Slovensko rôzne správy Svätomartinské vína z ČR budú v Bratislave
Svätomartinské vína z ČR budú v Bratislave PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 28 Október 2011 08:49
11. 11. 2011 o 11. hodine, sa na Slovensku slávnostne otvoria prvé tohtoročné Svätomartinské vína. Ich uvedenie na slovenský trh tohto roku bude sprevádzať tiež rozsiahla propagačná kampaň. Podstatnou akciou bude, rovnako ako v minulých rokoch, Svätomartinský košt v Bratislave.

Svätomartinské vína z Českej republiky sa tešia stále väčšej obľube nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku. Sú to mladé vína, prvé z pozberanej úrody, označené ochrannou známkou SVÄTOMARTINSKÉ. Svoj názov tieto vína získali po svätom Martinovi. Práve na jeho sviatok 11. 11. sa totiž otvárajú a vinári ich môžu prvýkrát ochutnávať. O nebývalej popularite mladých Svätomartinských vín svedčí ich strmo rastúca produkcia. Zatiaľ čo v roku 2005 ich bolo na Morave a v Čechách vyprodukovaných 125 000 fliaš, v minulom to bolo už 1 750 000 fliaš. Tohto roku by výroba Svätomartinských vín mala presiahnuť hranicu 2 100 000 fliaš!

Táto skutočnosť sa stále viac odráža aj na susednom slovenskom trhu. Svätomartinské vína z Českej republiky tu majú dobré meno a predovšetkým moravskí vinári nachádzajú na Slovensku ďalšie odbytiská pre svoje produkty. „Svätomartinské vína moravských a českých vinárov propagujeme na Slovensku už tretí rok a musím povedať, že úspešne. Záujem, predovšetkým o Svätomartinský košt, je z roka na rok vyšší. Koľko Svätomartinských vín sa dostane na slovenský trh, je zatiaľ ťažké predpokladať. Rokovania medzi našimi vinármi a slovenskými odberateľmi sú v plnom prúde. Jasnejšie bude až na začiatku novembra,“ hovorí Ing. Jaroslav Machovec, riaditeľ Vinařského fondu ČR.

Všetky Svätomartinské vína z Českej republiky koncoví spotrebitelia ľahko rozpoznajú. Fľaše majú na etiketách umiestnenú charakteristickú ochrannú známku SVÄTOMARTINSKÉ. „Túto známku získajú iba tie vína, ktoré vyhovejú prísnym kritériám nezávislej komisie. Ide nám o to, aby mal spotrebiteľ záruku, že víno označené týmto logom spĺňa štandardy Svätomartinských vín,“ vysvetľuje podstatu známky SVÄTOMARTINSKÉ Ing. Pavel Krška, riaditeľ Národného vinárskeho centra, kde hodnotenie Svätomartinských vín každoročne prebieha. BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.