Slovensko rôzne správy Sad Janka Kráľa čaká druhá revitalizácia
Sad Janka Kráľa čaká druhá revitalizácia PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 31 Október 2009 10:16
Bratislavská Petržalka chystá úpravu centrálnej časti Sadu Janka Kráľa. Modernizáciou za 16-tisíc eur by malo počas nadchádzajúcich troch týždňov prejsť okolie nedávno zrekonštruovanej sochy Janka Kráľa.
V najfrekventovanejšej časti parku by malo pribudnúť 12 nových lavičiek, tri odpadkové koše či štýlová zámková dlažba. Podľa hovorcu mestskej časti Ľubomíra Andrassyho budú všetky prvky novej drobnej architektúry spĺňať prísne požiadavky pamiatkarov, keďže tento najstarší verejný park v strednej Európe bol v roku 1963 zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. "Otvorenie obnovenej časti parku bude spojené s 20. výročím novembrových zmien v roku 1989," doplnil Andrassy. Čiastková úprava centrálnej časti Sadu Janka Kráľa, pri ktorej spolupracuje samospráva s nákupným centrom Aupark, je symbolickým začiatkom druhej etapy jeho revitalizácie.

Projekt revitalizácie počíta s rekonštrukciou existujúcej infraštruktúry, asfaltových chodníkov a dlažby vo zverokruhoch, obnovou by malo prejsť aj verejné osvetlenie. Úprave sa nevyhne ani mobiliár, lavičky či fontány, uvažuje sa tiež o rekonštrukcii sociálneho zariadenia, ktoré by sa malo prispôsobiť v rámci európskych noriem aj imobilným občanom.

Zároveň sa hľadá možné využitie priestoru starého amfiteátra, ktorý by po niekoľkých rokoch mohol opäť slúžiť pre kultúrne podujatia. Časť peňazí plánuje mestská časť získať z fondov EÚ, čaká sa preto na konkrétne výzvy. Náklady na projekt sa v júni minulého roka, kedy miestni poslanci odsúhlasili daný zámer, odhadovali na 1,83 mil. eur. V prvej etape bola obnovená prírodná časť parku. Vtedy sa zrevitalizovali stromy, upravili kríky a kvety.

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.