Slovensko Turistika správy Už koncom leta skolaudujú novú Chatu pod Rysmi
Už koncom leta skolaudujú novú Chatu pod Rysmi PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 30 Január 2012 15:04

Na najvyššie položenej chate vo Vysokých Tatrách, ktorú začali opravovať minulý rok, by nemal zaniknúť ani známy panoramatický záchod s výhľadom na Tatry. Rekonštrukcia Chaty pod Rysmi pod sedlom Váha vo Vysokých Tatrách bude pokračovať aj v tomto roku. „Chata je asi z 80-percent hotová. Je pod strechou, z veľkej časti je už dokončený aj interiér chaty. Chýbajú ešte nejaké stropy, podlahy. Vidím to ešte na jedno celé leto,“ uviedol pre SITA chatár Viktor Beránek.

Okrem dokončenia samotnej chaty bude potrebné upraviť a vyčistiť okolie, keďže je tam stále veľa stavebného odpadu. „Keď všetko dobre pôjde, tak by to mohlo byť skolaudované niekedy koncom leta,“ uviedol Viktor Beránek.

Rekonštrukcia Chaty pod Rysmi sa začala v roku 2010. Súčasťou projektu novej chaty sú aj protilavínové opatrenia. „Samotná chata vytvára klin a ak by spadla lavína, tak by mala preletieť cez chatu,“ uviedol Viktor Beránek.

Keďže chata sa stavia na pôvodnom mieste, projektanti sa museli vysporiadať aj s vodou, ktorej je na tomto mieste stále nedostatok. Potvrdilo sa to aj uplynulý rok, keď na jeseň takmer štyri mesiace nepršalo a vodu musel chatár nosiť takmer až zo Žabích plies. Aj priamo na chate budú nádrže na vodu.

Nová Chata pod Rysmi bude po prestavbe v porovnaní s pôvodnou chatou odlišná. Celá chata je oplechovaná, na rozdiel od pôvodnej, ktorá bola z kameňa. „Je to taká moderná alpská chata, takže tí, ktorí boli naviazaní na starú chatu, budú asi sklamaní,“ povedal Beránek. Vnútro chaty však bude podľa Beránka oveľa útulnejšie a pohodlnejšie. Celý interiér bude vykladaný drevom. Výrazne sa zvýši komfort, keďže prestavbou chaty sa vyriešia dlhoročné problémy so zatekaním, prefukovaním chaty, ale hlavne nová chata bude zateplená.


Chatár chce záchod chrániť vlastným telom

Chata pod Rysmi je známa aj svojim panoramatickým záchodom s výhľadom na hory a do Podtatranskej kotliny. „Dal som si záväzok, že dokiaľ budem na chate, tak ho budem chrániť vlastným telom. Veľa ľudí má vzťah nielen k chate, ale aj k tomu, že si môže posedieť na tomto panoramatickom záchode,“ povedal Beránek. V prípade nepriaznivých podmienok, keďže záchod sa nachádza asi 100 metrov od chaty a je aj v lavínovom teréne, bude k dispozícii aj provizórny chemický záchod priamo na chate.

Novinkou v zrekonštruovanej chate bude aj veľká kachľová pec, ktorá bude vyhrievať päť miestností chaty. Na jej výstavbu sa skladajú dobrovoľníci po 100 eur. „Každý, kto zaplatil, dostal preukaz a bude ho to oprávňovať, že smie na tej peci aj spať. Samozrejme zadarmo,“ povedal Beránek. Pôvodne mal mať každý darca svoje meno aj priamo na peci. Doteraz prispelo na pec približne 160 darcov, čo je oveľa viac ako je kachlíc na samotnej peci.

Chatára teší, že aj v dnešnej dobe sú ľudia ochotní poslať peniaze aj na takúto vec. „Som veľmi vďačný a zároveň ma to zaväzuje, aby som po dokončení rekonštrukcie urobil vyúčtovanie s vyčíslením všetkých nákladov,“ uviedol Beránek. Pôvodne mala byť rekonštrukcia chaty ukončená už na jeseň minulého roku.

Pôvodné náklady na prestavbu Chaty pod Rysmi predstavovali vyše 516 000 eur. Viktor Beránek odhaduje, že to bude ešte asi o 150 000 eur viac. Významnú časť nákladov, približne 40 %, predstavovali náklady na vývoz stavebného materiálu pomocou vrtuľníka.

Chata pod Rysmi, postavená v roku 1933, je najvyššie (2250 m n. m.) položenou chatou vo Vysokých Tatrách. Chatu niekoľkokrát zasiahli kamenné i snehové lavíny, ktoré ju viac či menej poškodili. Chata poskytuje nielen stravovanie, ale aj ubytovanie v nocľahárni v strešnej nadstavbe. Chata je pre verejnosť otvorená len počas letnej sezóny od 15. júna do 31. októbra.

POPRAD 30. januára (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.