneračné a wellness pobyty pre širokú verejnosť. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko kúpanie recenzie Vodný Raj Vyhne bez vody. Cez Veľkú noc.
Vodný Raj Vyhne bez vody. Cez Veľkú noc. PDF Tlačiť E-mail
pošli na vybrali.sme.sk
RECENZIA: Vodný Raj Vyhne sám seba promuje sloganom „Celoročný relax v lone prírody“. Lákavá vetička, ktorá sľubuje celoročnú prevádzku. Nemusíte byť génius a z titulku pochopíte, že tomu tak celkom nie je. Ak navštívite Vodný Raj počas zimnej sezóny, vo vonkajšom bazéne sa neokúpete. Využijete preto aspoň jeho vnútorný výplavový bazén alebo wellness...

Ako sa dostanete do Vyhní?

Vyhne sú bývalá banícka obec, ktorá sa nachádza v Štiavnických vrchoch v blízkosti okresných miest Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Administratívne patrí do okresu Žiar nad Hronom. Ak prichádzate od Žarnovice alebo Žiaru, treba odbočiť v Bzenici.
My sme si do Vyhní odskočili z Banskej Štiavnice vzdialenej len niečo viac ako 12 km, čo je tak 15 minút cesty autom po úzkej a kľukatej ceste. Zo Štiavnice môžete ísť aj bicyklom, pripravte sa ale na slušné prevýšenie v oboch smeroch.

Stručne o stredisku

Prazdny bazen vo Vodnom Raji vo Vyhniach

Vodný Raj Vyhne je napichnutý na termálny prameň s teplotou 36,5 stupňa.  Nadväzuje na tradíciu termálnych kúpelov, ktoré tu boli založené už v 14. storočí. Voda vo Vyhniach má liečivé účinky, ktoré blahodárne pôsobia na zápaly nervov, ženské a kožné choroby či reumatizmus...
Kúpalisko s hlavnou budovou je pekne zapustené do kopca, učupené v doline na začiatku obce Vyhne. Z bazénov tak máte pekný výhľad na okolité lesy. Ak si odmyslíte výhľad na blízku priemyselnú budovu, druhá časť sloganu „Celoročný Relax v lone prírody“ je splnená.

Bazény
Vodný Raj Vyhne je novučičký počin spolufinancovaný z fondov EÚ. Kúpať sa môžete v krásnych nerezových bazénoch. K dispozícii je vám vnútorný výplavový bazén a vonkajší viacúčelový bazén. Vo viacúčelovom bazéne sú dve dráhy pre plavcov, pričom jeho zvyšok vypĺňajú vodné atrakcie. Teplota viacúčelového bazéna je okolo 30 stupňov, takže bazén nie je vhodný na intenzívne plávanie. Jedine, že by ste chceli dostať infarkt. A ak sa pustíte jedným z dvoch malých tobogánov, nepadnete na betón ale do dojazdového bazéna.

Ďalšie služby
Okrem bazénov nájdete vo Vodnom Raji aj saunový svet s vírivkami, posilňovňu, squash a dokonca aj bowling. K dispozícii sú tiež masáže. Občerstviť sa môžete v snack bare, alebo v bufetoch.

Ako bolo?

Nezvyčajne teplý apríl s teplotami nad 23 stupňov lákal na návštevu kúpaliska. V nohách som mal návštevu Banskej Štiavnice a preto som uvítal, že v neďalekých Vyhniach otvorili termálne kúpalisko s celoročnou prevádzkou.
Z môjho nadšenia ma vyviedlo zistenie, že som navštívil Vodný Raj v tzv. zimnej sezóne (od októbra do polky mája), počas ktorej je veľký vonkajší bazén zatvorený. Nechal som si zájsť chuť na vypustený viacúčelový bazén a uspokojil som sa s návštevou  wellness centra a tzv. výplavového bazéna, ktoré sa skrývajú v dvojpodlažnej budove hneď pri vchode.

Architektovi udeľujem 4 mínus
Satne vo Vodnom Raji VyhneNapriek relatívne malej rozlohe je orientácia v krytej časti Vodného Raja celkom náročná. Šatní je viacero. Malé šatne do wellness centra sa nachádzajú hore na poschodí. Iné šatne pravdepodobne prislúchajú návštevníkom ostatných atrakcií. Nejaké skrinky som zahliadol dokonca v uličke pri recepcii.
Medzi jednotlivými atrakciami tak pendlujete v plavkách spolu s oblečenými zákazníkmi, čo nie je ani príjemné ani hygienické. Vodný Raj je novostavba a architekt sa mohol inšpirovať napríklad v Bešeňovej, Tatralandii alebo Aquacity, kde by našiel jednotné šatne a vstup k atrakciám riešený cez dotykové hodinky.
Hodinky síce dostanete pri vstupe na recepcii. ale neslúžia ako zámok na skrinky. Na to vám poslúži starý, dobrý, klasický kľúč, ktorý si môžete schovať podľa vlastnej fantázie. Či sa cez hodinky dá platiť alebo skontrolovať dĺžka pobytu som neskúšal.

Sauny a wellness
Vstúpil som do wellness centra, kde sa nachádzajú 4 sauny (suchá-fínska, bylinková, parná a infra sauna), výrivka a dve masážne vane. Sauny sú nové, čisté a bez ochladzovacieho bazéna. Ak sa chcete po saune ochladiť, uspokojiť sa musíte so sprchou alebo vedrom. Neváham ani chvíľu a architektovi za tento trapas letí ďalšia guľa. A zadávateľovi tiež. V prípade novostavby a tak náročnej investície akou je Vodný Raj, je absencia ochladzovacieho bazéna ťažké faux pass. Opäť sa stačilo inšpirovať u konkurencie...

Žial, proti akýmkoľvek princípom zdravého saunovania sa tu návštevníci pohybujú v plavkách. Textilní nešťastníci každého veku sa v saune s úsmevom paria do 100% polyesteru, v nádeji, že robia niečo pre svoje zdravie. Oproti nim vyzeráme ako čudní exhibicionisti...

Vstupné na 1 hodinu do saunového sveta je prijateľných 5 euro (150 Sk).

Výplavový bazén, alias väčšia vaňa
Bez okolkov. Dojem zo sauny vám rozhodne nenapraví výplavový bazén. Pod slovíčkom bazén sa skrýva väčšia preľudnená vírivka, ktorá sa nachádza vonku, pričom jej vchod je umiestený vnútri. Na nálade vám nepridá ani fakt, že ste za hodinový vstup zaplatili cez 3 eurá (100 Sk). Stále si kladiem otázku, čo by som tam hodinu robil. Posúďte sami:

Vodny raj vo Vyhniach a jeho vyplavovy bazen

Zaplatím a chcem navštíviť bar
Končím. Na recepcii zaplatím 8 eur za vstup do wellness sveta a supervírivky. Na záver chcem navštíviť bar, ktorý som videl z bazéna, ale opäť som v pomykove z pôdorysu. Našťastie, ochotná recepčná mi prezradí tajnú cestu od recepcie k bufetu. Namiesto schodov je potrebné použiť výťah.

V kocke

Vodný raj Vyhne je momentálne skôr lepším termálnym kúpaliskom ako plnohodnotným aquaparkom s celoročnou prevádzkou. Jeho návštevu odporúčam skôr v lete ako v zime, kvôli zavretým tobogánom a vonkajšiemu bazénu.
Škoda je aj saunového sveta kde kvitne textilná kultúra a ochladzovací bazén tu nenájdete. Bizarný pôdorys krytej časti by sa dal prežiť, ak vylepšia šatne a uzamykanie skriniek.

Akokoľvek, Vodnému Raju vo Vyhniach držím palce, keďže vrámci širokého okolia je to jediná atrakcia svojho druhu. Ostáva len veriť, že prídu ďalšie investície, ktoré z neho urobia skutočne celoročný a plnohodnotný aquapark. Krásny kraj Štiavnických vrchov a turisti, ktorý ho navštevujú si to určite zaslúžia.

© tojeslovensko.sk (panjan) - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 20 Apríl 2009 11:07