Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky mestá Banská Bystrica
Banská Bystrica | mesto PDF Tlačiť E-mail
ImageBanská Bystrica je významným centrom sterdného Slovenska.Vznik a rozvoj mesta Banská Bystrica súvisel s ťažbou medi už v 13. st. V roku 1255 dostala mestské výsady a už v 13. st. si baníci postavili na vyvýšenom mieste terajšieho námestia románsky kostol, dnešný Kostol Panny Márie. Sú v ňom vzácne konzolové figúry, gotický triptych z 15. st., kovová krstiteľnica z r. 1475 a oltár od Majstra Pavla z Levoče. Okolo kostola sa postupne vytvoril hradný komplex s viacerými budovami, so slovenským kostolom z r. 1452, gotickým domom kráľa Mateja z r. 1479, radnicou a vstupným barbakanom.
Dnes je na území mesta 200 kultúrnych pamiatok a 3 národné kultúrne pamiatky. Medzi ďalšie vzácne pamiatky patrí gotický kostol sv. Jakuba, rímsko-katolícky gotický kostol v Radvani, kostol sv. Františka Xaverského z r. 1715, kostol sv. Alžbety z r. 1303 ako súčasť vtedajšej mestskej nemocnice, ktorý dostal barokový vzhľad po prestavbe v r. 1750.

Zaujímavými architektonickými pamiatkami sú viaceré meštianske domy, napr. Beniczkého dom s nádhernou arkádovou lodžiou, Thurzov dom, Bethlénov dom, Kaštieľ Tihániovcov v Radvani a ďalšie. Medzi kultúrno-historické zaujímavosti určite patrí aj Múzeum Slovenského národného povstania s priľahlou expozíciou ťažkej vojenskej techniky z II. sv. vojny v prírode.

Viac info: www.banskabystrica.sk, www.bbb.sk

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 14 Február 2009 10:49