Slovensko Turistika správy Začala sedem mesačná sezónna uzávera turistických chodníkov v Tatrách
Začala sedem mesačná sezónna uzávera turistických chodníkov v Tatrách PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 01 November 2012 00:00

Vo štvrtok 1. novembra začala na celom území národného parku platiť sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov. Viac ako 200 km chodníkov vo vysokohorskom prostredí Tatier bude až do 15. júna pre turistov neprístupných. Cieľom sezónnej uzávery je ochrana pôvodnej fauny a flóry, ako aj zabezpečenie pokoja najmä pre kamzíka a svišťa. Sezónna uzávera zároveň chráni v prvých jarných týždňoch aj čerstvú vegetáciu. 

Uzávera tiež pomáha bezpečnosti na horách. Týka sa to predovšetkým žiackych výletov na konci školského roka, ktoré často vedú do dolín, v ktorých ešte aj v máji a júni zostávajú veľké snehové polia a pri oteplení hrozí pád lavín či pošmyknutie sa na tvrdom snehovom až ľadovom úseku, najmä v sedlách a vrcholových častiach tatranských turistických chodníkov, informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.

Sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku sa začína 1. novembra a skončí 15. júna budúceho roku. Návštevný poriadok TANAP-u vymedzuje takmer 40 úsekov turistických chodníkov, ktorých sa sezónna uzávera dotýka. Pre jednoduchšiu orientáciu možno povedať, že zatvorené sú všetky turistické chodníky na tatranské štíty, ako aj priechody cez sedlá. Prístupné zostávajú vysokohorské chaty, s výnimkou Chaty pod Rysmi. Na chodník vedúci k chate sa vzťahuje sezónna uzávera. 

Výnimkou sú aj dva chodníky v Žiarskej doline. Krajský úrad životného prostredia v Žiline ešte v roku 2011 udelil výnimku až do 31. decembra 2014 na celoročné využívanie turistického chodníka v úseku Žiarska chata – Žiarske sedlo po zelenej značke a Plačlivô – Baranec v ústí Žiarskej doliny po žltej značke. 

Sezónna uzávera sa nevzťahuje na turistický chodník od Slavkovskej vyhliadky na Slavkovský štít a na časť Tatranskej magistrály v úseku od Sliezskeho domu k Popradskému plesu. Tieto chodníky sú uzavreté len v čase, keď sa na nich nachádza sneh. Osobitný režim má aj chodník k Symbolickému cintorínu pod Ostrvou. Sezónna uzávera sa tu začne až 1. januára a potrvá až do konca sezónnej uzávery 15. júna. Začiatok uzávery turistických chodníkov Štátne lesy TANAP-u na každom úseku turistického chodníka vyznačili informačnými tabuľami.

POPRAD 26. októbra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.